1416404350632_280.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  کنگره ملی آموزش عالی ایران به منظور بررسی عالمانه تصمیمات اتخاذ شده در حوزه آموزش عالی طی روزهای ۲۵ و ۲۶ فروردین ماه به میزبانی دانشگاه تربیت مدرس برگزار می‌شود.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر جواد رسایی عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس و دبیر اجرایی کنگره ملی آموزش عالی با اعلام این خبر اظهار داشت: در این همایش دکتر واعظ مهدوی معاون توسعه امور آموزشی و فرهنگی سازمان مدیریت، دکتر فرهادی وزیر علوم، دکتر ابتکار رییس سازمان حفاظت محیط زیست، دکتر شریعتی نیاسر معاون آموزشی وزیر علوم، دکتر خدایی رییس سازمان سنجش آموزش کشور ، دکتر سالارآملی، دکتر عارف، دکتر معین و دکتر توفیقی، سخنرانی خواهند داشت. به طور کلی ۲۵ سال تاریخ شفاهی آموزش عالی در این جلسه حضور خواهد داشت.

وی با اشاره به سایت کنگره آموزش عالی ایران به نشانی www.amozeshalee.ir گفت: علاقمندان می‌توانند در روزهای برگزاری کنگره به صورت آنلاین شاهد سخنرانی‌ها و کارگاه‌های برگزار شده باشند.

در ادامه دکتر مختار جلالی معاون آموزشی دانشگاه تربیت مدرس و دبیر علمی کنگره ملی آموزش عالی ایران در سخنانی در خصوص اهداف برگزاری این کنگره اظهار داشت: بررسی سیاست‌گذاری در فرآیند آموزش عالی، اقتصاد آموزش عالی، نقش دانشگاه‌های نسل سوم و کارآفرین و سند آمایش آموزش عالی از اهداف تعیین شده برای این کنگره است.

وی تاکید کرد: با توجه به نیازی که احساس می‌شد این کنگره، آموزش عالی را از جنبه‌های عملی و کاربردی و بر اساس نیازها و چالش‌ها بررسی می‌کند.

وی افزود: انتخاب بهترین افراد در حوزه‌های مرتبط برای سخنرانی در این کنگره باعث شد تا ۳۶ نفر از صاحب‌نظران حوزه آموزش عالی برای سخنرانی در این کنگره دعوت شوند.

به گفته وی در جریان برگزاری این کنگره ۷ کارگاه برای معاونین آموزشی دانشگاه‌های دولتی و مدیران کل در دو نوبت صبح و عصر برگزار می‌شود و در هر کارگاه ۲۵ مدیران آموزشی دانشگاه‌ها شرکت می‌کنند. به عنوان مثال، در یکی از این کارگاه‌ها برنامه‌ریزی راهبردی آموزش عالی بررسی می‌شود.

همچنین در خصوص فرآیندهای آموزش عالی توسعه متوازن آموزش عالی نیز در این کارگاه‌ها بحث می‌شود.

دکتر جلالی در ادامه خاطرنشان کرد: در چند سال اخیر بیشتر به کمیت آموزش توجه شده تا کیفیت، لذا اقتصاد دانش بنیان و توجه به کیفیت آموزش از جمله مباحث مورد نظر در این کنگره است. همچنین در نظر داریم دبیرخانه کنگره ملی آموزش عالی شکل بگیرد تا ازاین پس این کنگره هر سال به میزبانی یکی از دانشگاه‌ها برگزار شود.

وی یکی از ویژگی‌های این جلسه را برگزاری “سبز”این کنگره عنوان کرد و گفت: در این کنگره حداقل استفاده ممکن از کاغذ شده و بیشتر سعی شده از فضای مجازی بهره گرفته شود که این اقدام در راستای حفاظت بیشتر محیط زیست است.

افزایش ۱۰ تا ۱۲ درصدی پذیرش دانشجو در دانشگاه تربیت مدرس

معاون آموزش دانشگاه تربیت مدرس در ادامه با اشاره به برنامه استراتژیک دانشگاه گفت: این برنامه آماده است و منتظر تصویب در هیات رییسه دانشگاه است.بر اساس این برنامه ۲۰ درصد پذیرش دانشجو در دانشگاه تربیت مدرس مربوط به دانشجویان خارجی خواهد بود.

وی افزود: هم اکنون ۱۹۶ دانشجوی خارجی از ۱۳ کشور در دانشگاه تربیت مدرس تحصیل می‌کنند که نیاز به کار بیشتر در این زمینه وجود دارد.

دکتر جلالی در پایان با اشاره به افزایش نیافتن ظرفیت پذیرش در دانشگاه تربیت مدرس گفت: به دلیل رشد کمی بی رویه پذیرش دانشجو طی سالهای گذشته، در سال ۹۴ افزایش پذیرش دانشجو ۱۳ درصد نسبت به سال قبل کاهش داشت. اما با سامان‌دهی وضعیت پذیرش در نظر داریم در این زمینه برای سال آینده رشد ۱۰ تا ۱۲ درصدی در پذیرش دانشجو داشته باشیم و در این زمینه بیشتر تمرکز روی پذیرش دانشجویان خارجی و دانشجویان شایسته دانشگاه‌های دیگر است.