fhosce92524-(24).jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  از اتفاقات نیکوی سفر پروفسور “مجید سمیعی” به شیراز، پیوستن دانشگاه علوم پزشکی شیراز به پروژه “آفریقا یکصد” با پذیرش ۲۰دانشجوی آفریقایی برای تحصیل در رشته تخصص مغز و اعصاب، بود.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه فارس، رئیس بیمارستان تخصصی علوم اعصاب هانوفر آلمان و جراح برتر مغز و اعصاب جهان، در جمع دانشجویان و اساتید دانشگاه علوم پزشکی شیراز، به تشریح نکاتی تحت عنوان راهکارهای دانش‌اندوزی و ارتقاء سطح علمی کشور، پرداخت.

پرفسور مجید سمیعی، که در دومین روز از سفر خود به شیراز و پس از دیدار با گروه علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشکی این شهر با دانشجویان و استادان دانشگاه سخن‌ می‌گفت، تاکید کرد که از نگاه او هر دانشجو می‌تواند یک پرفسور نظیر ملک‌حسینی باشد.

او که به عنوان سفیر پروژه “آفریقا یکصد” انتخاب شده است، هدف این پروژه را آموزش تخصصی به یکصد دانشجوی پزشکی کشور آفریقا در راستای ارتقای سطح پزشکی آن کشور عنوان و اضافه کرد: دانشگاه تهران، پذیرای ۱۰دانشجو از صد دانشجوی اهل آفریقا برای تحصیل در رشته مغز و اعصاب شده است.

سمیعی، پرفسور سید علی ملک حسینی را طبیبی بسیار موفق دانست که با تلاش و پشتکار، به چهره‌ای جهانی تبدیل شده است و تاکید کرد که برای دست‌یابی به موفقیت در عرصه پزشکی، الزاما نباید راهی کشورهای اروپایی و آمریکایی شد و تا زمانی که نمونه‌های ملک‌حسینی در ایران و شیراز حضور دارند، نباید به خارج توجه داشت.

این استاد برجسته علوم اعصاب جهان دانشجویان را مورد خطاب قرار داد و با تاکید بر لزوم توجه به جایگاه بلند دانشجویی، گفت: ورورد به دانشگاه، افتخاری بزرگ است و باید به همه ثابت کنیم که لیاقت آن را داریم؛ چرا که در غیر این صورت، خود را حقیر می‌پنداریم.

از نگاه سمیعی، بهترین مسائل در دنیای کنونی، رقابت علمی است، لذا به دانشجویان توصیه کرد که ضمن ایجاد ارتباط علمی با سایر دانشجویان، در زمینه تبادل افکار و دانش، تلاش کنند.

سمیعی با اشاره به ایجاد ارتباط میان سلول‌های مغز، گفت: موفق‌ترین افراد کسانی هستند که فعالیت سیناپس‌های مغزی را بالا ببرند، چرا که دانش نباید در یک مغز احاطه شود، شاید یکی از علت‌های موفقیت من، این بود که توانستم در کوتاهترین زمان، این سیناپس‌ها را در سراسر دنیا، در رشته‌های پزشکی و غیرپزشکی برقرار کنم.

پروفسور سمیعی با بیان اینکه امروز در هرجایی، برای دسترسی به علم، امکان لازم ایجاد شده است، اضافه کرد: اما آنچه اهمیت دارد این است که هر فرد در هر محیط علمی، بتواند برای رشد علم، گام بردارد و از دانش آن محیط، بیشترین استفاده را ببرد.

این استاد بین‌المللی علوم اعصاب، بار دیگر بر موقعیت علمی شیراز تاکید و با اشاره به جایگاه بخش پیوند دانشگاه علوم پزشکی شیراز، خطاب به دانشجویان تاکید کرد: آینده کشور، تنها به دست شما است.

توصیه او به استادان دانشگاه هم ایجاد انگیزه دانش اندوزی در دانشجویان بود و گفت: لازم است هر کدام از استادان، تعدادی دانشجو را گرد هم آورده و با سوق دادن آنان به سوی کارهای پژوهشی، به گونه ای اقدام کنند که دانشجویان در هنگام فراغت از تحصیل، راه و روش پژوهش را آموخته و چند پروژه را هم به سرانجام رسانیده باشند.

سمیعی، در ادامه با اشاره به سروده مشهور سعدی علیه الرحمه، شاعر نامدار شیراز، که سروده است؛ “بنی آدم اعضای یکدیگرند” افزود: این سروده، برای تمام جهانیان است و امروز، مسئولان کشورها به این نتیجه رسیده‌اند که برای بودن در محیطی آرام، باید برای آسایش دیگر کشورها نیز تلاش کرد. و پروژه آفریقا یکصد هم گامی در این راستا خواهد بود.

توصیه دیگر پروفسور سمیعی در جمع دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شیراز، خطاب به بانوان بود آنجا که تاکید کرد: دختران ایران، مصمم و با اراده وارد عرصه‌ها شده‌اند و باید مسئولیت‌های دشوار دانش اندوزی و مادری را همراه با هم و به شایستگی به انجام برسانند.

این استاد برجسته علوم اعصاب دنیا، تاکید کرد: خانواده‌های ایرانی، سرمایه‌های کشور هستند و باید در تربیت صحیح دختران و پسرانمان، با ادای محبت و عشق به آنها، بکوشیم تا با اندوخته‌ای غنی، وارد اجتماع شوند.

او وجود پنج میلیون دانشجو را ثروتی بزرگ برای ایران خواند و از دانشجویان و استادان خواست تا دست در دست هم، در آبادانی ایران کوشا باشند.

سمیعی همچنین با اشاره به تفاوت مغز انسان‌ها با یکدیگر، به معرفی چند عمل جراحی نادر مغز پرداخت و ضمن یادآوری مطالب طرح شده در جمع استادان علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشکی شیراز، گفت: امروز تکنولوژی نقشه‌برداری مغز، (brain mapping) ، به یاری جراحان مغز و اعصاب دنیا آمده و انجام جراحی‌های دشوار مغزی را امکان‌پذیر کرده است.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، استقبال قابل توجه دانشجویان و اساتید دانشگاه و دانشگاهیان از سخنرانی پرفسور سمیعی، در نوع خود کم‌نظیر بود به‌طوریکه ۲ سالن صدرا و سینا با گنجایش حدود ۹۰۰ نفر تکمیل شده و تعداد زیادی از جمعیت مشتاق نیز پشت درهای بسته، از طریق تلویزیون‌ها، مستمع سخنان این جراح مغز و اعصاب جهانی، بودند.

حضور بیماران و خانواده بیماران مبتلا به مشکلات مغز و اعصاب، برای درخواست ویزیت، از حاشیه‌های این سخنرانی بود.