n00092111-b.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  معاون فرهنگی دانشگاه تهران در مورد نصب نامه‌ای توسط یکی از تشکل‌های دانشجویی این دانشگاه روی برد برخی دانشکده‌های این دانشگاه توضیحاتی را ارائه کرد.

دکتر مجید سرسنگی در گفت‌وگو با خبرنگار دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در مورد اتفاقات رخ داده توضیح داد: چهارشنبه هفته گذشته انجمن اسلامی چند دانشکده دانشگاه تهران بدون هماهنگی با شورای مرکزی دانشگاه نامه‌ای منصوب به یک شخصیت سیاسی در کشور را روی بردها نصب کردند که نصب این نامه حساسیت بخش دیگری از تشکل‌های سیاسی دانشگاه را برانگیخت.

وی افزود: زیرا بخش‌هایی از این نامه از فضای نقد فراتر رفته و یک فضای توهین آمیز را القاء می‌کرد. بنابراین دانشگاه تهران وارد عمل شد و از دانشکده‌هایی که نامه‌ را روی بردها نصب کرده بودند درخواست کرد که نامه‌ها را از برد خارج کنند.

معاون فرهنگی دانشگاه تهران از فعالیت یکی از تشکل‌ها در فضای مجازی خبر داد و گفت: خارج کردن نامه‌ها از برد باعث شد یکی از تشکل‌های دانشگاه فراخوانی در فضای مجازی برای تجمع اعتراض‌آمیز در روز شنبه منتشر کرد.

این در حالی بود که من روز پنجشنبه هفته گذشته با انجمن اسلامی مستقل و بسیج دانشگاه صحبت کردم و به آنها توضیح دادم که دانشگاه اقدامی را که باید، انجام داده است و همه ارکان دانشگاه در تقید خود به ولایت و رهبری شک نکرده و نمی‌کنند و موضوع رهبری و ولایت برای دانشگاه حائز اهمیت بوده و دانشگاه از آن حفاظت می‌کند.

سرسنگی ادامه داد: بعد از برگزاری جلسه مذکور قرار شد جلسه‌ای با حضور ریاست دانشگاه و تشکل‌ها برگزار شود تا فرصتی برای گفت‌وگو به وجود بیاید البته از سال قبل برنامه‌هایی برای ملاقات رییس دانشگاه با تشکل‌های سیاسی در نظر گرفته شده بود اما محقق نشد. در نهایت قرار شد امروز سه‌شنبه ۳۱ فروردین جلسه مذکور برگزار شود. اما نظر تشکل‌ها این بود که روز سه‌شنبه نزدیک به آخر هفته است و ممکن است برخی از دانشجویان قادر به شرکت در جلسه نباشند در نهایت قرار شد جلسه روز شنبه ۴ اردیبهشت ماه تشکیل شود اما باز هم مسؤلین بسیج دانشجویی گفتند شنبه روز آخر اعتکاف است و بهتر است جلسه روز دیگری برگزار شود در واقع خود دانشجویان خواستار تعویق جلسه بودند.

وی با اشاره به تاکید برخی از اعضای انجمن اسلامی مستقل روی خواسته‌هایشان گفت: امروز تعدادی از اعضای انجمن اسلامی مستقل دانشگاه به دانشگاه آمده و روی خواسته‌های خود تاکید کردند. من هم با آنها صحبت کرده و گفتم که موضوع پیگیری می‌شود و جلسه برگزار خواهد شد.

معاون فرهنگی دانشگاه تهران در ادامه با اشاره به تشکیل شورای فرهنگی دانشگاه اظهار کرد: روز گذشته شورای فرهنگی دانشگاه که عالی‌ترین مرجع تصمیم‌گیری در مورد مسائل فرهنگی دانشگاه است، برگزار شد.

در آن جلسه مشخص شد که دوستانی که نامه مذکور را روی برد منتشر کردند بدون هماهنگی با دبیر و شورای مرکزی انجمن اسلامی این کار را انجام داده‌اند و دبیران و شورای مرکزی انجمن اسلامی در جلسه دیروز اعلام کردند که خودشان هم به بخش‌هایی از این نامه اعتراض دارند و اقدام مذکور هماهنگ نبوده است.

وی ادامه داد: البته قبل از این که نامه روی بردهای دانشکده‌های دانشگاه تهران نصب شود در دانشگاه‌های دیگر از جمله دانشگاه صنعتی امیرکبیر و دانشگاه تبریز نصب شده بود. اما از آنجایی که حساسیت روی دانشگاه تهران بیشتر است این اتفاق در دانشگاه تهران جریان‌ساز شد.

معاون فرهنگی دانشگاه تهران با تاکید بر این که نصب نامه‌ مذکور روی برد ناهماهنگ با تشکل انجمن اسلامی صورت گرفته است، گفت: دانشگاه به طور جدی وارد عمل شد و همان روز با دانشکده‌هایی که این نامه را نصب کرده‌اند صحبت شد و خواسته شد تا نامه از برد خارج شود.

