76498.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  از نخستین دکل حفاری ۳۰۰۰ فورس پاور نفتی که به همت یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان پارک علم و فناوری خراسان و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ساخته شده است، رونمایی شد.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) – منطقه خراسان، احمد جدیر، مدیرعامل شرکت مدیریت، تدارکات و ساخت توس، در حاشیه رونمایی از این دکل در جمع خبرنگاران عنوان کرد: این دکل برای نخستین بار در کشور ساخته شده و سنگین‌ترین نوع در مقیاس خود به شمار می‌رود.

وی ادامه داد: تنها یک نمونه از این مدل دکل ۳۰۰۰ فورس پاور در کشور وجود دارد که کاملا آمریکایی است. ما قرارداد ساخت این دکل را در یک مناقصه به دست آوردیم و طبق بررسی‌ها توانایی ساخت دکل حفاری به شکل صددرصدی را دارا هستیم.

جدیر تصریح کرد: قیمت مناقصه برای ساخت این دکل ۱۷ میلیون یورو بوده است.

همچنین پاک‌روان مدیر کنترل کیفیت شرکت مدیریت، تدارکات و ساخت توس با بیان اینکه تنها کشورهای آمریکا، ژاپن و چین سازنده این دکل هستند، گفت: ما به دانش فنی ساخت این دکل دست یافته‌ایم. نمونه خارجی این دکل‌ها تا ۶۰ میلیون یورو قیمت دارد که ما با نیمی از آن می‌توانیم مدل داخلی را تولید کنیم.

وی اضافه کرد: دکل‌های حفاری نفت به عنوان تجهیزات سنگین بالادستی به شمار می‌روند که کار حفاری و اکتشافات را انجام می‌دهند. ما توانایی ساخت تمام دکل با تجهیزات آن را در اختیار داریم اما این به کارفرما بستگی دارد که بخواهد کدام تجهیزات داخلی و کدام خارجی باشد.

مدیر کنترل کیفیت شرکت مدیریت، تدارکات و ساخت توس اظهار کرد: این دکل قرار است ۱۸ ماهه ساخته و تحویل داده شود.