1436854486052_images (4).jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  رئیس دانشگاه پیام نور شاهرود با طرح این پرسش که دانشگاه‌ها چگونه می‌توانند در تحقق اقتصاد مقاومتی موثر باشند،گفت: راه برون‌رفت از چالش‌های بزرگ اقتصادی در ایران اقدام و عمل و اجرای دقیق اقتصاد مقاومتی است.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه سمنان،دکتر علی شاهینی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه نظریه پردازی، کاربردی شدن آموزش و پژوهش و تبدیل علم به ثروت از مهمترین وظایف مراکز علمی در اقتصاد مقاومتی است، اظهار کرد: مراکز علمی در نظریه‌پردازی، راهکارهای علمی و عملی اقتصاد مقاومتی را تبیین نمایند و در عین حال دستگاه‌های اجرایی و نهادهای غیردولتی و خصوصی برای تحقق اقتصاد مقاومتی باید تعامل خود را با مراکز علمی افزایش داده و از توانمندی‌های اساتید و فرهیختگان مراکز دانشگاهی بهره‌مند شوند.

وی افزود: دانشگاه زمانی می‌تواند در تحقق اقتصاد مقاومتی، نقش شایسته و محوری را ایفا کند که اولا زمینه این بهره‌مندی از سوی دست اندکاران مهیا و در عین حال فرهیختگان و اساتید دانشگاه‌ها خود به این نتیجه رسیده باشند که اجرای اقتصاد مقاومتی تنها راهکار توسعه دانش‌محور با حفظ استقلال و ارزش‌های اسلامی است.

این مدرس حقوق دانشگاه افزود: لازمه تحقق اقتصاد مقاومتی، باور ملی درکارآمدی و در عین حال اراده و تصمیم قاطع دست‌اندرکاران اقتصاد و حاکمیت و دولت در اجرای این دیدگاه در اقتصاد است.

شاهینی گفت: تحقق اقتصاد مقاومتی صرفا با تکرار این عناوین ممکن نیست بلکه باید بخش‌های مختلف دولتی و خصوصی وظایف هر بخش را مشخص و برای تحقق آن برنامه ارائه دهند بطوریکه هر مجموعه بدانند در تحقق اقتصاد مقاومتی عملا چه اموری را باید انجام و از چه اموری پرهیز کنند و زمان نیل به اهداف چگونه است.

رئیس دانشگاه پیام نور شاهرود، گفت: تاکید مکرر و نامگذاری‌های مستمر مقام معظم رهبری بر اقتصاد مقاومتی نشان از اهمیت و ضرورت این امر و شاید عدم تحقق واقعی و یا توجه کمتر به آن از سوی دست‌اندرکاران باشد لذا ضرورت دارد مراکز فرهنگی و علمی به تشریح ارزش‌ها و تبیین ابعاد مختلف اقتصاد مقاومتی بپردازند.

وی افزود: ارائه یک طرح و برنامه واحد توسعه از سوی غرب برای کشورهای درحال توسعه و مخصوصا کشورهای اسلامی نه عملی است و نه واقعی. زیرا هر منطقه و کشوری دارای ویژگی‌های متفاوت و منحصربه‌فرد است لذا برنامه‌های توسعه برای هر کشوری مخصوصا کشور جمهوری اسلامی ایران باید براساس زیرساخت‌ها، منابع‌انسانی، منابع اقتصادی، نظام‌های فرهنگی، ارزشی، دینی و سیاسی و در عین حال بومی باشد.

علی شاهینی افزود: مهمترین چالش اقتصادی ایران اتکاء به نفت و دولتی بودن اقتصاد است و در عین حال اجرای سیاست‌های نظام پولی و اقتصادی سازمان‌های بین‌المللی در سال‌های گذشته از دیگر مشکلاتی است که گریبان‌گیر اقتصاد ایران است و راه برون‌رفت از این سه چالش بزرگ اقتصادی در ایران صرفا از طریق اقدام و عمل و اجرای دقیق اقتصاد مقاومتی است.