1447835477245_81708650-70076559.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  رییس جهاد دانشگاهی استان اردبیل گفت: بر اساس تفاهم‌نامه همکاری امضا شده بین پارک فناوری پردیس و جهاد دانشگاهی، مرکز فن بازار منطقه‌ای اردبیل در سال جاری راه‌اندازی می‌شود.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار فناوری ایسنا منطقه اردبیل، رامز نصیری صالح با اعلام این خبر افزود: فن‌بازارهای منطقه‌ای مراکزی هستند که تحت نظارت فن‌بازار ملی ایران و در همکاری نزدیک با نهادهای مرتبط با فناوری با هدف مدیریت و جمع‌آوری اطلاعات مرتبط با دستاوردها و نیازهای فناوری منطقه و همکاری از طریق اشتراک این اطلاعات در سطح منطقه و یا سایر مناطق کشور ایجاد می‌شوند.

وی تصریح کرد: فن بازار یا همان بازار فناوری، محلی برای مبادلات تکنولوژی و ارائه مشاوره در خصوص مراحل انتقال تکنولوژی است و نقش واسطه‌ای برای رساندن اطلاعات تکنولوژی به عرضه‌کنندگان، متقاضیان، کارآفرینان و سرمایه‌گذاران را دارد.

رییس جهاد دانشگاهی استان اردبیل با بیان اینکه در این بازار، فروشندگان تکنولوژی فرصت می‌یابند تا ایده‌ها و تکنولوژی‌های خود را به معرض نمایش گذاشته و برای آن‌ها اقدام به بازاریابی کنند، خاطرنشان کرد: در این بازار این امکان وجود دارد که متقاضیان تکنولوژی، تقاضاهای خود را مطرح کرده و به این صورت قدرت انتخاب بالاتری در بین گزینه‌ها داشته باشند.

نصیری صالح توسعه اقتصادی دانش محور را ارزش‌آفرینی در جامعه از طریق دانایی، دانش و فناوری اعلام و تصریح کرد: یکی از ساختارهایی که اخیرا برای تسهیل فعالیت‌های توسعه و مبادلات در کشور مورد استفاده قرار گرفته، “فن بازارها” هستند که جایگزینی نو برای زیرساخت‌های متعارف مبادله فناوری است محسوب می‌شوند و ارتباط بین منابع فناوری و کاربران را به شدت تسهیل می‌کنند.

وی اضافه کرد: امیدواریم این مرکز بتواند با معرفی پتانسیل‌های استانی و هماهنگ کردن سرمایه گذاران و فناوران در توسعه همه جانبه استان نقش اساسی ایفا کند.

نصیری صالح، شناسایی شرکت‌های دارای پتانسیل فناوری و دانش‌بنیان در بخش‌های مختلف صنعت، کشاورزی و …، انتقال تجربیات و دستاوردهای فناوری استان در بخش منطقه‌ای، تجاری‌سازی دانش و فناوری‌های تولید شده و تهیه بانک اطلاعاتی از ایده‌ها و تجارب فناوری استان را از مهم‌ترین کارکردهای مرکز فن بازار منطقه‌ای اعلام کرد.

وی شناسایی نیازمندی‌های بخش صنعت در حوه فناوری و دانش فنی، بررسی ظرفیت‌های موجود شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان در خصوص ارائه و انتقال فناوری‌ها و دانش فنی به سایر شرکت‌ها در داخل و خارج کشور، جلوگیری از موازی‌کاری و هزینه‌کرد مجدد و تلاش در راستای همگرا کردن و هم‌افزایی فعالیت‌ها، ایجاد فرصت توسعه استان از طریق مبادلات فناوری ایجاد شده از طریق زیرساخت فن‌بازار منطقه‌ای، ایجاد بستری قابل رشد و بسیار لازم برای شهرک‌های صنعتی و شرکت‌ها و واحدهای تابعه جهت معرفی محصول یا عنوان کردن تقاضای فناوری در یک منطقه را از دیگر مزایای ایجاد مرکز فن بازار عنوان کرد.