1461236209764_ARASH KHAMOOSHI -8.JPG

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  با هر کدامشان که حرف می زنی از اوج خلوص این عبادت سه روزه می گویند. از اینکه خیلی زود گذشت چرا که با این فضا انس گرفته بودند. مسجد قدس دانشگاه تربیت مدرس تهران به مدت سه روز پذیرای ۲۰۰ نفر از مشتاقان رحمت الهی بود.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اولین روز مراسم اعتکاف دانشگاه تربیت مدرس تهران، پنج شنبه با پخش مناجات صبحگاهی و توزیع سحری بین معتکفین آغاز و پس از آن توضیح احکام اعتکاف آغاز شد. همچنین مراسم با تلاوت آیاتی از قران کریم و اقامه نماز صبح ادامه پیدا کرد و معتکفین پس از قراِئت دعای عهد استراحت کردند. چند ساعتی از استراحت شرکت کنندگان گذشته بود که زیارت جامعه کبیره و به دنبال آن آیاتی از قرآن مجید تلاوت شد و معتکفین نماز ظهر و عصر خود را به جا آوردند در نتیجه این مراسم با قرائت دعای کمیل به اتمام رسید.

روز دوم مراسم اعتکاف همانند روز اول با پخش مناجات سحرگاهی، توزیع سحری و اقامه نمازصبح شروع شد، معتکفین پس از قرائت دعای عهد و دعای ندبه به آیاتی از قرآن کریم که توسط قاری بین الملی قرآن تلاوت شد گوش سپردند.

پس از اقامه نماز ظهر وعصر، بخشی از مراسم به معرفی شهید “ابراهیم هادی” از شهدای گمنام عملیات والفجر در سال ۶۱، اختصاص داده شد به دنبال آن بعد از قرائت دعای سمات و آیاتی از قرآن، نماز مغرب وعشا اقامه شد و معتکفین روزه ی خود را افطار کردند در ادامه مراسم با مداحی به مناسبت شب وفات حضرت زینب(س) پایان یافت.

سومین و آخرین روز مراسم اعتکاف که مانند دو روز قبل با مناجات سحرگاهی و تناول سحری آغاز شد حال و هوای معتکفین در این روز کم و بیش غمگین بود. عمده آن ها معتقد بودند سه روز اخیرخیلی زود گذشته و از اینکه امروز مراسم اعتکاف به پایان می رسد بسیار ناراحت هستند.

بعد از اقامه نماز صبح وقرائت دعای عهد، زمانی که اکثر معتکفین به خواب رفته و استراحت می کردند، برخی معتکفین مشغول دعا و مناجات بودند. در میان آنها با زن میانسالی هم صحبت شدم که تاکید کرد به هیچ عنوان خسته نیست ودوست ندارد حتی یک لحظه به خواب برود. با لهجه ی شیرین کردی گفت: “همسرم از کارگران این دانشگاه است. سه سال است از او می خواهم برای مراسم اعتکاف ثبت نام کنیم که خداوند امسال این توفیق را داد تا من معتکف شدم و همسرم هم از خادمان این مراسم است ”

او ادامه داد: برای رضای خدا در این مراسم شرکت کردم. دوست دارم خداوند در روز قیامت به دادم برسد. زمان در این سه روز خیلی زود گذشت و حیف که اعتکاف به این زودی تمام می شود.

می گوید آرزویش سلامتی اما زمان (عج) و خوشبختی و سلامتی جوانان است. بعد از چند لحظه مکث می گوید: فرزندی ندارد و آرزو می کند خداوند به همه ی بندگانش فرزند سالم وصالح عطا کند.

معتکفین کم کم یک به یک از خواب بیدار می شوند با دعاخوانی و قرآن خوانی به راز و نیاز می پردازند. عده ای در حال دعا و مناجات اشک می ریزند. عده ای با هم صحبت می کنند.گویا همگی معتقدند این سه روز خیلی زود گذشته و از این بابت بسیار ناراحت هستند. تعدادی از معتکفین با تلفن همراه صحبت می کنند و این طور به نظر می رسد که به دوستان و خانواده ی خود از حس وحال خوبشان صحبت می کنند.

در شلوغی این فضای معنوی زن جوانی توجه مرا به خودش جذب می کند. او دانشجوی دکترای رشته ی باکتری پزشکی است و درس های آزمون جامع دکترایش را در فاصله ی استراحت مرور می کند. می گوید با وجود مشغله و درس های سنگین توانسته برای اولین بار در این مراسم شرکت کند و احساس خیلی خوبی دارد.

تعریف می کند که در اعتکاف انسان هیچ تعلق مالی وفکری ندارد. تنها یک محدوده کوچک دارد برای عبادت و مناجات با خدا.

ساعت به ظهر نزدیک می شود تقریبا تمام معتکفین از خواب برخاسته اند و خودشان را برای زیارت آل یاسین آماده می کنند. به فاصله چند دقیقه قرائت دعا آغاز می شود.

کمی پس از زیارت دعا اذان ظهر اقامه می شود و معتکفین با چند صف کم وبیش منظم، همگی با هم نماز ظهر وعصر را به جا می آورند. به دنبال آن چهار قاری مختلف سوره های وارده در اعمال دعای ام داوود را قرائت می کنند. معتکفین همگی مشغول خواندن سوره های می شوند. قرائت سوره ها بیش از سه ساعت زمان می برد. صوت قرآن تمام محوطه ی داخل وخارج مسجد دانشگاه را دربرگرفته است.

هنگام روضه خوانی کم وبیش فضای مسجد از صدای گریه پر می شود.عده ای با صدای روضه هم صدا می شوند.از خانمی می پرسم چه حالی دارد گریه کنان خودکار را از دستم می گیرد و با خطی خوش برایم می نویسد: “حال بنده گنه کاری و توبه طلبی را دارم که مورد توجه خدا واقع شده و فرصت بخشیده شدن به او داده شده است.”

ساعتی بعد اذان مغرب اقامه می شود و معتکفین به نماز می ایستند. هوا کم کم رو به تاریکی می رود که افطاری بین معتکفین پخش می شود. معتکفین روزه هایشان را افطار می کنند و از تمام شدن سه روز کامل مناجات خالصانه با پروردگار غمگین هستند.