1461409746333_photo_2016-04-23_09-39-26.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  رییس جهاد دانشگاهی در دیدار با دکتر عارف، عضو شورای‌عالی انقلاب فرهنگی و منتخب مردم تهران در مجلس شورای اسلامی دوره دهم گفت: جهاد دانشگاهی پتانسیل‌های قابل توجهی برای همکاری با مجلس دارد که انتظار داریم مجلس جدید از این توانمندی‌ها استفاده عملی مناسب را داشته باشد؛ به هرحال ما آماده ارائه این توانایی‌ها به مجلس هستیم، چرا که مجلس را یکی از مهم‌ترین نهادهای کشور می‌دانیم.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار علمی ایسنا، دکتر حمید رضا طیبی در این دیدار که با حضور معاونین جهاد دانشگاهی صورت گرفت، ضمن تبریک سال نو، ایام و اعیاد رجبیه و انتخاب دکتر عارف در انتخابات اخیر مجلس، به نکاتی در باب توجه به ضرورت بوجود آوردن وفاق ملی بین سیاسیون بر سر مصالح ملی کشور در چارچوب خطوط انقلاب اسلامی، رهنمودهای امام راحل(ره) و مقام معظم رهبری و انجام برنامه‌ریزی درازمدت جهت رسیدن و دستیابی به اهداف پیشرفت کشور اشاره و بعد از آن گزارشی اجمالی از فعالیت‌ها و توانمندی‌های جهاد دانشگاهی ارائه کرد.

دکتر طیبی با طرح فلسفه وجودی جهاد دانشگاهی و اقدامات شاخصی که این نهاد انقلابی اسلامی در طی حیات ۳۶ ساله خود در حوزه‌های فرهنگی، پژوهش و فناوری، آموزشی، اشتغال و کارآفرینی دانش‌آموختگان داشته است، مختصری در مورد چشم‌انداز و برنامه‌های جهاد دانشگاهی و دستاوردهای مهم آن نهاد در سال‌های اخیر صحبت کرد.

وی با اشاره به مأموریت‌های هفت‌گانه‌ای که اخیراً از سوی شورای راهبری نقشه جامع علمی کشور برای جهاد دانشگاهی تصویب شده، خاطرنشان کرد: ما هماهنگی‌هایی را با دولت داشته‌ایم تا این مأموریت‌ها در حوزه‌های مختلف به نتیجه مناسب برسد.

دکتر طیبی همچنین اعلام کرد: جهاد دانشگاهی پتانسیل‌های قابل توجهی برای همکاری با مجلس دارد که انتظار داریم مجلس جدید از این توانمندی‌ها استفاده عملی مناسب را داشته باشد؛ به هرحال ما آماده ارائه این توانایی‌ها به مجلس هستیم، چرا که مجلس را یکی از مهم‌ترین نهادهای کشور می‌دانیم.

وی خاطرنشان کرد: مرکز افکارسنجی ما در حال حاضر در حال نظرسنجی از مردم در مورد اولویت‌های کاری و انتظارات آنها از مجلس شورای اسلامی جدید است که امیدواریم بزودی نتایج این نظرسنجی ملی را در اختیار نمایندگان مجلس جدید بگذاریم. همچنین همکاری‌های مختلفی را با مجلس داشته و داریم که امیدواریم در دوره جدید به نتایج بهتر و بالاتری برسد.

رییس و معاونین جهاد دانشگاهی در دیدار با دکتر عارف

بر اساس این گزارش، سپس دکتر قرنفلی، دکترپورعابدی و دکترامین‌اسماعیلی هر یک در مورد حوزه‌های کاری تحت مسؤولیت خود در جهاد دانشگاهی توضیحاتی ارائه کردند.

دکتر قرنفلی، معاون آموزشی جهاد دانشگاهی نیز در این دیدار با اشاره به تقاضای مجلس برای کارهای آموزشی برای نمایندگان مجلس با عنوان دانش‌افزایی نمایندگان اظهار کرد: این برنامه در حال آماده شدن است.

وی تصریح کرد: در حوزه‌های اصلی کاری مجلس برای نمایندگان طراحی در دست داریم و دانشنامه‌هایی را تهیه می‌کنیم که بتواند به طور مستمر روزآمد شود.

دکتر پورعابدی، معاون رییس جهاد دانشگاهی و رییس سازمان تجاری‌سازی فناوری و اشتغال دانش‌آموختگان نیز با ارائه گزارشی اجمالی در مورد مبحث اشتغال و بیکاری فارغ‌التحصیلان و اهمیت آن در نظام اجتماعی و اقتصادی کشور، آمادگی جهاد دانشگاهی را برای همکاری با مجلس در زمینه مدیریت این معضل اعلام کرد.

