111-4.JPG

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  رییس دانشگاه بیرجند با اعلام تدوین برنامه جامع دانشگاه در راستای تکمیل چرخه تبدیل علم به ثروت گفت: این دانشگاه گسترش حمایت‌های هدفمند مادی و معنوی از نخبگان و نوآوران علمی و فناوری از طریق ارتقای منزلت اجتماعی را در دستور کار خود قرار داده است.

خلیل خلیلی در گفت‌وگو با خبرنگار علمی ایسنا منطقه خراسان‌جنوبی، اظهار کرد: رهنمودهای امام (ره) در مورد دانشگاه و دانشگاهیان و تاکیدهای مکرر مقام معظم رهبری به ضرورت توسعه علمی کشور افق جدیدی پیش روی دانشگاهیان بازکرده و امکان مناسبی را برای در نوردیدن مسیرهای جدید علم و فناوری فراهم کرده است.

وی افزود: با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی برتوجه به معنویت در کنار علم و تاکید بر توسعه کیفی در کنار رشد کمی و تکمیل چرخه تبدیل علم به ثروت، دانشگاه بیرجند به عنوان قطب دانشگاهی شرق کشور برنامه جامعی را با رویکرد آینده‌نگری و بر اساس اسناد بالادستی و توجه به پتانسیل‌های منطقه‌ای تهیه و تدوین کرده است.

رییس دانشگاه بیرجند ادامه داد: توسعه و پیشرفت علمی کشور و ارتقای مرجعیت علمی و اجتماعی دانشگاه در راستای حل مشکلات و تنگناهای موجود به ویژه در سطح منطقه و کشور و همچنین تعامل با دانشگاهیان خارج از کشور و به ویژه همسایگان و کشورهایی که دارای مشترکات فرهنگی زیادی با مردم ما هستند، از اهداف این برنامه جامع است.

وی تصریح کرد: برنامه جامع دانشگاه بیرجند در راستای تولید دانش و علم و تبدیل آن به ثروت و با توجه به رسالت دانشگاه که خود را ملزم به حرکت در مسیر رسیدن به دانشگاهی برخوردار از تعهد اجتماعی، مسؤولیت‌پذیر و پاسخگو و سرشار از حساسیت و دغدغه به ارزش‌های بنیادین علمی و معنوی می‌داند، تدوین شده است.

خلیلی ادامه داد: آموزش و پژوهش در دانشگاه به مثابه نوعی سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود، لذا ارتقای توان علمی دانش‌آموختگان کارآفرین و کارآزمودگی علمی آنها متناسب با نیازهای جامعه از اولویت‌های اساسی دانشگاه بیرجند بوده است.

وی تاکید کرد: این دانشگاه حمایت ویژه از پژوهش و پژوهشگران، استفاده از ظرفیت دانشجویان دوره‌های تحصیلات تکمیلی و گسترش فرهنگ پژوهش در دانشگاه را در دستور کار خود دارد.

رییس دانشگاه بیرجند با اشاره به اینکه قطعا اولویت اصلی دانشگاه‌ها و دانشگاه بیرجند در وهله اول استقرار جامعه دانش بنیان، عدالت محور و برخوردار از انسان‌های شایسته، فرهیخته و نخبه است، یادآور شد: در این راستا دانشگاه بیرجند گسترش نگرش علمی، افزایش بودجه تحقیق و پژوهش، دستیابی به فناوری‌های پیشرفته مورد نیاز، گسترش حمایت‌های هدفمند مادی و معنوی از نخبگان و نوآوران علمی و فناوری از طریق ارتقای منزلت اجتماعی، ارتقای سطح علمی و مهارتی، رفع دغدغه‌های مالی در مراحل پژوهش و آزمایش نوآوری‌ها و کمک به تجاری‌سازی دستاوردهای علمی را در دستور کار خود قرار داده است.

خلیلی تصریح کرد: سعی و تلاش دانشگاه نیز در نهایت این است که تحقق همه این موارد منجر به تکمیل و اجرای نقشه جامع علمی کشور شود.

وی خاطرنشان کرد: دانشگاه بیرجند در راستای جهت دهی آموزش، پژوهش، فناوری و نوآوری به سمت حل مشکلات و رفع نیازهای واقعی منطقه و کشور، توسعه و تعمیق ارتباط دانشگاه با صنعت و جامعه، بازنگری برنامه‌های درسی و شیوه‌های آموزشی به منظور تطابق با نیازهای فعلی و آنی، حمایت از تاسیس و راه‌اندازی شرکت‌های دانش‌بنیان دانشگاهی، همکاری با مراکز پژوهشی در خارج، ساماندهی بودجه بخش پژوهش و هدفمند کردن آن و استفاده از بودجه‌های پژوهشی سایر دستگاه‌ها و برنامه‌ریزی گسترده برای حمایت از آزمایشگاه‌های مرکزی و توسعه و تجهیز آنها را در دستور کار خود قرار داده است.

رییس دانشگاه بیرجند ادامه داد: یکی از اهداف مهم دانشگاه بیرجند در راستای برنامه جامع تدوین شده و اسناد بالادستی، تعامل اثربخش علمی با سازمان‌ها و دستگاه‌های مختلفی است که در راستای ارائه مهارت‌های مورد نیاز آحاد جامعه در کنار دانش نظری دانشگاهی، فعالیت‌های متعددی را عهده‌دار بوده‌اند؛ بدین منظور و در راستای حل مشکلات و تنگناهای دستگاه‌های منطقه‌ای و کشوری تفاهم‌نامه‌های متعددی با سازمان‌های مختلف منعقد کرده‌ایم.

خلیلی با اشاره به پیشرفت‌های چشمگیر دانشگاه بیرجند در حوزه پژوهش و فناوری در سالیان اخیر و رشد بسیار بالای تولیدات علمی آن، افزود: بر اساس مستندات موجود، دانشگاه بیرجند به لحاظ تولیدات علمی در جمع ۲۰ دانشگاه‌ برتر کشور و در فهرست دانشگاه‌های برتر برای انعقاد قراردادهای پژوهشی با دستگاه‌های اجرایی قرار گرفته است.

رییس دانشگاه بیرجند گفت: همچنین دو نفر از اعضای هیات علمی این دانشگاه نیز در ردیف ۱۰۰ نفر از سرآمدان علمی کشور قرار گرفته‌اند.

وی خاطرنشان کرد: در دو سال اخیر به دلیل همین فعالیت‌ها با دانشگاه‌های معتبر خارجی تفاهم‌نامه همکاری امضا کرده‌ایم که در سالیان آینده از ثمرات آن مردم منطقه و جامعه دانشگاهی استان بهره‌مند خواهند شد.