IMG_0266_JPG.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  رییس سازمان امور دانشجویان از تغییر سیاست بورس خارج خبر داد و گفت: در زمینه اعطای بورس خارج به دانشجویان، تفویض اختیار بیشتری به دانشگاه‌ها انجام شده است.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار سرویس دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر مجتبی صدیقی در نشست خبری که صبح امروز در سازمان امور دانشجویان برگزار شد از روند کاهشی بورس داخل خبر داد و افزود: با وجود تعداد قابل توجه فارغ‌التحصیلان، نیاز به بورس کاهش یافته است و سازمان دانشجویان در این مورد بر اساس نیاز دانشگاه‌ها اقدام می‌کند. همچنین در سال ۹۴ ، ۴۵۲ حکم بورس داخلی صادر شد که از این تعداد ۳۱۴ مورد مربوط به دانشجویان دکتری داخل و بورسیه‌های قدیمی و ۱۳۸ نفر مربی دانشگاه‌ها بودند.

وی با بیان این که اخباری مبنی بر توقف جایابی بورس‌های قدیمی منتشر شده، که صحت ندارد اظهار کرد: ‌در حال حاضر حکم بورس متناسب با نیاز دانشگاه‌ها صادر می‌شود.

رییس سازمان امور دانشجویان با تاکید بر این که روند بورس خارج نیز کاهش یافته است، گفت: به طور کلی ۱۴ حکم بورس در سال ۹۴ صادر شد. این افراد دانشجویانی بودند که در سال ۹۳ از طریق آزمون پذیرفته شده بودند.

صدیقی از تغییر روند بورس در سال ۹۵ خبر داد و گفت: چنانچه دانشگاه‌ها در انتخاب دانشجو مشارکت نداشته باشند در اعلام نیاز نیز همکاری جدی نخواهند داشت. به همین دلیل روند بورس در سال ۹۵ تغییر یافته است. در حال حاضر ۳۳۳ بورسیه در خارج از کشور در حال تحصیل هستند که از ارز و هزینه‌ تحصیلی استفاده می‌کنند و فارغ‌التحصیل نشده‌اند.

وی افزود: ۱۰۱ نفر بورسیه خارج برای خدمت به کشور بازگشتند و به دانشگاه محل خدمت نیز معرفی شدند. نکته قابل توجه در سال ۹۴ افزایش دوره‌های فرصت‌ مطالعاتی کوتاه مدت برای دانشجویان مقطع دکتری بود. این میزان در سال ۹۴ نسبت به سال ۹۳ ، ۶۸ درصد رشد داشت و تعداد این دانشجویان به ۱۳۴۸ نفر رسید که از این تعداد ۱۱۱۰ نفر به خارج از کشور رفته و ۲۳۸ نفر در دانشگاه‌های داخل فرصت‌های مطالعاتی خود را گذرانده‌اند.

رییس سازمان امور دانشجویان در مورد دلایل افزایش دوره‌های فرصت‌ مطالعاتی کوتاه مدت توضیح داد: استقبال زیاد دانشجویان دکتری و دانشگاه‌ها، امکان انجام بخشی از پروژه‌ها برای دانشجویان در خارج از کشور ، فضای سیاسی بعد از برجام و کاهش مشکلات ویزا از جمله دلایل افزایش دوره‌های فرصت‌ مطالعاتی کوتاه مدت است.

صدیقی ادامه داد: کشورهای آمریکا، ایتالیا، آلمان، اسپانیا، هلند و فرانسه جزو اولین کشورهایی هستند که دانشجویان برای گذراندن فرصت‌های مطالعاتی به آنها مراجعه می‌کنند.

وی از بهره‌گیری ۲۱ هزار دانشجوی خارج از کشور در سال ۹۴ از ارز دانشجویی خبر داد و گفت: این میزان نسبت به سال ۹۳ کاهش داشته است.

لغو مجوز ۲۷ موسسه اعزام دانشجویان به خارج

رییس سازمان امور دانشجویان در ادامه با اشاره به بازرسی از موسسات اعزام دانشجویان به خارج از کشور گفت: این بازرسی در سال ۹۳ به طور جدی دنبال شد و ۱۰۰ موسسه مورد بازرسی قرار گرفت. همچنین ۱۱ جلسه کارگروه تشکیل شده و ۲۲۷ گزارش عملکرد موسسات مورد بررسی قرار گرفت که در نهایت مجوز ۲۰ موسسه تمدید شد و ۲۷ موسسه به علت عدم رعایت مقررات لغو مجوز شدند.

صدیقی ادامه داد: البته تقاضا برای تاسیس موسسات جدید در سال ۹۴ به سازمان ارائه شد اما فعلا با هیچ درخواست جدید موافقت نشده است.

