437-4.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  پژوهش محققان دانشگاه یورک نشان می‌دهد افراد تنها و منزوی در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی و سکته مغزی قرار دارند.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از سرویس پژوهشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه اصفهان و به نقل از پایگاه خبری کتابخانه ملی پزشکی آمریکا، انزوای اجتماعی می‌تواند خطر بروز بیماری‌های قلبی عروقی تا ۳۰ درصد و سکته مغزی را به اندازه ۳۲ درصد افزایش داده و تأثیری مشابه با عواملی نظیر اضطراب و استرس شغلی بر سلامت قلب بر جای می‌گذارد.

به منظور انجام این پژوهش، اطلاعات مربوط به ۲۳ تحقیق که ۱۸۰ هزار نفر در آن حضور داشتند، مورد بررسی قرار گرفت. بیش از چهار هزار و ۶۰۰ نفر از افراد این پژوهش‌ها دچار حملات قلبی بودند و بیش از سه هزار نفر نیز از سکته مغزی رنج می‌بردند.

نتایج نشان می‌داد که تنهایی می‌تواند منجر به ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن، بروز عفونت و التهاب، تصلب شرایین، فشارخون بالا و مرگ زودرس شود.

به گفته محققان، رسانه‌های اجتماعی و ارتباط با اینترنت و فیس بوک می‌تواند نقش خوبی در پر کردن تنهایی افراد بر عهده داشته باشد اما هنوز تأثیر آنها در برابر وجود اشخاص واقعی در تنهایی افراد چالش‌برانگیز است و نیاز به تحقیقات بیشتری است.

شواهد خوبی مبنی بر همنشینی افراد با دوستان مثبت اندیش و حمایتگر وجود دارد و حاکی از آن است که فقط پر کردن تنهایی کافی نیست، بلکه کیفیت روابط ایجاد شده نیز مهم هستند.

این پژوهش در مجله “Heart ” منتشر شده است.