سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) – قائم مقام وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری گفت: ۲۳ هزار نفر دانشجوی خارجی در دانشگاه های کشور مشغول به تحصیل هستند.

 

حسین سالار آملی قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و رئیس مرکز همکاری‌های بین الملل وزارت علوم در گفت و گو با خبرنگار  حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان گفت:در حال حاضر ۲۳ هزار دانشجوی خارجی در کشور داریم که براساس آمارها تقریباً نیم درصد از تعداد کل دانشجویان ما را تشکیل می دهند، در حالیکه نرخ جهانی این موضوع حدود ۱۳-۱۲ درصد است.

رئیس مرکز همکاری‌های بین الملل وزارت علوم  عنوان کرد: ۳ هزار و سی نفر دانشجو دکتری، کارشناسی ارشد و کارشناسی در کشورهای خارجی مشغول تحصیل هستند. به علاوه در سال گذشته در ایران اساتیدی که در بحث های مختلفی از جمله تحقیقات وارد کشور شدند، حدود ۱۵۰۰ نفر بوده است، در حالیکه این تعداد در سال ۹۲ در حدود نصف این تعداد یعنی ۷۶۰ نفر بوده است.

وی یادآور شد: رتبه علمی جهانی ما در سال ۲۰۱۲ ، ۳۲ بود و درحال حاضر دارای رتبه ۲۳ هستیم اما در شاخص های بین المللی شدن دانشگاه های برتر، ما کمترین امتیازها را کسب کرده ایم، در واقع در شاخص وجهه بین المللی چندان مناسب نیست و لازم است در این خصوص برنامه ریزی لازم صورت گیرد.