1460813366737_karamiasadi2_50624.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  مشاور معاون علمی و فناوری رییس جمهور از رونمایی از دانشنامه اینترنتی علم و فناوری نوجوانان ایران زمین در حوزه دانش آموزی خبر داد و گفت: این دانشنامه اینترنتی با همکاری ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، شرکت دانش بنیان «آینده پژوهان زندگی» و دانشگاه صنعتی شریف آماده شد و در دسترس مخاطبان قرار گرفت.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از سرویس علمی ایسنا، پرویز کرمی درباره دانشنامه اینترنتی علم و فناوری نوجوانان ایران زمین اظهار کرد: این پایگاه اینترنتی از جمله اقدامات و فعالیت‌های فرهنگ‌سازی علم و فناوری برای کارآفرینان نوجوان در حوزه دانش آموزی کشور است که تلاش دارد با کمک و نظارت مربیان، معلمان و اولیا به تولید محتوای فرهنگی، علمی و فناوری در پهنه ایران اسلامی توسط نوجوانان بپردازد و به این کارآفرینان نوجوان که قشر مهمی از جامعه هستند، کمک کند تا ایده‌ها، خلاقیت‌ها و ابتکارات آنان با توجه به تنوع فرهنگی، قومی و منطقه‌ای شان گردآوری و ثبت شود.

وی افزود: در این وب سایت، فرهنگ شفاهی و فولکلور در قالب یافته‌ها و خلاقیت‌های ذهنی و بصری و مکتوب نوجوانان و جوانان در اشکال مختلفی همچون مکتوب، صدا، عکس، فیلم و… در سامانه اینترنتی دانشنامه علم و فناوری ایران زمین، گرد آوری می‌شود و برای آشنایی این افراد با آداب، رسوم، فرهنگ و دیدگاه‌های یکدیگر، دستاوردهایشان از طریق وبسایت www.wikiwall.ir به اشتراک گذاشته خواهد شد.

دبیر ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان با بیان اینکه فرهنگ‌سازی در راستای آشنایی با کسب و کار نوین و اقتصاد دانش بنیان با زبان متناسب نوجوانان و دانش آموزان، از اهداف دیگر این تفاهم نامه است، تصریح کرد: در این وبسایت، دانش‌­آموزان و کارآفرینان نوجوان می‌­توانند ضمن ثبت نام، در موضوعات مورد علاقه خود اطلاعاتی را گردآوری و بارگذاری کرده و با سایر مخاطبان به اشتراک بگذارند.

دبیر ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی، ایجاد سرگرمی هدفمند و علمی، پرکردن اوقات فراغت، کمک به ایجاد حس مطرح شدن و دیده شدن و ایجاد رقابت، بروز استعدادها و پرورش خلاقیت نوجوانان و دانش‌آموزان در زمینه‌های مختلف را از دیگر اهداف این مهم عنوان کرد.

مشاور معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به اینکه این پایگاه اینترنتی علاوه بر اینکه می­‌تواند همراه دیجیتال مناسبی در کنار مواد درسی و پوشش‌­دهنده اهداف آموزشی و پرورشی باشد، گفت: نوجوانان و جوانان می­‌توانند در این وبسایت به صورت فردی، گروهی، در قالب مدرسه و غیره شرکت کنند و با دانش‌­آموزان دیگر مخاطبان نیز ارتباط برقرار کرده و دانسته­‌های خود را به یکدیگر منتقل کنند.

کرمی خاطرنشان کرد: طرح مذکور علاوه بر فراهم کردن امکانات لازم جهت ارتباط گرفتن و استفاده از اطلاعات تمامی دانش پژوهان کشور، به دلیل دارا بودن بستر اینترنتی، فرهنگ استفاده از این ابزار را گسترش خواهد داد.

همچنین مهندس اسدی، رییس هیات مدیره شرکت آینده پژوهان زندگی با بیان اینکه در دنیایی زندگی می‌کنیم که دانش و فناوری به شدت جنبه‌های مختلف زندگی انسان را تحت تاثیر قرار داده است، اظهار کرد: در این میان شیوه های آموزش و پژوهش نیز از این دانش بی نصیب نبوده است.

وی افزود: از سوی دیگر گرایش بیش از حد نوجوانان و دانش آموزان به استفاده از اینترنت و شبکه‌های اجتماعی و میزان نفوذ نرم افزارهای مختلف نشان دهنده این است که دانش آموزانی که تا دیروز به راحتی می‌توانستند با دنیای بیرون ارتباط برقرار کنند، امروز ارتباطات مجازی را ترجیح می دهند.

این فعال فناور با اشاره به محورها و موضوعات وبسایت دانشنامه علم و فناوری ایران زمین گفت: در این دانشنامه شرکت کنندگان این امکان را دارند که در موضوعات مختلف همچون مشاهیر علمی و فرهنگی ایران زمین، آثار باستانی، محیط زیست و منابع طبیعی، آداب و رسوم و سنن اقوام ایرانی (پوشش، گویش و لهجه، غذا، صنایع دستی و گردشگری و…)، مناظر طبیعی و گردشگری، بهداشت و سلامت در سفر، معرفی برنامه‌های کاربردی موبایل مطالب خود را گردآوری کرده و برای دیگر دانش آموزان به اشتراک بگذارند.

این مسؤول دانشنامه علم و فناوری ایران زمین با اشاره به اینکه محتوای تولیدی تیم‌ها، به‌صورت فایل الکترونیکی تحویل کمیته ناظر می‌شود، گفت: داوری محتوای تولیدشده توسط شرکت‌کنندگان، برعهده کمیته علمی بوده و تیم‌های شرکت‌کننده ملزم به پذیرش رأی کمیته علمی هستند.

اسدی در ادامه بیان کرد: این وبسایت جزو نخستین فعالیت‌های فرهنگ‌ساز در حوزه دانش‌آموزی با همکاری ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان برگزار می‌شود که در آن دانش‌آموزان و فناوران نوجوان سراسر کشور نقش و حضور دارند. اهمیت وبسایت دانشنامه علم و فناوری برای نوجوانان و دانش آموزان سراسر کشور با مروری بر بیانات چندساله‌ اخیر رهبر فرزانه انقلاب مشخص می‌شود که توجه به این بیانات نشان می‌دهد که از منظر ایشان، اهداف کلان جمهوری اسلامی تنها از راه تبدیل شدن به گفتمان محقق می‌شوند.

وی افزود: این تأکید ایشان را می‌توان در ابلاغیه سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و یا سیاست‌های کلی علم و فناوری نیز مشاهده کرد. اصولا پیشرفت اقتصادی و یا سیاسی یک کشور بدون توجه به مفاهیم فرهنگی و فرهنگ‌سازی مبانی آن، امکان پذیر نیست. شاید بتوان مهمترین عامل پیشرفت علمی و فناوری در کشور را فرهنگ‌سازی اصول اقتصاد دانش بنیان و ترویج آن در میان مسؤولان و مردم و به ویژه نوجوانان توسط ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی دانست.

رییس هیات مدیره شرکت آینده پژوهان زندگی دانشگاه صنعتی شریف در پایان اظهار کرد: گروه‌های کارآفرین نوجوان با ارائه آثار خود از طریق این دانشنامه اینترنتی، مورد ارزشیابی قرار خواهند گرفت و به نفرات برتر و گروه‌های برگزیده کارآفرین نوجوان، جوایزی اعطا خواهد شد.