آیت الله حسینی بوشهری سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) – قم – مدیر حوزه‌های علمیه کشور با بیان اینکه اگر حوزه‌های علمیه سراسر کشور انقلابی نماند نظام در خطر انحراف قرار می‌گیرد، گفت: باید عناصر مختلف حوزه را با بینش انقلابی آمیخته کنیم.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار مهر، آیت الله سید هاشم حسینی بوشهری پیش از ظهر پنج‌شنبه در همایش «حوزه علمیه، مهد انقلاب» که با حضور آیت الله نوری همدانی در سالن اجتماعات مدرسه فیضیه برگزار شد، اظهار داشت: این اجتماع و حضور، در پاسخگویی و لبیک به امر رهبر انقلاب اسلامی است.

وی با بیان اینکه حوزویان نمی‌توانند نسبت به دغدغه‌های رهبر خود که پرچمدار بزرگ انقلاب اسلامی است بی‌تفاوت باشند، گفت: کمترین گام و کمترین حرکت، تشکیل این اجتماع است و باید در آن دغدغه‌های مقام معظم رهبری مطرح و بزرگان حوزه بیان کنند که چه تمهیداتی برای دغدغه‌های ایشان تدارک دیده شده است.

معاون جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در جمع نمایندگان طلاب، افزود: رهبر معظم انقلاب مسایل حوزه را به دو بخش تقسیم کردند، بخش اول به بحث تحقیق، تربیت، اخلاق، مسایل مدیریت و سازمانی بخش دوم بیان وضعیت انقلابی و رشد و بلوغ تفکر انقلابی در حوزه علمیه قم، تداوم روحیه انقلابی، بینش انقلابی در حوزه علمیه قم و سایر حوزه‌ها بوده است.

وی با بیان اینکه مقام معظم رهبری فرمودند «آن قشری که فکر و نیت امام(ره) را تحقق بخشید، حوزه و طلاب حوزه علمیه قم بود»، ادامه داد: ایشان فرمودند عده‌ای می‌خواهند این حوزه را از روحیه انقلابی تهی کنند ولی اگر بخواهیم این انقلاب بماند حوزه علمیه نیز باید انقلابی بماند و اگر حوزه‌های علمیه سراسر کشور انقلابی نماند نظام در خطر انحراف قرار می‌گیرد.

بقا، دوام و استمرار نظام به تلاش و انقلابی ماندن حوزویان است

آیت الله حسینی بوشهری تصریح کرد: مقام معظم رهبری بقا، دوام و استمرار نظام را به تلاش و انقلابی ماندن حوزه علمیه و حوزویان دانستند و حوزه علمیه قم را پشتوانه و مهد انقلاب معرفی کردند؛ ایشان طبیعت حوزویان را طبیعت دین، قناعت و حضور مرجعیت دانستند؛ یعنی چتر مرجعیت به عنوان کسانی که در اوج تقوا و کمال هستند باید بر سر حوزویان گسترده باشد.

وی عنوان کرد: ما نباید تحرکات دشمن را نادیده بگیریم و باید احساس خطر کنیم اما تنها احساس خطر کردن را رهبری نمی‌پذیرد لذا تنها احساس خطر کردن کافی نیست و باید به فکر علاج بود و راه علاج هم به برنامه‌ریزی و تدبیر نیاز دارد؛ حوزه در حال آماده باش است.

بینش انقلابی در حوزه علمیه توسعه پیدا کند

امام جمعه قم با بیان اینکه باید بینش انقلابی در حوزه علمیه توسعه پیدا کند، گفت: علم، اخلاق، تبلیغ و تحقیق بدون درک موقعیت‌ها کاربرد ندارد و باید عناصر مختلف حوزه را با بینش انقلابی آمیخته کنیم.

وی ادامه داد بنا بر فرمایش رهبری دو دسته مخالف، ممکن است وجود داشته باشد که عده‌ای از آن‌ها که تعداد کمی هستند با نظام زاویه دارند ولی گروه دیگر، دسته‌ای هستند که با صراحت با انقلاب مخالفت نمی‌کنند، بلکه با مبانی و مبادی انقلاب مخالفت می‌کنند.

آیت الله حسینی بوشهری با اشاره به اینکه عده‌ای می‌خواهند اسلام غیر سیاسی را ترویج کنند، افزود: باحرکت طلاب و حوزویان قطعا دشمنان این آرزو را به گور خواهند برد.

وی افزود: رهبر معظم انقلاب در ادامه به تعریف انقلابی بودن حوزه پرداختند و بیان کردند که این امر به معنی معتقد بودن به مبانی انقلاب، ارکان فکری انقلاب و اصرار به اجرایی کردن مفاهیم انقلابی و رسیدن به ارزش‌ها و آرمان‌های انقلابی است که در آن زمان حوزه علمیه می‌تواند به عنوان یک وزنه موثر در کل نظام تأثیر بگذارد و مسیر حرکت نظام را مشخص کند.