1437721662317_00.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با تاکید بر این که در حال حاضر شرکتها وارد فاز تولید صنعتی و صادرات محصولات خود شده‌اند، گفت: به منظور زمینه‌سازی برای صادرات این محصولات طرح‌هایی چون کریدور صادرات در معاونت علمی اجرایی می‌شود.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار علمی ایسنا، دکتر سورنا ستاری در مراسم افتتاحیه چهارمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت داخل، برگزاری نمایشگاه تجهیزات ساخت داخل را ارائه مدلی برای توسعه بازار دانست و افزود: در سال اول برگزاری این نمایشگاه هزار دستگاه و تجهیز آزمایشگاهی عرضه شد که سطح کیفیت و فناوری آنها بالا نبود.

وی ادامه داد: اکنون ما به جایی رسیده‌ایم که پس از سه سال، ۱۰ هزار دستگاه و تجهیز آزمایشگاهی در آن وارد شده است.

ستاری با اشاره به رتبه‌بندی تجهیزات آزمایشگاهی یادآور شد: با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در حال حاضر از تجهیزات و مواد آزمایشگاهی سطح چهار حمایت نمی‌کنیم.

معاون علمی و فناوری رییس جمهور با اشاره به اعتبارات در نظر گرفته شده برای حمایت از شرکتهای دانش بنیان خاطرنشان کرد: اعتبارات این حوزه در قانون پیش‌بینی شده بود و ما با مدل جدیدی این اعتبارات را به شرکت‌ها تزریق کردیم و این مدل می‌تواند در سایر بخش‌های صنعتی نیز ارائه شود.

ستاری شرکتهای دانش بنیان را پایه اقتصاد دانش بنیان و مقاومتی توصیف کرد و ادامه داد: ایران دارای نیروی انسانی تحصیل کرده زیادی است، به گونه‌ای که در این حوزه در رتبه‌های پنجم و ششم جهانی قرار دارد.

رییس بنیاد ملی نخبگان با تاکید بر این که نیروهای جوان تحصیلکرده جزو سرمایه‌های کشور تلقی می‌شوند، اظهار کرد: در صورتی که بتوانیم فرهنگ کارآفرینی و اشتغال را در کشور نهادینه کنیم، مشاهده خواهیم کرد که نیروهای انسانی تحصیل‌کرده وارد حوزه‌های کارآفرینی و تولید ارزش افزوده می‌شوند.

ستاری ادامه داد: جوانان این کشور به منظور ایجاد اشتغال وارد دانشگاه‌ها می‌شوند و دولت نیز باید با ایجاد اکوسیستم کارآفرینی نیروهای تحصیل‌کرده را به سمت این حوزه هدایت کند.

معاون علمی و فناوری رییس جمهور با تاکید بر این که دانشگاه‌ها نیرو تربیت نمی‌کنند که کارمند دولت شوند، خاطرنشان کرد: دانشگاه‌ها نیرو تربیت می‌کنند تا فارغ‌التحصیلان برای خود و کشور ارزش افزوده ایجاد کنند.

ستاری با اشاره به برگزاری چهارمین دوره نمایشگاه تجهیزات آزمایشگاهی ساخت داخل تاکید کرد: این نمایشگاه، نمایشگاه موفقی بوده است و امیدواریم در سال‌های آتی شرکتهای دانش بنیان بتوانند رقم قابل توجهی از فروش محصولات دانش‌بنیان خود داشته باشند.

وی با اشاره به موفقیت یکی از این شرکتها در صادرات محصولات خود به کشور کره جنوبی ادامه داد: شرکتهای دانش بنیان پس از تولید و فروش نمونه آزمایشگاهی محصولات خود اکنون وارد فاز تولید صنعتی محصولات خود شدند و در گام بعدی لازم است تا معاونت علمی در جهت صادرات این محصولات اقدام کند.

معاون علمی و فناوری رییس جمهور با تاکید بر این که این معاونت خدمات زیادی برای صادرات محصولات دانش‌بنیان در نظر دارد، یادآور شد: در این راستا کریدور صادرات را که شامل تدوین استانداردها، ثبت پتنت و ثبت محصول در خارج می‌شود، درنظر گرفته شده است.