1448098587245_DSC0194844.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  مدیر کل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم گفت: دانشگاه محلی است که باید نسبت به جامعه ارزیابی دقیقی داشته باشد و جامعه نیز می تواند دانشگاه را نقد کند. در تحقق رسالت فرهنگی در درون دانشگاه صرفا دانشگاه ها نقش ندارند بلکه جامعه نیز در این امر دخیل است و باید کمک کند همانطور که دانشگاه وظیفه خود می داند در مشکلات جامعه مشارکت داشته باشد.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از سرویس دانشگاهی ایسنا، فضل الله ایرجی کجوری در افتتاحیه نشست مدیران فرهنگی و اجتماعی دانشگاه های سراسر کشور که در مشهد مقدس در حال برگزاری است ضمن تبریک به مناسبت اعیاد ماه رجب و خیر مقدم به حاضرین در این نشست، گفت: امیدواریم این نشست چند روزه به برکت مرقد مطهر امام رضا علیه السلام منشاء خیر و برکت باشد و شاهد ارتقاء فعالیت های فرهنگی در دانشگاه ها و میان دانشجویان باشیم.

وی با تاکید بر اجرای صحیح قوانین و مقررات وزارت علوم و بالاخص اسناد بالا دستی مانند نقشه جامع علمی کشور و سند دانشگاه اسلامی، افزود: جهت گیری و سامان دهی برنامه های فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در چارچوبی است که مقام معظم رهبری، دولت تدبیر و امید و وزیر محترم علوم ترسیم می کنند و توجه به این موارد به ما نشان می دهد که باید در فعالیت ها به گونه ای حرکت کنیم که شاهد کاهش آسیب ها باشیم.

وی افزود: در زمینه کاهش آسیب ها که در دانشگاه ها که هرچند نسبت به جامعه در سطح بسیار نازل تری قرار دارد و البته از نظر ما همین مقدار ناچیز هم زیاد است با برخی از سازمان ها و نهادها مانند ستاد مبارزه با مواد مخدر و در داخل وزارت علوم هم با سازمان امور دانشجویان و دفتر مشاوره این سازمان همکاری نزدیکی در پیشگیری از آسیب های اجتماعی در دانشگاه ها داریم. در این راستا در بسیاری از دانشگاه ها برنامه ها و جشنواره های مختلفی با رویکرد تبیین آسیب های اجتماعی در قالب کارهای فرهنگی و هنری صورت گرفت که بسیار پر اثر بود.

ایرجی کجوری با اشاره به دغدغه دانشگاهیان نسبت به مسائل محیط زیست، تاکید کرد: در سالجاری و سال آینده برنامه های مشترکی در زمینه حفاظت از محیط زیست با سازمان حفاظت از محیط زیست و سایر نهادهای فعال در این زمینه آغاز خواهیم کرد که حمایت از کانون های فرهنگی دانشجویی محیط زیست، برگزاری جشنواره حیات در دانشگاه تربیت مدرس و برگزاری جشنواره ای جامع تر در سال ۹۶ در شمار این اقدامات قرار خواهد گرفت.

وی در بخش دیگری از سخنان خود عنوان کرد: بر اساس اسناد بالا دستی برنامه ها باید طوری اجرا شود که به افزایش مشارکت دانشجویان در فعالیت های فرهنگی و اجتماعی بینجامد که در این مورد سعی کردیم توزیع منابع را به صورتی انجام دهیم که دانشگاه های کم برخوردار نیز نسبت به دانشگاه های بزرگ بتوانند طرح ها، ایده ها و برنامه های خود را با مشارکت حداکثری اجرا کنند.

وی افزود: در سالجاری جشنواره قرآن و عترت دانشجویان در دانشگاه سیستان و بلوچستان، جشنوراه رضوی در۳۰ دانشگاه، جشنواره حرکت ویژه انجمن های علمی در دانشگاه شهید باهنر کرمان و جشنواره رویش ویژه کانون های فرهنگی و هنری در دانشگاه صنعتی امیر کبیر برگزار خواهد شد و به دنبال جذب حمایت و امکانات بیشتر برای برگزاری این گونه جشنواره های سراسری و ملی هستیم و برای نمونه امسال حمایت ها از جشنواره تئاتر دانشگاهی نسبت به چند سال گذشته به میزان حدودا دو برابر افزایش یافته است.

ایرجی کجوری با تاکید بر پیوند میان جامعه و دانشگاه، بیان داشت: دانشگاه محلی است که باید نسبت به جامعه ارزیابی دقیقی داشته باشد و جامعه نیز می تواند دانشگاه را نقد و این انتقادات کم نیست کند. در تحقق رسالت فرهنگی در درون دانشگاه صرفا دانشگاه ها نقش ندارند بلکه جامعه نیز در این امر دخیل است و باید کمک کند همانطور که دانشگاه وظیفه خود می داند در مشکلات جامعه مشارکت داشته باشند برای مثال در سیل اخیری که در استان های جنوبی اتفاق افتاد بسیاری از دانشجویان جهادی به کمک هموطنان شتافتند. و کانون های اجتماعی دانشجویان برای کمک به هموطنان اعلام آمادگی کردند.

وی افزود: متاسفانه در زمینه اطلاع رسانی و تبلیغات برنامه های فرهنگی دانشگاه آنطور که باید عمل نشده در صورتی که کارهای ارزشمند و از نظر کمی بسیار زیادی در جامعه توسط دانشگاها انجام می شود که جامعه حتی مردم شهرهای دانشگاهی از آن بی خبر هستند. و من از مدیران فرهنگی تقاضا دارم اهتمام خود را نسبت به این موضوع بیشتر کنند. و ارائه گزارش به مسئولان و مردم را در دستور کار قرار دهند.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، وی در پایان به بین المللی کردن فعالیت های فرهنگی و اجتماعی اشاره کرد و افزود: می بایست برای دانشجویان ایرانی خارج از کشور و دانشجویان غیر ایرانی داخل کشور برنامه ریزی کرد که در فعالیت های فرهنگی مشارکت داشته باشند و این امر می تواند موجب اشاعه فرهنگ اسلامی – ایرانی فراسوی در مرزهای کشور شود.