1445155228542_images (7).jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  عضو هیأت علمی دانشگاه لرستان گفت: فضای مناظرات دانشجویی باید فراجناحی و فراحزبی باشد.

حجت‌الاسلام خدایی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه لرستان، اظهار کرد: چنانچه فضای مناظرات دانشجویی یک فضای فراجناحی و فراحزبی باشد مناظرات سالم‌تر، موثرتر و با خروجی بهتر خواهد بود.

وی با بیان اینکه چنانچه جریان مناظرات انسان‌های فراجناحی باشند و غرض خاصی نداشته باشند اثر آنها از ده‌ها سخنرانی بالاتر است، افزود: روش گفت و شنود و گفت‌وگو در موفقیت مناظرات دانشجویی موثر است.

خدایی گفت: باید روش گفت و شنود و گفت‌وگو در مهارت‌های دوره‌های آموزشی آموزش و پرورش لحاظ شود و کودکان، نسل جوان و دانشجویان این مهم را فرا گیرند.

عضو هیأت علمی دانشگاه لرستان با تأکید بر اینکه مناظرات باید براساس اطلاعات دقیق باشد، یادآور شد: دو طرف مناظره باید براساس مطالعات و اطلاعات دقیق مناظره کنند نه براساس شایعه.

وی گفت: باید برای عملیاتی کردن خروجی مناظرات اتاق عملیات تشکیل شود تا این خروجی‌ها موثرتر باشند؛ چنانچه سامانه‌ای نباشد و مشتری برای این خروجی‌ها نباشد فضای مناظره سرد می‌شود.

خدایی با بیان اینکه برخی‌ها مسائل اعتقادی را به مناظره می‌گذارند، افزود: مناظره باید در مورد مسائل سیاسی، اجتماعی و فرهنگی، عملکرد بانک‌ها، سه قوه، شیوه اداره اقتصادی جامعه و نحوه اداره مملکت باشد نه در مورد مسائل اعتقادی؛ ممکن است فردی در مورد اعتقادش دلیل عقلی و نقلی داشته باشد و یا نداشته باشد پس موضوع مناظرات باید در مورد عموم باشد.

عضو هیات علمی دانشگاه لرستان تصریح کرد: باید یک سری اولویت‌ها را در مورد موضوعات مناظرات دانشجویی تقویت کنیم از جمله اینکه آیا در سیاست خارجی فقط دو راه (تحریم و تسلیم) داریم یا نه باید راه سومی همچون اقتصاد درون‌زا و مقاومتی لحاظ شود؟

وی گفت: در مناظره آنچه مهم است این بوده که باید قرآنی رفتار کنیم و سه راهبرد حکمت و برهان، موعظه و جدال احسن را رعایت کنیم.

خدایی یادآور شد: جدال احسن یعنی اینکه از مقبولات طرف مقابل استفاده شود تا فرد را قانع کنیم و نیاز است دانشجویان از مهارت شیوه جدال احسن استفاده کنند.

این عضو هیأت علمی دانشگاه لرستان خاطرنشان کرد: باید در گفت‌وگو و مناظره دانشجویان تقوا داشته باشند و این نباشد حرف خود را به کرسی بنشانند بلکه باید حق را بگویند.