6-1482.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  ساخت نخستین توربین بادی مگنوس بدون محدودیت در تولید انرژی توسط محققان ایرانی انجام شد و با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران ثبت بین‌المللی شد.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از سرویس علمی ایسنا، حمیدرضا خیراندیش، مخترع توربین بادی مگنوس درباره این اختراع اظهار کرد: سال ۱۹۹۷ در امریکا توربین بادی ساخته شد که به علت دارایی راندمان پایین با شکست مواجه شد، پس از آن ژاپن در سال ۲۰۰۴ با رابطه مستقیم سرعت باد و راندمان توربین این مشکل را حل کرد؛ اما نتوانستند ساخت توربین را در ابعاد بزرگ انجام دهند.

وی افزود: با توجه به کارآیی توربین‌های بادی مگنوس در سرعت‌های کم وزش باد، این نوع توربین‌ها مورد توجه بسیاری از محققان بوده است.

خیراندیش تصریح کرد: در سال ۲۰۱۶ موفق به ساخت این توربین‌های مگنوس بدون محدودیت تولید انرژی شدیم؛ یعنی با توجه به تقاضا برای هر توانی این توربین‌ها ساخته می‌شوند. این اختراع با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ثبت بین‌المللی شد.

این مخترع عنوان کرد: در این اختراع با توجه به ابعاد ساخت، تولید هر توانی از انرژی با تغییر طول پره‌ها امکان پذیر می‌شود. شرکت امریکایی ژنرال الکترونیک نیز برای خرید این توربین وارد مذاکره شده پس از توافق با شرکت مذکور وارد فاز تجاری‌سازی خواهیم شد. هر سال ژاپن ساخت این توربین را برای رسیدن به توان بالا انجام می‎دهد؛ اما هنوز موفق نشدند.

به گفته وی، استفاده از انرژی‌های تجدیدناپذیر در دنیا بسیار مورد توجه قرار گرفته است؛ اما به علت ارزان بودن قیمت برق در کشور تمایل زیادی برای استفاده از توربین بادی و تولید انرژی به این روش وجود ندارد. لذا با توجه به پاک بودن و مقرون به صرفه بودن این نوع انرژی، باید علیرغم گسترش این نوع از تکنولوژی در کشور فرهنگ‌سازی مناسبی نیز در راستای استفاده از انرژی‌های پاک صورت پذیرد.