1422884779170_Rouhollah Vahdati-6.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  معاون فرهنگی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: دانشجویان خارجی سفیر کشور خود در ایران و سفیر ایران در کشورهایشان هستند.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه خراسان، دکتر سید ضیاء هاشمی در نشست دانشجویان خارجی دانشگاه فردوسی که در معاونت فرهنگی و اجتماعی این دانشگاه برگزار شد، اظهار کرد: دانشجویان خارجی مقیم ایران باید منتقل‌کننده فرهنگ و ویژگی‌های مثبت خود باشند؛ در واقع آنان سفیران متقابل این ملل بوده و به‌ نوعی سفیر کشور خود در ایران و سفیر ایران در کشورهایشان هستند.

وی با اشاره به دغدغه‌های دانشجویان خارجی ازجمله اخذ ویزا، بیمه سلامت، شرکت در جشنواره دانشجوی نمونه، مشکلات آموزشی و خوابگاه و… ادامه داد: دغدغه‌های خوبی در این نشست مطرح شد که البته برخی از این مشکلات برای دانشجویان ایرانی نیز وجود دارد ولی این مطالبات پیگیری می‌شوند.

معاون فرهنگی وزیر علوم تصریح کرد: ما در چارچوب وظایف و قوانین موجود از دانشجویان بین‌الملل حمایت خواهیم کرد و امیدواریم اقدامات فرهنگی و اجتماعی دانشگاه فردوسی برای این دانشجویان الگویی برای سایر دانشگاه‌های کشور باشد.

هاشمی یادآور شد: امیدواریم با پیگیری مطالبات و همکاری دانشجویان خارجی مقیم ایران، مشکلات آنان در آینده کم‌تر شود؛ این دانشجویان خود باید مبلغی در کشورهایشان باشند.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، علی غنایی، رئیس اداره دانشجویان بین‌المللی دانشگاه فردوسی، نیز در این نشست با اعلام اینکه ۱۴۰۰ دانشجوی بین‌المللی از ۱۷ کشور در رشته‌ها و مقاطع تحصیلی مختلف در دانشگاه فردوسی مشغول به تحصیل هستند، تصریح کرد: حدود ۵۰۰۰ دانشجوی خارجی در استان خراسان رضوی مشغول تحصیل هستند که بخش اعظم مسائل مربوط به آن‌ها را دانشگاه فردوسی پیگیری می‌کند.

وی از برگزاری جشنواره ملل برای دانشجویان خارجی طی روزهای ۲۰ و ۲۱ اردیبهشت‌ماه سال جاری در دانشگاه فردوسی خبرداد و افزود: در روز اول برگزاری جشنواره ملل معرفی غرفه‌های کشورهای مختلف و روز دوم غذاهای کشورهای خارجی در نظر گرفته شده است. همچنین در مراسم اختتامیه از دانشجویانی که رتبه‌های علمی و مقامات ورزشی کسب کرده‌اند، تقدیر خواهد شد.

رئیس اداره دانشجویان بین‌المللی دانشگاه فردوسی با بیان اینکه در سال گذشته برنامه‌ها و خدمات فرهنگی بسیار مناسبی برای دانشجویان خارجی انجام شد، عنوان کرد: انجمن علمی فرهنگی دانشجویان ملل برای دو کشور به‌ طور رسمی راه‌اندازی شده و مابقی کشورها در جشنواره ملل انجام خواهد شد.

غنایی بیان کرد: برای فعال شدن کانون‌های فرهنگی و علمی و برای رسیدگی به ۱۴۰۰ دانشجو که امانت نزد ما هستند، باید خدمات و شرایط مناسبی فراهم شود تا احساس کنند که در وطن خود ساکن هستند.

وی با تاکید براینکه دانشگاه فردوسی در حوزه بین‌الملل به‌عنوان دانشگاه رتبه برتر در کشور شناخته شده است، اضافه کرد: موضوع بین‌المللی شدن دانشگاه را در امسال با جدیت پیگیری خواهیم کرد.

رئیس اداره دانشجویان بین‌المللی دانشگاه فردوسی خاطرنشان کرد: دانشگاه دارای ظرفیت و امکاناتی است که سعی می‌شود از آن‌ها حداکثر استفاده را کرد ولی نیاز به حمایت از وزارت‌خانه همچنان وجود دارد.

دکترعلی یوسفی، معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه فردوسی، نیز در ادامه این نشست عنوان کرد: در خصوص دانشجویان خارجی مصوبات قانونی وجود ندارد ولی دانشگاه اقداماتی را در دستور کار قرار داده تا امکان برگزاری فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی نظیر نشریه، انجمن علمی و اردوهای تفریحی فراهم شود.

وی افزود: خواهشمندیم وزارت علوم حمایت ویژه از دانشگاه فردوسی به عمل آورد و ما نیز تمام تلاش خود، به‌ ویژه در جشنواره ملل، خواهیم کرد تا مشکلات دانشجویان بین‌المللی کاهش یابد.

در انتهای این برنامه ساختمان اداره دانشجویان بین المللی دانشگاه فردوسی با حضور دکتر هاشمی، معاون فرهنگی وزیر علوم، افتتاح شد.