794-2.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  قائم‌مقام رئیس دانشگاه محقق اردبیلی گفت: امیدواریم برگزاری کنگره «عرفان از دیدگاه حافظ شیرازی و یونس امره» شروع خوبی برای گسترش کمی و کیفی ارتباط بین دو دانشگاه محقق اردبیلی و خاور نزدیک قبرس باشد.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه اردبیل، محمد نریمانی در کنگره «عرفان از دیدگاه حافظ شیرازی و یونس امره» در دانشگاه خاور نزدیک قبرس با بیان اینکه دنیای امروز که ما در آن زندگی می‌کنیم و روند رو به رشد این ارتباطات جهانی، دانشگاه‌های موجود در منطقه را ملزم به ارتباط علمی و آکادمیک با همدیگر نموده است، گفت: وجود اعتقادات دینی و فرهنگی مشترک زمینه مشارکت را برای ما آسان‌تر نموده است و در این راستا برگزاری کنگره‌ای تحت عنوان «عرفان در کلام حافظ و یونس امره» نشانگر خلاقیت برگزارکنندگان این کنگره وزین است.

وی با بیان اینکه یکی از علومی که در دامن فرهنگ اسلامی رشد یافته و تکامل پیدا کرده عرفان است، افزود: عرفان به عنوان یک دستگاه علمی و فرهنگی دارای دو بخش عملی و نظری است، بخش عملی عرفان، روابط انسان با خودش و با جهان و با خدا را بیان می‌کند و وظایف خود در قبال آنها را توضیح می‌دهد.

نریمانی با بیان اینکه عرفان در بخش عملی مثل اخلاق بوده و یک علم عملی است، تصریح کرد: این بخش از عرفان علم سیر و سلوک است و این بخش است که توضیح می‌دهد که سالک برای اینکه به قله منبع انسانیت، یعنی توحید برسد از کجا باید آغاز کند و چه منازل و مراحلی را باید طی کند.

معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه محقق اردبیلی با بیان اینکه بخش عملی عرفان با اخلاق تفاوت‌هایی دارد، خاطرنشان کرد: از نظر عارف روح بشر مانند یک گیاه و یک کودک است و کمالش در رشد و نموی است که طبق نظام مخصوص باید صورت گیرد.

وی اضافه کرد: در اخلاق صرفاً سخن از یک سلسله فضایل است، از قبیل راستی، درستی، عدالت، عفت، احسان، انصاف و ایثار که روح باید به آن مزین و متجلی گردد.

نریمانی با بیان اینکه بخش دوم عرفان، عرفان نظری است که درباره خدا، جهان و انسان بحث می‌کند، تصریح کرد: در این بخش عرفان مانند فلسفه است و می‌خواهد هستی را تفسیر کند، اما تفاوت عرفان نظری با فلسفه در این است که فلسفه در استدلال خود تنها به مبادی و اصول عقلی تکیه می‌کند و عرفان مبادی و اصول به اصطلاح کشفی را مایه استدلال قرار می‌دهد و آنگاه آنها را به زبان عقلی بیان می‌کند.

قائم‌مقام رئیس دانشگاه محقق اردبیلی خاطرنشان کرد: در شعر فارسی دیوان عرفانی زیاد است، اما از همه معروف‌تر و شاخص تر دو دیوان حافظ و مثنوی مطرح هستند و دیوان حافظ از قدیم‌الایام یک دیوان عرفانی است و حافظ از ابزار شعر استفاده کرده، مقامات سیر و سلوک را نشان می‌دهد، شعری که نقش کاتارسیس را ایفا می‌کند، پالایشگاهی که مس وجود انسان را تبدیل به طلا می‌کند و می‌تواند رذایل اخلاقی را از روح و روان انسان بزداید و فضائل اخلاقی را در وجود او نهادینه سازد.

نریمانی تاکید کرد: در این کنگره علاوه بر بعد علمی مناسب در مرزهای رشته و تخصص، با یادآوری مفاهیم عالی انسانی و عرفانی و جستجوی آنها در اشعار بزرگان، بهانه‌ای برای بازنگری در خویشتن خویش است.

معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه محقق اردبیلی اظهارامیدواری کرد: برگزاری این کنگره شروع خوبی برای گسترش کمی و کیفی ارتباط بین دو دانشگاه باشد و در سال‌های آینده بتوانیم کنگره‌های علمی مشترک دیگری برگزار، پروژه‌های پژوهشی روی موضوعات و مسائل مشترک انجام داده و در چاپ مجلات علمی پژوهشی و برگزاری دوره‌ها و کارگاه‌های آموزشی و تبادل دانشجو و استاد همکاری داشته باشیم.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از روابط عمومی دانشگاه محقق اردبیلی، در حاشیه این کنگره با توجه به هماهنگی های قبلی، تفاهم نامه همکاری دو دانشگاه محقق اردبیلی و کایرنیای قبرس به امضای طرفین رسید.