1430766786239_isna-12.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  آخرین روز مراسم اعتکاف دانشجویی با شرکت ۲۲۰ دانشجو از ۵ موسسه و دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و ایران، انستیتوپاستور، بهزیستی و الهیات در مسجد امام حسین (ع) دانشگاه علوم پزشکی ایران در حال برگزاری است.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، انسان در گریز از هوای نفس و فرار از انواع دل مشغولی‌ها و دغدغه‌های زندگی برای انس با معبود خود نیازمند خلوت است تا برای مدتی هر چند کوتاه با دیده علم به دور از همه تعلقات مادی به گفت‌وگو با معبود خود بپردازد و با سوز دل و اشک دیده باطن خود را از زنگار گناهان بشوید و خانه دل را با صفای حضور خالق هستی بخش بسازد.

اعتکاف زمینه چنین خلوتی را فراهم می‌کند فرصت و مجال می‌دهد برای پرداختن به نفس و اندیشیدن به اعمال خود به آنچه که باید باشد و عمل کند. اینجا مسجد امام حسین (ع) دانشگاه علوم پزشکی ایران است. استقبال گسترده دانشجویان از این تجمع و خودسازی معنوی به اندازه‌ای گسترده و زیاد است که روز پایانی مراسم نیز جای خالی در مسجد دیده نمی‌شود.

دانشجویان دختر پزشکی و غیر پزشکی به دور از دلواپسی کارهای انجام نشده و آزمون‌های سخت میان ترم و پایان ترم خود در این مسجد تجمع کردند تا خود را در سرای معبود خویش نظاره‌گر باشند.

اینجا از تکنولوژی، موبایل، تبلت و اینترنت خبری نیست. دانشجویان دلهای خود را از هر چیزی که مادی است بریده است و تنها به یک چادر نماز، جانمازی، مفاتیح، قرآن و برخی لوازم شخصی اکتفا کرده اند. اینجا در مسجد امام حسین دانشگاه علوم پزشکی ایران دانشجویان فقط از عشق، محبت، کرامت و لطف عاشق و معشوق حرف می‌زنند.

فاطمه دانشجوی ترم یک دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی که در این مسجد حضور دارد به خبرنگار ایسنا می‌گوید همه عمرم را برای همه چیز وقت گذاشتم اما فرصتی پیدا نکردم که برای خود، رفتار، اعمال، کردار و مسوولیتی که در دنیا دارم بیاندیشم، اعتکاف فرصتی ارزشمند است که به دور از زندگی و مشغله‌های روزمره به هدف آفرینشم فکر کنم کاری که باید از سالهای گذشته انجام می‌دادم.

این دانشجو ۲۰ ساله پزشکی بعد اجتماعی مراسم اعتکاف را بسیار موثر برای زندگی یک انسان می‌داند و معتقد است که اعتکاف نیز مانند بسیاری از مراسم معنوی نظیر حج، تجمع اربعین، نماز جمعه و غیره بعد اجتماعی بسیار قوی دارد که دور همنشینی‌ها و جلساتی که با دوستان دیگر برگزار می‌شود، کمک می‌کند دغدغه‌های مشترک خود را بشناسیم و راهکارهای برای حل آن پیدا کنیم.

در ادامه حنانه یوسفیان دانشجوی رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایران اعتکاف را خلوتی گرانبها برای خودسازی معنوی یک انسان می‌داند و می‌گوید: متاسفانه در دنیای امروز افراد درگیر انواع اتفاقات و مشغله‌های زندگی خود هستند. هیچ خلوتی برای تفکر به ذات خود و ارتباط با خدا را پیدا نمی‌کنند. اعتکاف فرصتی است تا با شرکت در آن به زندگی با نگاهی عمیق‌تر بنگریم تا برای ادامه آن تصمیمات جدی‌تری بگیریم.

وی استقبال دانشجویان ترم‌های پایین‌تر از مراسم اعتکاف را بسیار قابل تقدیر و شگفت انگیز می‌خواند و معتقد است نکته قابل توجهی که در مراسم اعتکاف امسال وجود دارد این است که اشتیاق دانشجویان ترم‌های پایین‌تر برای شرکت در این مراسم بسیار زیاد است و هر یک از دانشجویان شرکت کننده با اعمالی نظیر قرآن خوانی، دعا و نماز، روضه‌خوانی و شرکت در جلسات گفت‌وگو حال و هوای معنوی افزایش می‌دهند.

این دانشجو رشته پزشکی توصیه می‌کند امیدوارم دانشجویان مراسم مذهبی را تنها به اعتکاف خلاصه نکنند و با شرکت در سایر برنامه‌های مذهبی نظیر راهیان نور، نماز جمعه و غیره آن خلوص و معنویت را تقویت کنند تا مسیری پیدا شود که بتوانند بر اساس آن تصمیمات آینده زندگی خودشان را بگیرند.

طیبه دانشجو فوق لیسانس رشته ادیان از دانشگاه الهیات در این مراسم شرکت کرده است تفکر به هدف آفرینش خود را علت اصلی حضور خود در این مراسم عنوان می‌کند و می‌گوید هر انسانی باید برای خود یک روز و یک شب (خلوت و جلوت) داشته باشد. متاسفانه در این روزگار انسان‌ها فرصت خلوت یعنی تنهایی و گوشه نشینی در شب را ندارند. اعتکاف فرصتی است که از همه چیز کناره بگیریم و فقط به خود و خالق خود بیاندیشیم.

وی همچنین وضعیت بعد اجتماعی مراسم اعتکاف را بسیار بیشتر از بعد فردی می‌داند و می‌گوید: دین اسلام دین اجتماعی است به همین دلیل سفارش می‌کند برای اعتکاف در مساجد جامع که همه حضور دارند شرکت کنیم حتی پیامبر (ص) نیز در مسجد نبی اعتکاف می‌کردند بنابراین اسلام دین تعادل است. گوشه نشینی در تنهایی را جایز نمی‌داند و تاکید می‌کند که عبادت و نیایش باید در جمع صورت بگیرد.

در پایان هدی شیرازی یکی از مسؤلان برگزار کننده اعتکاف استقبال و اشتیاق دانشجویان برای شرکت در این مراسم را ستودنی و بی‌نظیر توصیف کرد و گفت: استقبال دانشجویان برای شرکت در این مراسم بسیار زیاد بود و حتی پرشورتر از سال گذشته بود که ما تنها توانستیم ۲۲۰ نفر متقاضی از دانشگاه های علوم پزشکی تهران، بهشتی، ایران،بهزیستی، الهیات و موسسه انستیتوپاستور را در این تجمع معنوی پذیرش کنیم.

به گفته وی برگزاری سخنرانی‌ قبل و بعد از نماز ظهر و عصر، مولودی و مداحی‌های مذهبی، حلقه‌های معرفت بین دانشجویان، روضه‌خوانی، قرائت دعای کمیل و زیارت عاشورا، توزیع حزب قرآن و اذکار، ختم قرآن، مناجات شبانه از مهمترین برنامه‌هایی بود که برای افزایش فضای معنوی اعتکاف امسال برگزار شد.