1460442911194_478097-comet.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  محققان فرانسوی برای اولین بار نشان داده‌اند که “ریبوز” ماده قندی که یکی از بلوک‌های ساختمان مواد ژنتیکی در موجودات زنده است، در دنباله‌دارها یافت می‌شود.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از سرویس علمی ایسنا، ریبوز نام یک ترکیب آلی است که دارای فرمول شیمیایی C5H10O5 می‌باشد. این ترکیب آلی نوعی قند و یک مونوساکارید است.

ماده ژنتیکی تمام موجودات زنده بر روی زمین و همچنین ویروس‌ها، از اسیدهای نوکلئیک، دی‌ان‌ای و آر‌ان‌ای ساخته شده است.

دانشمندان از دیرباز تاکنون در پی کشف منشاء این ترکیبات بیولوژیکی بوده‌اند.

برخی معتقدند که زمین توسط دنباله‌دارها یا سیارک‌هایی که حاوی بلوک‌های ساختمان اصلی مورد نیاز برای تشکیل این مولکول‌ها هستند، دارای حیات شده است.

ریبوز که جزو کلیدی دیگر آر‌ان‌ای است، هرگز در مواد فرا زمینی تشخیص داده نشده و یا در آزمایشگاه تحت شرایط اختر فیزیکی ایجاد نشده بود.

در حال حاضر، تیم‌های تحقیقاتی فرانسوی با موفقیت توانستند که ریبوز را در آزمایشگاه تهیه کنند که این یک گام کلیدی در درک منشا آران‌ای و حیات است.

برای به دست آوردن این نتیجه، دانشمندان در موسسه de Chimie de Nice ، دانشگاه نیس سوفیا آنتی پولیس، در فرانسه تجزیه و تحلیل بسیار دقیقی از یک دنباله‌دار مصنوعی انجام داده‌اند.

اخترفیزیکدانان تشکیل ذرات غبار پوشش داده شده با یخ را که مواد خام دنباله‌دارها هستند شبیه سازی کرده‌اند. آنها پس از آن اولین سناریوی واقعی برای تشکیل این ترکیب کلیدی که هرگز در شهاب سنگ‌ها یا یخ‌های دنباله دارها شناسایی نشده بود را ارائه کردند.

منشا این پژوهش به تحقیقات گذشته دانشمندان برای ساخت یک آشکارساز مواد آلی برای فرودگر فیلائه برمی گردد که در سال ۲۰۱۴ توسط فضاپیمای روزتا بر روی سطح دنباله‌دار ۶۷P/Churyumov-Gerasimenko قرار گرفت.

اگرچه فیلائه موفق به یافتن ماده ریبوز بر روی دنباله‌دار نشد اما سه ماده آلی را کشف کرد که در پژوهش‌های دانشمندان فرانسوی نیز وجود داشتند.

مقاله این پژوهش در مجله Science منتشر شده است.