1461429149382_RAha Salahimoghadam-15.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  چه تلخ است دل کندن از روزهایی که می دانی تک تک لحظاتش در پیشگاه خداوند متعال عبادت است و بندگی و چه شیرین است لحظه ای که کوله باری از معنویت ،الطاف و انوار الهی را بردوش می گیری و با دلی روشن و آرام راهی سفر یکساله می‌شوی.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران ایسنا آخرین روز از مراسم معنوی اعتکاف روز شنبه ۴اردیبهشت ماه مصادف با ۱۵ رجب ،با حضور بیش از ۳۰۰ نفر از دانشجویان دختر در دانشگاه تهران برگزار شد.

این مراسم که در روز پنج شنبه با مداحی حاج مهدی سماواتی و سخنرانی حجت الاسلام صدیقی و حجت الاسلام پناهیان ،برگزاری نماز ظهر و عصر و تشکیل حلقه های معرفت و مناجات آغاز شده بود، به دلیل مصادف شدن این روز با ولادت امیرالمومنین(ع)،حجت الاسلام پناهیان در ابتدا سخنان خویش را با وصفی از جایگاه ، مقام ، مجاهدات ها و فداکاری های آن حضرت آغاز کرد و گفت:امروز روز مشاهد عظمت های روحی حضرت و درس گرفتن از زندگی ایشان است. وی در ادامه صحبت هایش افزود: شاخص اینکه انسان به خدا نزدیکتر شده باشد این است که نسبت به انسان ها دلسوزتر باشد.اگر می خواهید جوانان انقلابی نشوند آنها را به مسجد، به اعتکاف راه ندهید.دل که رقیق شد بلاها را تحمل خواهد کرد. وی همچنین از جایگاه جهاد و فداکاری در راه خدا سخن گفت و سپس با بیان احادیثی از امامان(ع) به سخنان خود پایان داد.

در ادامه مراسم سری به معتکفین و خادمین اعتکاف می زنیم تا از حال و هوای آنها باخبر شویم.عده ای از معتکفین در حال گوش دادن به سخنرانی ها و عده ای دیگر مشغول راز و نیاز ،جمعی از خادمان نیز با دل و جان مشغول آماده سازی تدارکات برای معتکفین بودند و نشاط و آرامش خاصی در چهره تک تک حاضرین در مسجد موج می زد. در این میان با دختری ۲۸ ساله و فارغ التحصیل کارشناسی ارشد میکروبیولوژی هم کلام می شوم،او که از خادمین حاضر در جمع بود گفت:سال اول کارشناسی به همراه گروهی از دوستانم معتکف شدیم در ابتدا دور هم بودن در این مراسم برایمان جالب بود اما به مرور زمان احساس کردم در این فضا آرامش خاصی بدست می آورم.اعتکاف به دلیل فضای معنوی که دارد تمام لحظاتش به یاد ماندنی است .زمانی که حال خوشی ندارم این فضا و این مراسم به من آرامش می دهد .خصوصا سحرهای اعتکاف و بیدار شدن با صدای مناجات برایم لذت بخش است.نقطه عطف تحولات زندگی من از همین اعتکاف شروع شد و من فضای اعتکاف را فضایی می دانم که انسان را از گناه دور می کند و توصیه می کنم هر کس حتی یکبار هم که شده این فضا را تجربه کند و من مطئن هستم حتما علاقمند خواهد شد.

در مسیر وضوخانه با دختری صحبت کردم که از معتکفین بود ۲۱ ساله و دانشجوی رشته فلسفه ، او که بار اول بود که در مراسم اعتکاف شرکت می کرد معتقد است: اعتکاف برای خودسازی و خود شناسی و ترک تعلقات دنیوی است.اکثر بچه هایی که به این مراسم می آیند حال بدی دارند و می خواهند سبک شوند.فضای اینجا راحت و معنوی است و باعث می شود از دلبستگی ها رها شوی و احساس سبکی کنی.

دومین روز از مراسم اعتکاف با مداحی مداحان، برگزاری نماز جمعه به امامت آیت الله موحدی کرمانی ،برپایی حلقه های معرفت ، مناجات و اقامه نماز مغرب و عشا به پایان رسید.

روز سوم و پایانی این مراسم معنوی ،با مداحی آغاز شد و بعد از آن معتکفین هرکدام به اقامه نماز و تلاوت قرآن پرداختند.هر کس در گوشه ای به طریقی با پروردگار خویش رازونیاز می کرد و از برکت این مکاشفه در خویشتن و سیر و سلوک معنوی ،گویی چهره همه معتکفین به انوار الهی روشن شده بود.در این میان با دانشجوی دختری به گفت و گو نشستم که بار چهارم بود که درمراسم اعتکاف شرکت می کرد. او می گفت:من قبل از اعتکاف دلم برای خدا تنگ شده بود از طرفی هم از روزمره‌گی ها خسته شده بودم.باخود گفتم اعتکاف بهترین فرصت است که با خدای خود خلوت کنم.لحظه لحظه این مراسم به خصوص زیارت شهدای گمنام به یاد ماندنی است.

این دانشجوی معتکف سپس از حلقه های معرفتی که در روزهای گذشته تشکیل شده بود سخن گفت و اضافه کرد: حلقه های معرفت در حقیقت فضایی برای پرسش و پاسخ در مورد احکام و مسائل شرعی ،مشاوره خانوادگی و تحصیلی ،تاثیر دعا و تدبر در قرآن و…است.افرادی از اساتید دانشگاه یا مشاوران دعوت می شوند تا به سوالات ما پاسخ دهند و هرکس باتوجه به علاقه ایی که دارد می تواند در هرکدام از این گردهم آیی پرسش و پاسخی شرکت کند.

درگوشه ای از مسجد در بین صف های منظم معتکفین چشمم به خانمی خورد که مشغول دعا خواندن بود.خلوص نیت این شخص در انجام احکامش آنقدر توجهم را جلب کرد که برای مصاحبه اندکی در کنارش توقف کردم.او گفت:ما شرمنده خادمان هستیم وامیدواریم ما را حلال کنند زیرا در این مدت بی دریغ برای ما زحماتی بسیار کشیدند.

وی در ادامه صحبت هایش افزود: آرامش و فضای معنوی اینجا برای من بسیار آرامش بخش بود.و این سه روز برای من خیلی زود گذشت.

این مراسم با تلاوت قرآن از جمله قرائت۱۰۰ مرتبه سوره حمد،۱۰۰ مرتبه سوره توحید و ۱۰ مرتبه آیه الکرسی و بعد از آن قرائت سوره های انعام ،اسراء،کهف، لقمان ،یس ،صافات ،حم سجده، شوری ،دخان ،فتح، واقعه ،ملک، قلم ، انشقاق تا آخرین سوره قرآن و انجام اعمال ام داوود توسط حاج سعید حدادیان و برپایی نماز مغرب و عشا به پایان رسید.

اگرچه این مهمانی سه روزه فرصتی اندک بود، اما بعضی در این فرصت اندک هم توانستند توشه ای از معنویات و الطاف الهی را برای دنیا و آخرتشان ذخیره کنند.پس چه خوب است ما هم قدر این فرصت های اندک را بدانیم تا در دنیا و آخرت سعادتمند و سربلند باشیم.