1460962047068_201583122283a.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  پژوهش محققان دانشگاه شیکاگو نشان می‌دهد مردان مسنی که ازدواج موفقی داشته و همسران تحصیل‌کرده دارند، در احتمال بیشتری برای انجام چکاب کلونوسکوپی برای سرطان روده‌شان قرار دارند.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از سرویس پژوهشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) – منطقه اصفهان و به نقل از پایگاه خبری کتابخانه ملی پزشکی آمریکا، محققان طی این مطالعه ۸۰۰ زوج آمریکایی ۵۵ الی ۹۰ ساله را مورد بررسی قرار دادند. آنها دریافتند که مردان متأهل در مقایسه با مجردها حدود ۲۰ درصد در احتمال بیشتری برای انجام کولونوسکوپی قرار دارند.

اما این امر در مورد زنان صدق نمی‌کرد؛ زنان متأهل چه راضی و چه ناراضی از همسرانشان در مقایسه با مجردها در این مورد برتری نداشتند و تحصیلات همسر آنها نیز هیچ تاثیری در این احتمال نداشت.

به گفته محققان زنان به عنوان دروازه‌های سلامتی در خانواده محسوب می‌شوند که گزینه‌های سلامتی و تصمیمات مرتبط با آن را کنترل می‌کنند و راهکارهای آنان می‌تواند تأثیری مهم در سلامتی افراد بر جای بگذارد. اما در مقابل زنان فواید کمتری در رابطه با سلامتی‌شان پس از ازدواج به دست می‌آورند و حمایت‌های خود را از جانب دوست و اقوام به دست می‌آورند.

در واقع زنانی که از نظر احساسی در ازدواجشان موفق‌تر بوده‌اند، در احتمال بیشتری برای تشویق رفتارهای سالم برای همسرانشان قرار دارند و شوهران نیز با مشاهده رفتار حمایت‌گرانه زنانشان این نصیحت‌ها را بیشتر به کار می‌بندند.

مردان به‌طور کلی دوست ندارند که درباره بررسی سرطانشان صحبت کنند، اما نتایج این تحقیق نشان می‌دهد که با هنگام تشویق و حمایت همسرانشان، آنها برای انجام این کار ترغیب می‌شوند.