isna-1-240.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  رئیس دفاتر استانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های خوزستان با بیان این‌ که حدود چهار هزار دانشجو از سراسر استان در مراسم معنوی اعتکاف دانشجویی امسال شرکت می‌کنند، جزئیات برگزاری این مراسم را تشریح کرد.

حجت‌الاسلام و‌المسلمین سیدمحسن شفیعی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه خوزستان، با بیان این‌ که ثبت‌نام اعتکاف دانشجویی در دانشگاه‌های سراسر کشور از هفته گذشته به‌طور هم‌زمان آغاز شد، افزود: پیش‌بینی ما این است که حدود چهار هزار دانشجو از دانشگاه‌های استان با حضور در مساجد دانشگاهی در این مراسم شرکت کنند؛ با توجه به این‌ که بسیاری از دانشجویان و اساتید در مساجد سطح شهر به اعتکاف می‌پردازند، این رقم تنها آمار افرادی است که در مساجد دانشگاه‌ها معتکف می‌شوند.

رئیس دفاتر استانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های خوزستان عنوان کرد: تمام مراکز دانشگاهی دارای مسجد در استان، مراسم اعتکاف دانشجویی را برگزار می‌کنند و آن‌دسته از دانشگاه‌هایی که مسجد ندارند نیز از ظرفیت مساجد سطح شهر برای برگزاری این مراسم استفاده خواهند کرد.

شفیعی تصریح کرد: به‌طور مشخص مراسم اعتکاف در دانشگاه‌های سطح اهواز، در دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور و دانشگاه آزاد اسلامی ویژه دانشجویان دختر، دانشکده مهندسی نفت اهواز برای دانشجویان پسر و دانشگاه شهید چمران در مسجد امام خمینی(ره) برای دانشجویان دختر، مسجد شهداء برای دانشجویان پسر و مسجد امام صادق (ع) ویژه خانواده اعضای هیأت‌علمی برگزار خواهد شد.

وی ادامه داد: همچنین در مساجد دانشگاهی خرمشهر، رامین و خاتم‌الانبیاء بهبهان نیز مراسم اعتکاف ویژه دانشجویان دختر برگزار می‌شود؛ اغلب دانشگاه‌ها ترجیح می‌دهند اعتکاف دختران را برای خدمات‌رسانی بهتر در مسجد دانشگاه و اعتکاف پسران را در مساجد سطح شهر برگزار کنند.

رئیس دفاتر استانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های خوزستان افزود: همچنین دانشگاه‌های آزاد اسلامی واحد ماهشهر، دزفول، ایذه، امیدیه، آبادان، بهبهان و شوشتر میزبان برگزاری اعتکاف خواهند بود. دانشگاه پیام نور اهواز نیز جهت برگزاری اعتکاف دانشجویان این دانشگاه با مساجد امام خمینی(ره) و شهداء دانشگاه شهید چمران هماهنگی‌های لازم را انجام داده است و انتظار می‌رود حدود ۴۰۰ دانشجو از این دانشگاه مهمان این مساجد باشند.

شفیعی عنوان کرد: مراسم اعتکاف دانشجویی‌ به‌دلیل جوان‌بودن شرکت‌کنندگان از ویژگی خاص و معنویت متفاوتی برخوردار است و جوانان معنویت‌طلب و دارای عواطف ارزشمند دینی در آن حضور دارند که این امتیاز برجسته‌ای است، به همین دلیل مسئولان برگزاری این مراسم در تلاش‌ هستند در طول این مراسم، کارگاه‌های معرفت دینی، مشاوره‌های دینی و پرسش و پاسخ مذهبی توسط افراد صاحبنظر برگزار کنند؛ برپایی سخنرانی‌های معرفتی با حضور افراد برجسته نیز از دیگر برنامه‌های مراسم اعتکاف دانشجویی است.

وی ادامه داد: امسال در شب وفات حضرت زینب(س) در برخی مساجد میزبان اعتکاف دانشجویی استان، برنامه تجلیل از شهدای مدافع حرم برگزار خواهد شد و دانشجویان یاد و خاطره شهداء را گرامی داشته و بر پاسداری از دستاوردهای شهیدان تأکید خواهند کرد.

رئیس دفاتر استانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های خوزستان خاطرنشان کرد: همچنین سخنرانی رهبر انقلاب در دیدار با دست‌اندرکاران اعتکاف که اردیبهشت‌ماه سال ۹۳ ایراد شد و دربردارنده نکات مهم و ارزشمندی در رابطه با اعتکاف است، در افتتاحیه مراسم اعتکاف دانشجویی از سیستم‌های صوتی پخش خواهد شد.

شفیعی در پایان با بیان این‌که لازم می‌دانم درخصوص برگزاری این مراسم از چند گروه از افراد سپاسگزاری کنم، خاطرنشان کرد: هیأت‌های رئیسه و مدیران دانشگاه‌های استان در برگزاری مراسم اعتکاف صمیمانه همکاری می‌کنند، همچنین نهادهای نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، هیأت‌های دانشجویی مذهبی، تشکل‌های اسلامی دانشجویی و به‌ویژه بسیچ دانشجویی در دانشگاه‌های استان در برپایی این سنت نبوی تلاش دارند و رسانه‌های جمعی و صدا‌و‌سیما نیز با جدیت و علاقه‌مندی از این آیین معنوی حمایت می‌کنند که لازم است از آن‌ها قدردانی کنم.