سرسنگی با اشاره به جلسه شورای فرهنگی دانشگاه اظهار کرد: رییس دانشگاه در این جلسه چند نکته مهم را مطرح کردند. نخست آن که دانشگاه تهران اندکی از سیاست‌های خود و تقید نسبت به نظام رهبری و مسؤلین نظام تخطی نمی‌کند. دوم آن که از تشکل‌ها خواسته شد در رفتارهای سیاسی که انجام می‌دهند توهین به شخصیت‌ها از دستور کار خارج شود. البته بحث رهبری جای خود را دارد اما به طور کلی چنانچه تشکلی بخواهد برای فعالیت سیاسی خود به افراد توهین کند از سوی دانشگاه منع می‌شود.

معاون فرهنگی دانشگاه تهران ادامه داد: امیدواریم همانطور که دانشجویان دانشگاه تهران و تشکل‌های سیاسی در یک سال گذشته که منجر به برگزاری انتخابات با شکوهی شد با آرامش عمل کرده‌اند و خردورزی خود را نشان داده‌اند از این به بعد هم به همین منوال رفتار کنند،تا امسال که سال مهمی بوده و منجر به انتخابات ریاست جمهور در سال آینده می‌شود دانشگاه تهران بتواند سال را با آرامش پشت سر بگذارد.

سرسنگی با تاکید بر این که وجود آرامش در دانشگاه به معنی عدم گفت‌وگو نیست، گفت: دانشگاه تهران بیشترین برنامه‌های سیاسی و اجتماعی را در یکسال گذشته در بین دانشگاه‌های کشور داشته است و باید گفت دانشگاه از چنین برنامه‌هایی استقبال می‌کند. دانشجویان می‌توانند فعالیت کنند اما این فعالیت باید مبتنی بر عقلانیت و حفظ شئون نظام و احترام به سلیقه‌های دیگران باشد.

وی با تاکید بر این که نامه‌ای که در بردها منتشر شده در دست پیگیری است، افزود: چنانچه تخلفی صورت گرفته باید با متخلف برخورد شود و مدیریت دانشگاه در کنار برخورد با تخلف وجوه قانونی را رعایت کند و درگیر احساسات نشود .

نباید به گونه‌ای برخورد شود که دانشجویان از نظام سرخورده شوند

وی با بیان این که همه دانشجویان فرزند نظام هستند، اظهار کرد: نباید به گونه‌ای برخورد شود که دانشجویان از نظام سرخورده شوند. سعی دانشگاه این است که چنانچه خلاف و اشتباهاتی رخ می‌دهد اشتباهات را اصلاح کند اما چنانچه اشتباهات قابل اصلاح نباشند قوانینی وجود دارد که باید طبق قوانین برخورد شود.

در مورد برخی از موارد قوانین شفافی وجود ندارد

معاون فرهنگی دانشگاه تهران در ادامه با بیان این که در برخی از موارد قانون شفافی به دانشگاه‌ها ابلاغ نمی‌شود، گفت: دانشگاه تهران سال قبل هم از مراجع درخواست کرد که اگر قانونی مبنی بر این که نباید تصویر کسی در دانشگاه نصب شود یا کسی اجازه ورود به دانشگاه را ندارد، اعلام کند تا دانشگاه نیز بتواند در صورت وجود تخلف اقدام کند اما این قانون به صورت رسمی به دانشگاه ابلاغ نشده و یک موقعیت نامناسب را فراهم کرده است.

سرسنگی افزود: زیرا چنانچه در صورت بروز چنین اتفاقاتی دانشگاه برخورد نکند عده‌ای خواستار برخورد می‌شوند و چنانچه برخورد شود دوستان مقابل خواستار این هستند که بدانند دانشگاه به چه استنادی برخورد کرده است.

وی ادامه داد: در بحث دعوت از مهمانان این موضوع وجود داشت و برخی معتقد بودند که برخی از افراد نباید وارد دانشگاه شوند در صورتی که برای این موضوع باید استناد قانونی وجود داشته باشد و مراجع ذی‌ ربط باید به صورت شفاف موضوع را مشخص کنند تا دانشگاه بر مبنای آن اقدام کند.

معاون فرهنگی دانشگاه تهران با بیان این که سال گذشته از سوی مراجع ذی‌ربط هیچ جواب قطعی داده نشد، گفت: ما هم بدون استناد نمی‌توانیم عمل کنیم و این امکان‌پذیر نیست که مدیریت بر اساس سلیقه صورت بگیرد. در دوره مدیریت قبلی از ورود تعدادی از آدمها که از یک جناح سیاسی کشور بودند در ورود به دانشگاه ممانعت می‌شد و ورود این افراد ممنوع بود اما سال گذشته دانشگاه این اجازه را صادر کرد تا این افراد به دعوت بسیج و یا انجمن اسلامی در دانشگاه سخنرانی کنند.

وی در پایان با تاکید بر این که دانشگاه به عنوان جناح عمل نمی‌کند، افزود: دانشگاه به عنوان مدیری عمل می کند که بستر فعالیت سیاسی برای همه دانشجویان را فراهم می‌کند. سعی کردیم فارغ از سلیقه و علایق شخصی عمل کنیم و هنگامی که به کارنامه فعالیت سیاسی دانشگاه نگاه می‌کنم فکر می‌کنم موفق بوده‌ایم.