1450014634567_8215.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  رییس موسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی گفت: تا سال ۲۰۱۸ تمام کشورهای تولیدکننده واکسن فلج اطفال باید به تکنولوژی ساخت واکسن تزریقی این بیماری مجهز شوند و درغیر این صورت اجازه ادامه تولید واکسن خوراکی به آنها داده نمی‌شود.

حمید کهرام درگفت‌وگو با خبرنگار علمی ایسنا منطقه البرز، با بیان این‌که واکسن فلج اطفال یکی از استراتژیک‌ترین واکسن‌های تولیدی موسسه رازی است، اظهار کرد: کیفیت واکسن فلج اطفال تولیدی در موسسه رازی باعث شده طی ۱۵ سال گذشته هیچ موردی از ابتلا به این بیماری در کشور گزارش نشود.

کهرام خاطرنشان کرد: هم اکنون تنها ۱۰ کشور در جهان هستند که دانش و تکنولوژی تولید این واکسن را در اختیار دارند که ایران نیز جزء این لیست قرار دارد.

وی افزود: واکسن فلج اطفالی که هم اکنون در موسسه رازی تولید می‌شود، خوراکی بوده و ویروسی که برای تولید آن استفاده می‌شود، زنده است.

کهرام خاطرنشان کرد: تا سال ۲۰۱۸ تمام کشورهای تولیدکننده واکسن فلج اطفال باید به تکنولوژی ساخت واکسن تزریقی این بیماری مجهز شوند، درغیر این صورت اجازه ادامه تولید واکسن خوراکی به آنها داده نمی‌شود.

رییس موسسه رازی اضافه کرد: ویروس فلج اطفال در نمونه تزریقی این واکسن از حالت زنده به مرده تبدیل می‌شود.

کهرام گفت: موسسه رازی حدود سه سال زمان در اختیار دارد که به تکنولوژی تولید واکسن تزریقی فلج اطفال دست پیدا کند و در غیر این صورت ناچار است از سال ۲۰۱۸ به بعد این واکسن را از سایر کشورها وارد کند.

وی اظهار کرد: دستیابی به تکنولوژی تولید واکسن تزریقی فلج اطفال بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان بودجه نیاز دارد که بدون شک تامین آن به راحتی امکان پذیر نیست.

کهرام دربخش دیگری از صحبت‌های خود به تولید واکسن طاعون نشخوارکنندگان کوچک در این موسسه اشاره کرد و گفت: هم اکنون بیش از ۹۰ درصد واکسن‌های دامی کشور درموسسه رازی تولید می‌شود که واکسن پی پی آر یکی از آنها است.

وی ادامه داد: سال گذشته به دلیل بی‌برنامگی در واکسیناسیون به موقع دام‌ها شاهد شیوع این بیماری دربین جمعیت دام‌های اهلی و حیات وحش بسیاری از استان‌ها بودیم.

وی اضافه کرد: هم اکنون طاعون نشخوارکنندگان تنها جمعیت دام‌های کوچک کشور را تهدید می‌کند؛ چراکه این بیماری در دام‌های بزرگ از چهار دهه پیش تا کنون کنترل شده است.

کهرام توضیح داد: واکسن طاعون نشخوارکنندگان کوچک از سال ۹۲ تا کنون در موسسه رازی تولید و در اختیار سازمان دامپزشکی قرار داده می‌شود.

وی گفت: براساس تعهدات صورت گرفته بنا شده امسال ۲۰ میلیون دز واکسن پی پی آر درموسسه رازی تولید و به سازمان دامپزشکی تحویل داده شود.

رییس موسسه رازی افزود: اگر بودجه و اعتبارات کافی در اختیار موسسه رازی قرار بگیرد، امکان تولید ۴۰ میلیون دز از این واکسن فراهم می‌شود.

کهرام گفت: برای تولید ۴۰ میلیون دز واکسن طاعون نشخوارکنندگان کوچک پنج میلیارد تومان اعتبار نیاز است که اگر تامین شود، موسسه رازی ظرف شش ماه می‌تواند این مقدار واکسن را تولید کند.

وی افزود: متاسفانه بودجه‌ای که برای تولید واکسن‌های دامی درنظرگرفته می‌شود، بسیار کم است و جوابگوی نیاز این حوزه نیست.

کهرام در پایان یادآورشد: هم اکنون سازمان دامپزشکی بیش از۳۰ میلیارد تومان به موسسه رازی بدهکار است که اگر پرداخت نشود، فرایند تولید واکسن‌های دام و طیور مورد نیاز کشور با مشکل مواجه می‌شود.