سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  محققان کشورمان با طراحی و ساخت دستگاه الکتروریس، نانو الیاف‌هایی برای استفاده در حوزه فیلتراسیون تولید کردند که کاربرد آن‌ها در بخش‌های نیروگاهی موجب افزایش یک درصدی راندمان نیروگاه‌ها خواهد شد.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر رضا فریدی مجیدی، مجری طرح و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در مراسم افتتاح اولین خط تولید صادراتی نانوالیاف با بیان این که نانو فیبرها دارای ساختارهای مختلف هستند، افزود: الیاف نانو با مورفولوژی‌های مختلف دارای کاربردهای مختلفی است.

وی با بیان این که الیاف تولید شده با قطر ۱۰۰ نانو متر است، خاطرنشان کرد: یک تار موی انسان ۱۰۰ میکرون است و الیاف تولید شده هزار برابر کوچکتر از یک تار موی انسان است و از این رو یک الیاف با چشم غیر مسلح و حتی با میکروسکوپ‌های نوری قابل دیدن نیست.

فریدی با اشاره به کاربردهای این الیاف یادآور شد: با ساخت دستگاه الکتروریس موفق به تولید الیاف نانو شدیم که علاوه بر کاربرد در حوزه فیلتراسیون، برای تولید داربست‌ها و همچنین برای رهایش دارو در بدن کاربرد دارد.

مجری طرح با بیان این که دستگاه الکتروریس در انواع دستگاه‌های آزمایشگاهی و صنعتی طراحی و ساخته شده است، اظهار کرد: ۲۰۰ دستگاه الکتروریس آزمایشگاهی به کشورهای نیجریه، مالزی و پاکستان به فروش رساندیم و در حال صادرات نوع صنعتی این دستگاه به کشور کره جنوبی هستیم.

وی اضافه کرد: از طریق این دستگاه، نانو الیاف تولید شده در حوزه فیلتراسیون را کاربردی کردیم، به این صورت که لایه‌ای از نانوفیلد برای روی فیلترها نشانده شد.

به گفته وی، کاربرد این فیلترها در نیروگاه‌ها موجب افزایش راندمان یک درصدی در نیروگاه‌ها خواهد شد.

جلوگیری از ورود ۹۰ درصد آلودگی‌ها به سیستم تنفسی افراد

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با تاکید بر این که این الیاف بر روی ماسک‌ها مورد استفاده قرار گرفت، توضیح داد: با نشاندن یک لایه از نانو فیبر بر روی ماسک‌ها بدون آن که موجب افت تنفس افراد شود، از ورود ۹۰ درصد آلودگی‌ها به سیستم تنفسی افراد جلوگیری خواهد کرد.

فریدی با بیان این که فیلترهای نانویی تولید شده در شرکت دانش‌بنیان فناوران نانومقیاس در ۲۰ نیروگاه کشور کاربردی شده است، ادامه داد: سالانه حدود ۲۰ میلیون ماسک با روش این شرکت تولید می‌شود.

این محقق با اشاره به توانمندی ایران در حوزه ساخت نانو الیاف‌ها خاطرنشان کرد: بر اساس آمارهای جهانی یک بیستم انتشارات علمی دنیا در این حوزه از آن ایران است؛ ضمن آن که با کسب این دانش فنی نام این شرکت در میان ۲۲ شرکت بین‌المللی از ۱۲ کشور دنیا قرار گرفته است.

صادرات دستگاه صنعتی الکتروریس به کشور کره جنوبی

وی با اشاره به صادرات دستگاه صنعتی الکتروریس به کشور کره جنوبی ادامه داد: این دستگاه سه برابر قیمت فروش داخل به کشور کره جنوبی صادر می‌شود.

به گفته وی، قیمت این دستگاه در کشور ۴۵۰ میلیون تومان است که قیمت فروش صادراتی این محصول، یک میلیارد و ۴۵۰ میلیون تومان است.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران همچنین از عرضه دانش فنی این دستگاه به کشور مالزی خبر داد و در این باره توضیح داد: با ایجاد یک شرکت مشترک با مالزی و سرمایه‌گذاری چهار میلیارد تومانی این کشور اقدام به تولید این دستگاه در کشور مالزی و صادرات آن کردیم.