دکتر حمید امین‌اسماعیلی، معاون پژوهش و فناوری جهاد دانشگاهی نیز ضمن ارائه گزارشی اجمالی از ساختارها و توانایی‌های حوزه پژوهش و فناوری جهاد دانشگاهی اعلام کرد: مجموعه ساختارهای تخصصی و علمی ما آماده‌اند تا مشاوره‌های علمی و تخصصی به مجلس ارائه کنند.

وی اعلام کرد: ما همکاری‌های پراکنده‌ای با بخش‌های مختلف مجلس از جمله مرکز پژوهش‌ها داشته‌ایم، اما با توجه به اهمیت مرکز پژوهش‌ها و نقش مهم آن در فرایند تصمیم‌سازی در مجلس آماده‌ایم با آن مرکز همکاری سازمان یافته‌ای را آغاز کنیم.

رییس و معاونین جهاد دانشگاهی در دیدار با دکتر عارف

دکتر عارف نیز ضمن تبریک سال نو، اعیاد رجبیه و تشکر از حضور مدیران جهاد دانشگاهی در ابتدا بر این نکته تأکید کرد که همه تلاش، در مجلس آینده باید بر محور ایجاد همبستگی ملی و تمرکز بر روی پیشرفت اقتصادی کشور و حل معضلات اجتماعی معطوف باشد.

وی خاطرنشان کرد: جهاد دانشگاهی یکی از مجموعه‌های مبارک و مولود انقلاب و انقلاب فرهنگی است که نیروهای متخصص و متعهد فراوانی را در خود جمع کرده و برکات زیادی برای کشور به ارمغان آورده است. این نهاد طبیعتاً به دلیل جوانی، مسائل و چالش‌های درونی زیادی داشته که با تدبیر و هوشمندی حل و فصل شده است.

عضو شورای‌عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: شرایط کنونی کشور علیرغم مشکلاتی که هست، شرایط خوبی است؛ فهم و درایت نیروهای سیاسی را همگان در انتخابات اخیر مشاهده کردند، مثلاً در لیست امید ما چندنفر از جناح مقابل بودند که این کار تاکنون ممکن نبوده است.

دکتر عارف در ادامه اظهار کرد: جهاد دانشگاهی که نهادی خادم و ارزشمند است، باید فضای عقلانیت و تعامل را تقویت کند و با توجه به پتانسیل فراوانی که دارد، باید با کار تخصصی و مستمر حل و فصل بیشتر مسائل کشور را در دستور کار خود قرار دهد.

وی با بیان این که امروز مهم‌ترین اولویت کشور علم و فناوری و مسائل آن است، اظهار کرد: در اسناد بالادستی است که ۵۰ درصد تولیدات کشور باید حاصل علم و فناوری باشد، همچنین باید سعی کنیم پیشرفت‌هایی را که در حوزه علم و فناوری داریم، ادامه داده و تعمیق و نهایتاً به سمت ثروت‌آفرینی از علم و فناوری حرکت کنیم و این حوزه را در اولویت بگذاریم. مزیت کشور ما نیروی انسانی متخصص است، مزیت جهاد دانشگاهی هم همین است.

دکتر عارف یادآور شد: جهاد‌دانشگاهی فراتر از جریانات سیاسی است؛ این خصیصه جهاد باید همیشه بماند و تقویت شود.

وی افزود: ما به سهم خود آماده‌ایم که در مجلس یک الگوی تعامل، همبستگی و هماهنگی را ایجاد کنیم، باید در کارها از هر دو جریان اصلی کشور – که ریشه در انقلاب دارند – استفاده شود؛ باید روی اصول و منافع ملی تفاهم کنیم.

عضو شورای‌عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: ما مبنایمان آن است که بر اساس اولویت مردم حرکت کنیم، لذا این نظرسنجی مرکز افکارسنجی بسیار برای ما مغتنم است، ما را در جریانات نتایج آن بگذارید.

وی افزود: ما برآنیم که بر اساس اولویت و خواست مردم عمل کنیم. مردم در انتخابات حجت را بر ما و همه تمام کردند. ما وظیفه‌مان ادای تکلیفی است که مردم بر دوش ما گذاشتند.

دکتر عارف اظهار کرد: ما آماده استفاده از پتانسیل‌های جهاد هستیم؛ هم در حوزه آموزش، هم اشتغال و هم همکاری با مرکز پژوهش‌.

وی در پایان ضمن تشکر از مدیران جهاد دانشگاهی، برای توسعه فعالیت‌های علمی، تخصصی و فرهنگی تمامی جهادگران جهاد دانشگاهی آرزوی توفیق روزافزون کرد.