واعظی سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) – رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه با اشاره به لزوم مدیریت ظرفیت‌های حوزه علمیه گفت: استفاده از ظرفیت‌های حوزه علمیه ناموزون است.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار مهر، حجت‌الاسلام احمد واعظی در نشست کارگروه‌های تخصصی ستاد همکاری‌های حوزه علمیه و آموزش و پرورش در سال ۹۵ که صبح امروز در مرکز همایش‌های غدیر دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم برگزار شد، گفت: هر نظام و کشوری که موفق شود نسل دانش آموز خود را شکل و جهت بدهد تعالی اش تضمین شده است.

وی اظهار داشت: اگر کودکان یک جامعه در نظام آموزشی نظم پذیر و جامعه پذیر باشند این جامعه توسعه پذیری را می‌تواند برای خود پیش بینی کند.

رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه با بیان اینکه اگر شاکله شخصیتی به این صورت شکل گرفت تغییر این شاکله کار مشکلی است، افزود: اگر بچه‌ای با بی‌نظمی خو گرفت در بزرگسالی خیلی سخت است که تغییر رویه بدهد و به همین دلیل کار آموزش و پرورش دینی باید از سنین پایین مورد توجه قرار گیرد.

واعظی با تاکید بر اینکه باید در اقدامات خود محصول محور و نتیجه گرا باشیم، عنوان کرد: می‌توانیم روی چند کار تمرکز کرده و آن را به ثمر برسانیم نه اینکه در همه کارها ورود کنیم و نتوانیم هیچ رشد چشمگیری داشته باشیم.

رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه با اشاره به اینکه باید بعد از تعیین اولویت‌ها تعیین کنیم که در کدام یک از این اولویت‌ها حوزه می‌تواند تغییر ایجاد کند، افزود: بحث آموزش کودکان و نوجوانان تخصصی است و ممکن است بسیاری از علمای حوزه توان ورود به آن را نداشته باشند لذا باید در این امور تخصص محور پیش برویم.

وی عنوان کرد: باید بعد از تعیین اولویت‌ها توانمندی‌ها را پیدا و بر اساس این موارد فعالیت‌های مشخص شده‌ای را تدوین کنیم و در یک برنامه زمان بندی چند ساله کار قابل دفاع ارائه کنیم.

واعظی با بیان اینکه شورای راهبری و ستاد همکاری مشترک باید جلسات مشترک و دائمی داشته باشد، خاطرنشان کرد: یک ستاد وقتی می‌تواند موفق باشد که راهبری و مدیریت کند و نظارت دائمی داشته باشد.

رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه  با اشاره به اینکه دفتر تبلیغات یک نهاد چند وجهی و منحصر به فرد است، عنوان کرد: دفتر تبلیغات نهادی است که هم به امور پژوهشی با بیش از ۱۰۰ هیئت علمی و بیش از ۶۰ محقق رسمی ورود کرده و موسسه آموزش حوزوی، اعزام مبلغ، فعالیت در فضای مجازی و بزرگ‌ترین انتشارات مذهبی(بوستان کتاب) را داراست و درهر شهری که حوزه قدیمی فعال بوده شعبه دارد.

وی با تاکید بر اینکه تأسیس قطب‌های علمی و فرهنگی برنامه‌ای است که در دفتر تبلیغات اسلامی تدوین شده است، عنوان کرد: هیئت امنای دفتر تبلیغات اسلامی در سراسر کشور حدود ۱۲ مسئله مهم فرهنگی کشور را احصا کردند و در قطب‌های گوناگون به آنها پرداخته می‌شود، مانند مبارزه با جریان‌های تکفیری و در هر کدام از این قطب‌ها برای محورهای مختلف میز تخصصی ایجاد شده و نقشه جامع هدفمند ۵ ساله را تدوین کردند.

واعظی با اشاره به اینکه یکی از میزهایی که ایجاد شده است میز آموزش و پرورش است، خاطرنشان  کرد: گروه‌های خودجوش فرهنگی امروز درمعاونت تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه شکل گرفته است و یکی از محورهای کارشان مدارس است.

رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه افزود: ظرفیت‌های بسیاری در حوزه نهفته است اما به درستی مدیریت نمی‌شود و ناموزون است که باید به درستی از این ظرفیت استفاده شود.