1450014634567_8215.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  رییس موسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی گفت: واردات بی‌رویه واکسن مخالف سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار علمی ایسنا منطقه البرز، حمید کهرام اظهار کرد: موسسه رازی بزرگ‌ترین موسسه کشور در زمینه پیشگیری از بیماری‌های انسان، دام و طیور است.

وی ادامه داد: هفت واکسن از ۹ واکسن اجباری کودکان از جمله اوریون، فلج اطفال، سرخک، سرخچه و … در موسسه رازی تولید می‌شود.

کهرام خاطرنشان کرد: هیچ یک از کشورهای اطراف به تکنولوژی و توانایی موسسه رازی در زمینه تولید واکسن‌های انسانی دست نیافته‌اند که همین امر باعث شده این موسسه در خاورمیانه منحصر به فرد باشد.

وی ادامه داد: موسسه رازی در سال ۹۴ توانسته به تمامی نیازهای کشور در زمینه تولید واکسن‌های انسانی پاسخ بدهد که این امر به نوعی افتخار ملی محسوب می‌شود.

کهرام توضیح داد: میزان تولیدات موسسه رازی در زمینه واکسن‌های انسانی درسال گذشته به قدری بوده که هم اکنون مخازن نگهداری از این واکسن‌ها به اندازه کافی ذخیره دارند و هیچ نگرانی دراین خصوص وجود ندارد.

رییس موسسه رازی گفت: به جز واکسن‌های انسانی، بیش از ۹۰ درصد از واکسن‌های دامی و ۴۰ درصد از واکسن‌های طیور مورد نیاز کشور نیز در موسسه رازی تولید می‌شود.

کهرام توضیح داد: موسسه رازی قادر است ۳۰ درصد از ۶۰ درصد واکسن طیوری را که از خارج به کشور وارد می‌شود، تولید کند؛ ولی متاسفانه بودجه لازم دراین خصوص را دراختیار ندارد.

وی اظهار کرد: درشرایطی که سازمان دامپزشکی کشور سه برابر مصرف داخلی مجوز واردات واکسن‌های طیور صادر می‌کند، موسسه رازی چگونه می‌تواند در بازار رقابتی مصرف دوام بیاورد؟

کهرام خاطرنشان کرد: برای این که فضا برای تولید و فروش واکسن‌های طیور موسسه رازی باز شود، درمرحله اول باید از واردات بی‌رویه این واکسن‌ها جلوگیری کرد و در مرحله دوم بودجه کافی برای تولید واکسن‌های جدید در اختیار موسسه رازی قرار گیرد.

وی توضیح داد: بدون شک، حمایت از تولیدات داخلی و نظارت کامل و دقیق بر کمیت و کیفیت واردات واکسن‌های خارجی می‌تواند بخشی از زمینه‌های تحقق شعار اقتصاد مقاومتی را فراهم کند.

کهرام با تاکید بر کیفیت بالای تولیدات موسسه رازی گفت: برخی با بیان این که کیفیت واکسن‌های دام و طیور ایرانی کمتر از نمونه‌های مشابه خارجی است، می‌خواهند زمینه فروش واکسن‌های خارجی را فراهم آورند و ازاین طریق سود مالی زیادی به جیب بزنند.

وی تاکید کرد: به جرات می‌توان گفت کیفیت واکسن‌های تولیدی موسسه رازی نه تنها از نمونه‌های مشابه آن کمتر نیست، بلکه در بسیاری از موارد به دلیل این که سویه این واکسن‌ها بومی شده است، خروجی مناسبتری دارند.

وی دربخش دیگری از صحبت‌های خود به تلاش برای تجاری‌سازی واکسن‌های تولیدی این موسسه اشاره کرد و گفت: انتقال دانش تولید واکسن به بخش خصوصی یکی از اولویت‌های اصلی موسسه رازی در سال جاری است.

رییس موسسه رازی خاطرنشان کرد: بدون شک انتقال دانش تولید واکسن به بخش خصوصی باعث افزایش تولید واکسن‌های تولیدی در کشور می‌شود و امکان صادرات این واکسن‌ها و تجاری‌سازی آنها را فراهم می‌کند.

وی درپایان گفت: موسسه رازی ظرفیت‌های زیادی در زمینه تولید واکسن‌های مختلف دارد؛ ولی به دلیل کمبود اعتبارات بخشی از این ظرفیت‌ها ناشناخته مانده است.