سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) – معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم اقدامات وزارت علوم برای همکاری با وزارت نفت به منظور دستیابی به رتبه نخست اقتصاد دانش بنیان را شرح داد.

وحید احمدی معاون پژوهش و فناوری وزیرعلوم در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان گفت: همکاری مستمر دانشگاه‌ها و صنعت نفت در راستای رفع نیازهای کشور‌، کمک به برنامه‌های توسعه صنعت نفت و تمرکز بر موضوعات اصلی ازدیاد برداشت نفت، از جمله آثار موافقت نامه مشترک وزارت علوم و وزارت نفت است.
وی افزود: برای اجرایی شدن این تفاهم نامه و در راستای تقویت همکاری‌های دانشگاه‌ها و شرکت‌های نفتی، کارگروه نفت و انر‍‍ژی در معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم و دبیرخانه کلان پروژه‌های نفتی در وزارت علوم ایجاد شد.
احمدی اظهارداشت: در دانشگاه‌های همکار با وزارت نفت، ساختار سازمانی طرح توسعه ازدیاد برداشت نفت ایجاد شده و راه اندازی و یا تقویت پژوهشکده‌های نفت آنها در برنامه قرار گرفته است؛ نقشه راه ازدیاد برداشت نفت، تدوین و دانشگاه خارجی همکار و شرکت‌های پشتیبانی داخلی نیز تعیین شده اند.
احمدی با اشاره به هدف این قراردادها عنوان کرد: نتیجه و هدف اصلی قردادهای نفتی؛ تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، پیشتازی اقتصاد دانش بنیان، پیاده سازی و اجرای نقشه جامع علمی کشور، ساماندهی نظام ملی نوآوری به منظور ارتقای جایگاه جهانی کشور، افزایش سهم تولید و صادرات محصولات و خدمات دانش بنیان و دست یابی به رتبه نخست اقتصاد دانش بنیان است.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم با اشاره به جایگاه و نقش پژوهش و فناوری در اقتصاد دانش بنیان و عزم جدی وزارت علوم و وزارت نفت در پیشبرد این حرکت بزرگ، افزود: نبود نگرش پژوهشی به قراردادهای مشترک دانشگاه‌ها و بخش نفت در برخی زیر مجموعه‌ها از جمله موانع و مشکلات میان دانشگاه‌ها و وزارت نفت است.
وی بیان کرد: باید ساختار چابک و فرآیندهای ساده‌ای برای همکاری شرکت‌های تابعه نفت و میادین نفتی با دانشگاه‌ها ایجاد شود و شرکت ملی نفت به عنوان یکی از طرف‌های قرارداد، نقش مهمی در تعیین و تبین سیاست‌ها، تدوین برنامه‌ها و هدایت شرکت‌های تابعه برای دست‌یابی به اهداف این قراردادها ایفا کند.