1460439398426_liyiy.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در دیدار با وزیر امور خارجه استونی و هیات همراه در خصوص همکاری‌های مشترک و تبادلات علمی و فناوری با کشور استونی اعلام آمادگی کرد.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از سرویس علمی ایسنا، در این دیدار دکتر محمد فرهادی با اشاره به گستره عظیم آموزش عالی در کشورمان اظهار کرد: هم اکنون چهار میلیون و هشتصد هزار نفر دانشجو در ۲۶۰۰ دانشگاه و مرکز آموزش عالی دولتی و غیر دولتی کشورمان تحصیل می‌کنند.

وزیر علوم با اشاره به بیش از ۳۰ سال فعالیت پژوهشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی در ایران گفت: این مراکز تحقیقاتی در زمینه علوم پایه، پلیمر و پتروشیمی، نانو و بایوتکنولوژی، زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله، انرژی‌های تجدیدپذیر، لیزر و مواردی از این قبیل در سطح جهانی فعالیت می‌کنند.

وی همچنین با اشاره به فعالیت ۳۸ پارک علم و فناوری در کشورمان، در خصوص هر نوع فعالیت مشترک علمی و فناوری از جمله تبادل استاد و دانشجو، همکاری‌های مشترک علمی، برگزاری سمینارهای علمی مشترک، استفاده از فرصت‌های مطالعاتی و ایجاد کرسی‌های زبان در دو کشور ایران و استونی اعلام آمادگی کرد.

همچنین در این دیدار مارینا کالیوراند، وزیر امور خارجه استونی با تشکر از استقبال و پذیرایی مسؤولان ایرانی، آموزش عالی این کشور را در مقایسه با آموزش عالی ایران بسیار محدود دانست و گفت: باعث مباهات و افتخار ماست که ۴۰ دانشجوی ایرانی در رشته‌های کارشناسی ارشد موسیقی و هنر به خصوص در دانشگاه قدیمی تارتوک تحصیل می‌کنند.

وی افزود: به نظر می‌رسد مرکز تحقیقات شرق شناسی آسیا در استونی و همچنین گروه مطالعات تاریخ و شرق شناسی دانشگاه تارتوک بتوانند با دانشمندان ایرانی همکاری‌های مشترک مناسبی داشته باشند.

وی همچنین در خصوص همکاری‌های مشترک در سایر زمینه‌های علمی نیز با دانشگاه‌ها و محققان ایرانی اعلام آمادگی کرد.

بر اساس این گزارش، در این دیدار دکتر حسین سالار آملی قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل و رییس مرکز همکاری‌های علمی بین‌المللی، دکتر مجتبی شریعتی نیاسر معاون آموزشی، دکتر عبدالحسین فریدون مشاور وزیر علوم و مدیر کل حوزه وزارتی نیز حضور داشتند.