تغییر سیاست بورس خارج

وی از تغییر سیاست بورس خارج خبر داد و گفت: تفویض اختیار به دانشگاه‌ها محور اصلی سیاست بورس خارج در سال ۹۵ است.

به عبارت دیگر به دانشگاه‌ها اعلام شده است که سهمیه‌ی مورد نیاز خود در رشته‌های جدید و بر اساس اولویت نقشه علمی کشور را اعلام کنند تا بورس خارج بر اساس آن صورت بگیرد.

به طور کلی ۱۹۲ سهمیه در آزمون دکتری برای خارج از کشور پیش‌بینی شده است که متقاضیان می‌توانند علاوه بر شرکت در آزمون داخلی در آزمون پذیرش در این سهمیه‌ها نیز شرکت کنند.

رییس سازمان امور دانشجویان ادامه داد: سپس دانشجویان در دانشگاه محل سهمیه مصاحبه می‌شوند و بعد از این که توسط دانشگاه‌ها تایید شدند تمام امور دانشجو از قبیل گرفتن پذیرش، سپردن وثیقه، کنترل پیشرفت تحصیلی و ارائه خدمت بر عهده دانشگاه‌ است.

رییس سازمان امور دانشجویان در ادامه از ارزشیابی تعداد ۳۱۷۷ مدرک دانش‌آموختگان خارج از کشور خبر داد و گفت: در سال ۹۴ مدرک۳۱۷۷ دانش آموخته ایرانی شاغل به تحصیل در خارج مورد ارزشیابی قرار گرفت که این میزان نسبت به سال ۹۳ ، ۱۰ درصد کمتر شده است. این امر به این دلیل است که مراجعه دانشجویان به کشورهایی که مورد تایید ما نیست کاهش یافته است.

صدیقی در مورد ۵ کشور نخستی که دانشجویان برای تحصیل به آن مراجعه می‌کنند، گفت: مدارکی که ارائه شده است به ترتیب مربوط به کشورهای مالزی، هند، کانادا، انگلیس و آمریکا است.

همچنین در این راستا راه‌اندازی سیستم پاسخگویی غیر حضوری و واگذاری اختیار صدور دانشنامه داخلی به دانشگاه‌های دولتی در سال ۹۵ صورت خواهد گرفت.

انتقال ۲۷۷ دانشجو از خارج به داخل

وی با بیان این که در سال ۹۴، ۲۷۷ دانشجو از خارج از کشور به داخل منتقل شدند، گفت: این میزان نسبت به سال ۹۳ حدود ۲٫۵ برابر رشد داشته است.

بازنگری دستورالعمل انتقال دانشجویان

رییس سازمان امور دانشجویان از بازنگری دستورالعمل انتقال دانشجویان خبر داد و افزود: این دستورالعمل پس از تصویب ابلاغ خواهد شد.

ابلاغ شیوه‌نامه انضباطی

صدیقی همچنین ابلاغ شیوه‌نامه انضباطی دانشجویان خبر داد و افزود: شیوه‌نامه انضباطی دانشجویان جمع‌بندی شده و پس از تصویب شد به دانشگاه‌ها ابلاغ شد. این شیوه‌نامه در خصوص آیین دادرسی و نحوه بررسی پرونده‌ها در کمیته انضباطی بوده و این که حقوق دانشجویان باید در کنار حق دانشگاه‌ به رسمیت شناخته شود.

وی ادامه داد: به عبارتی دیگر در جرایم تغییری ایجاد نشده است اما در نحوه دادرسی و این که دانشجو باید در جریان پیگیری پرونده‌اش باشد اصلاحاتی صورت گرفته است.

جذب ۲۶۵۲ دانشجو غیر ایرانی در سال ۹۴

رییس سازمان امور دانشجویان از جذب ۲۶۵۲ دانشجوی غیر ایرانی در سال ۹۴ خبر داد و گفت: ۱۱۱۵ نفر از این دانشجویان بورسیه و ۱۴۸۷ نفر غیر بورس هستند. اکثر این دانشجویان به ترتیب از کشورهای افغانستان، عراق، سوریه، لبنان و تاجیکستان هستند.

صدیقی ادامه داد: در حال حاضر حدود ۲۱ هزار دانشجوی غیر ایرانی در دانشگاه‌ها مشغول به تحصیل هستند که از این تعداد ۲۷۰۰ نفر بورسیه هستند.

وی با بیان این که در زمینه پذیرش دانشجو غیر ایرانی در سال ۹۴ روان‌سازی صورت گرفت، گفت: سعی شد با همکاری دستگاه‌های ذی‌ربط در همه مناطق کشور که امکان جذب دانشجوی غیر ایرانی را دارند امور کنسولی راه‌اندازی شود و امور کنسولی این دانشجویان در سال ۹۵ در دانشگاه‌های بزرگ صورت پذیرد تا نیازی به مراجعه به وزارت علوم در سال ۹۵ نباشد.

ادامه دارد