1461132141651_2.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  نشست اختصاصی کمیسیون فرهنگی و پیوست‌نگاری فرهنگی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی با حضور جمعی از مسؤولان پژوهشگاه‌های علوم انسانی برگزار شد.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از سرویس پژوهشی ایسنا، دکتر حسن بنیانیان، رییس کمیسیون پیوست فرهنگی در این جلسه که به بحث و بررسی درباره «ظرفیت پژوهشگاه‌های علوم انسانی و تخصصی دستگاه‌های اجرایی به منظور پیوست‌نگاری فرهنگی» اختصاص داشت، گفت: با توجه به الزام قانونی مبنی بر لزوم پیوست‌نگاری فرهنگی برای طرح‌های بزرگ در کشور توسط دولت، باید با همکاری پژوهشگاه‌های علوم انسانی بویژه پژوهشگاه‌های وابسته به دستگاه‌های اجرایی، دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های مستقل و حوزه‌های علمیه این امر مهم انجام شود.

وی افزود: ما بر اساس تعریف حداکثری از فرهنگ به معنای نظامی از باورها، مفروضات، ارزش‌ها و نمادها که ادراکات و مناسبات جامعه را شکل می‌دهد، پیوست نگاری را عملیاتی می‌کنیم.

دکتر بنیانیان ادامه داد: پیوست‌نگاری فرهنگی به تنهایی تحولی ایجاد نمی‌کند؛ اما آغاز حرکت به سمت تحول اساسی در برپایی تمدن نوین اسلامی است.

رییس کمیسیون پیوست نگاری فرهنگی گفت: تغییرات فرهنگی اعم از تغییرات آگاهانه و ناآگاهانه هدف پیوست نگاری است که باید به تغییر رفتار در چارچوب دستیابی به فرهنگ مطلوب بینجامد.

وی افزود: برای تاثیرگذاری بر رفتار فرد ابتدا باید بر روند کسب آگاهی وی تاثیرگذار باشیم که این آگاهی به تدریج در چهار لایه باورهای بنیادین، ارزش‌ها، رفتارها و هنجارها و نمادها تأثیرگذار خواهد بود.

پس از سخنان دکتر بنیانیان، اعضای کمیسیون به بیان نظرات خود درمورد اهمیت و لزوم پیوست‌نگاری فرهنگی و ابعاد مختلف آن پرداختند و پیشنهادهای خود را به منظور اجرای بهینه این موضوع ارائه دادند.