1445775767767_bres.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  نتایج تحقیقات دانشجوی واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی که با همکاری محققان انستیتوپاستور ایران صورت گرفت، نشان می‌دهد که پلاسمای جت در قیاس با سایر روش‌های درمانی برای سرطان سینه موثرتر است.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از سرویس پژوهشی ایسنا، فرحناز یزدان‌طلب، دانشجوی کارشناسی ارشد رشته بیوشیمی واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی و محقق طرح در این رابطه گفت: پلاسمای جت یکی از پراستفاده‌ترین روش‌ها برای تولید پلاسمای اتمسفری سرد است.

یزدان‌طلب افزود: پلاسمای جت نوعی تخلیه الکتریکی پایدار، هموژن و یکنواخت در فشار اتمسفری تولید می‌کند و دمای گاز در این تخلیه الکتریکی کمتر از ۵۰درجه است که برای درمان حساس به حرارت بسیار مناسب است.

وی خاطرنشان کرد: در طرح پژوهشی با عنوان «بررسی روش پلاسمای اتمسفری سرد در درمان سرطان سینه»، تاثیر پلاسمای اتمسفری سرد روی سلول‌های سرطان سینه رده MDA-MB-231 مورد بررسی قرار گرفته است.

محقق طرح افزود: هدف از این تحقیق که در فاز کشت سلولی انجام شده است، بررسی مهار رشد سلول‌های سرطانی سینه با استفاده از پلاسما جت اتمسفری سرد بود.

به گفته یزدان طلب، در این پژوهش از گاز هلیوم برای ایجاد پلاسما در دمای اتاق به صورت تابش نقطه‌ای در سه زمان مختلف ۶۰، ۹۰ و ۱۲۰ ثانیه استفاده شد و با استفاده از آزمایش سمیت سلولی (MTT) درصد زنده ماندن سلول‌های تیمار شده بررسی شد.

وی ادامه داد: نتیجه این مطالعه نشان داد که با افزایش زمان تابش، میزان زنده ماندن سلول‌های سرطانی درمان شده با پلاسما کاهش یافت. همچنین بر اساس نتایج این مطالعه، زمان بهینه تابش پلاسما برای از بین بردن سلول‌های سرطانی ۹۰ ثانیه بود.

یزدان‌طلب با بیان اینکه نتیجه این مطالعه نشان می‌دهد که استفاده از پلاسمای اتمسفری سرد می‌تواند روش درمانی مناسبی برای سلول‌های سرطانی به شمار آید، تصریح کرد: سرطان سینه از شایع‌ترین انواع سرطان و دومین عامل مرگ و میر ناشی از سرطان در میان زنان است. در سال‌های اخیر روش‌های نوینی برای کاهش عوارض جانبی و اختصاصی عمل کردن درمان‌ها صورت گرفته است تا تنها بافت توموری مورد تهاجم قرار گیرد و سلول‌های سالم از گزند اثرات درمانی در امان بمانند، در این میان یکی از روش‌های غیرتهاجمی استفاده از تکنیک پلاسمای فیزیکی غیرحرارتی است که در آن از گازهای یونیزه در دمای ۳۰ تا ۴۵ درجه سانتیگراد استفاده می‌شود و بهترین تکنیک برای درمان‌های حساس به حرارت است.