571-1.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  نماینده تام‌الاختیار جهاد کشاورزی گیلان در مرکز خدمات سرمایه‌گذاری با بیان اینکه دانشگاه کارآفرین در دولت کارآفرین شکل می‌گیرد،گفت: دولت، دانشگاه و صنعت بایستی همانند یک شبکه عمل کنند و نقش دولت به عنوان یک واسط بین دانشگاه و صنعت است.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)،منطقه گیلان،هاجر محمدپور،نماینده تام‌الاختیار سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان در مرکز خدمات سرمایه‌گذاری استان در نشست نهاد بازار سرمایه‌ذاری خارجی گیلان، با اشاره به راه‌های شناسایی چالش‌ها و چشم‌اندازهای جذب سرمایه‌گذاری، اظهار کرد: توسعه‌ استان گیلان به وسیله تجاری‌سازی فناوری‌های دانشگاهی ضروری است.

وی تجاری‌سازی فناوری‌های دانشگاهی را با تعامل دانشگاه و صنعت در جهت ارزش‌آفرینی ممکن دانست و گفت: ایران در سال ۲۰۱۵ میلادی در تولید دانش نانو در مقام هفتم جهان قرار گرفته و در سال ۲۰۱۶ در تولید مقالات فناوری نانو حتی یک پله صعود داشته و به رتبه ششم رسیده است، اما هنوز در بازار نانو جایگاه لازم را ندارد.

دانشجوی مقطع دکترای کارآفرینی گرایش فناوری با تاکید بر اینکه دانشگاه‌های ما تنها به شاخص تولید علم و دانش توجه دارند، اما به صنعت گرایش پیدا نمی‌کنند، ادامه داد: دانشگاه‌ها از بودجه‌ و امکانات دولتی استفاده و تولید دانش می‌کنند و این چرخه در همینجا متوقف می‌شود و تولید علم دانشگاهی ما به بازار نمی‌رسد، اما دانشگاه‌های موفق جهان دانشگاه‌هایی هستند که از طریق دانش فناوری، تولید ثروت دارند. اقتصاد دانش‌بنیان هم به همین اصل توجه می‌کند و می‌گوید بایستی دانش برای رشد اقتصادی جامعه موثر باشد.

محمدپور افزود: رشد فعالیت‌های تحقیقاتی در دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی کشور ما انکارناپذیر است، اما باید توجه داشت که چرخه‌ دانش در کشور ما در مرحله پژوهش کامل نمی‌شود، زیرا دستاوردهای پژوهشی در صورتی که منجر به رفع نیازهای جامعه از طریق تولید دارایی‌های فکری و ارزش افزوده حاصل از فروش و تجاری‌سازی این دارایی‌ها نگردد، نمی‌تواند به معنای عام برای توسعه اقتصادی کشور مهم محسوب شود.

وی با بیان اینکه سیستم‌های مدیریت علمی و نهادهای دانشگاهی آکادمیک اساسا باید به دنبال تسهیل روند تبدیل یافته‌های پژوهشی به نوآوری‌های تجاری باشند، عنوان کرد: پتانسیل اقتصادی یافته‌های علمی و تکنولوژیکی زمانی به شکوفایی می‌رسد که این یافته‌ها به طور موثر به نوآوری تبدیل شوند.

نماینده تام‌الاختیار سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان در مرکز خدمات سرمایه‌گذاری استان یکی از اهداف اصلی تجاری‌سازی فناوری‌های دانشگاهی را ایجاد ارتباط بین محیط علمی دانشگاه با محیط عملی جامعه یعنی بخش صنعت دانست و خاطرشنان کرد: اگر نتوان این دو را به هم مرتبط کرد، تجاری‌سازی و ارزش‌آفرینی در جامعه رخ نمی‌دهد.

وی افزود: زمانی می‌توان نسبت به موفقیت مراکز علمی و پژوهشی از جمله مراکز رشد و پارک‌های علم و فناوری دانشگاه‌ها امیدوار بود که فناوری‌های جدید به گونه‌ای مناسب از آزمایشگاه‌های دانشگاهی به خط تولید صنایع انتقال یابند.

نماینده تام‌الاختیار سازمان جهاد کشاورزی در مرکز خدمات سرمایه‌گذاری استان گفت: در کشور ما تا مرحله تولید علم که خاستگاه آن دانشگاه است، خوب عمل می‌شود، اما این تولید علم به ثروت تبدیل نمی‌شود. دانشگاهی که تولید علم در آن از طریق صنعت به فناوری تبدیل شده و این فناوری به بازار رسیده و برای تولید ثروت استفاده می‌شود را می‌توان یک دانشگاه کارآفرین دانست که به اقتصاد دانش‌بنیان مرتبط می‌باشد.

محمدپور به سه سطح از دانشگاه‌های جهان اشاره کرد و گفت: نسل اول دانشگاه‌ها آموزش‌محور بودند و در نسل دوم به آموزش و پژوهش همزمان با هم توجه داشتند،‌اما نسل سوم دانشگاه‌ها کارآفرین هستند که در کشورهای توسعه‌یافته وجود دارند. دانشگاه کارآفرین ارتباط تنگاتنگی بین صنعت و جامعه را به وجود می‌آورد که از این ارتباط می‌تواند تولید سرمایه و ثروت کند.

وی با بیان اینکه کشورهایی که اقتصاد قوی دارند، دانشگاه‌های آنها به دانشگاه‌های کارآفرین تبدیل شده اند، تاکید کرد: این دانشگاه‌ها دانشگاه‌هایی هستند که محققان و پژوهشگران دانشگاهی و افرادی که در صنعت هستند، مشترکا با هم کار می‌کنند. یک نمونه موفق از این دانشگاه‌ها، دانشگاه استنفورد ایالات متحده آمریکا است که اولین و برترین دانشگاه کارآفرین جهان است. این دانشگاه حدود ۱۵ هزار دانشجو و ۲ هزار عضو هیات علمی دارد و در آن دفتر انتقال تکنولوژی فعال شده که این دفتر مکانیزم، روش و ساختارهایی را شامل می‌شود که فناوری‌های نرم و سخت که از دل دانشگاه بیرون می‌آید را از طریق صنعت، تجاری‌سازی‌می‌کند؛ به گونه‌ای که از این تجاری‌سازی و تولید ثروت خود دانشگاه نیز سود برده و به توسعه مرکز دانشگاهی می‌انجامد.

محمدپور به روش‌ها و متدهای موجود در این دانشگاه برای تجاری‌سازی فناوری‌های دانشگاهی اشاره کرد و گفت: وقتی یک محقق دانشگاهی تحقیقی انجام می‌دهد آن محقق در رشته خود توانمند است و قرار نیست این محقق در تولید فناوری و تجاری‌سازی و بازاریابی و تولید ثروت از آن هم، موفق باشد این تیم ویژه است که کار تجاری‌سازی و تولید ثروت از فناوری دانشگاهی را برای او انجام می‌دهد.

دانشجوی مقطع دکترای کارآفرینی خاطرنشان کرد: در سال ۱۳۹۳ خبری در کشور منتشر شد که دفاتر انتقال فناوری در سه دانشگاه ما شکل گرفته است و دانشگاه صنعتی شریف را نمونه خوب و موفق کشور در این زمینه برشمرد و به تشریح وضعیت این دانشگاه در ارتباط با تجاری‌سازی فناوری و تولید ثروت از آن پرداخت.

محمدپور با بیان اینکه دفاتر انتقال فناوری وظیفه‌ تجاری‌سازی دارایی‌های معنوی یک دانشگاه یا مراکز رشد و فناوری را که می‌تواند حق ‌اختراع، کپی‌رایت، مارک تجاری، دانش فنی و دیگر موارد باشد را بر عهده دارند، افزود: در کشور ما علاوه بر این وضعیت، اسناد بالادستی بسیاری از جمله برنامه پنجم توسعه وجود داشته که به تجاری‌سازی یافته‌های پژوهشی اشاره می‌کند.

وی با بیان اینکه دانشگاه کارآفرین در دولت کارآفرین شکل می‌گیرد، گفت: دولت، دانشگاه و صنعت بایستی همانند یک شبکه عمل کنند و نقش دولت به عنوان یک واسط بین دانشگاه و صنعت است. در واقع دولت با توجه به سیاستگذاری‌ها این فرصت و امکان را برای صنعت و دانشگاه فراهم می‌کند که از تجاری‌سازی فناوری، تولید ثروت شود.