1460355842873_price.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  عضو هیات علمی انستیتوپاستور با تاکید بر این که وقف علمی به جهت رشد و توسعه فناوری و تبدیل آن به محصول، به بالابردن درآمد ناخالص ملی کشور کمک می‌کند، گفت: در حال حاضر در دنیا دانشگاه‌های برجسته‌ای از طریق وقف ایجاد شده‌اند که فارغ‌التحصیلان آن‌ها به عنوان افراد برجسته در دنیا معرفی شده‌اند.

فریدون مهبودی در گفت‌وگو با خبرنگار علمی ایسنا با تاکید بر ضرورت توسعه وقف در حوزه علم و فناوری، اظهار کرد: در کشورهای اروپایی و آمریکایی وقف در حوزه توسعه دانشگاه‌ها تعریف شده است؛ به گونه‌ای که از طریق وقف علمی چندین دانشگاه برجسته ایجاد شد که در حال حاضر فارغ التحصیلان این دانشگاه‌ها به عنوان برجسته‌ترین مقامات سیاسی و اقتصادی در سطح دنیا مطرح هستند.

وی با بیان این‌که لازم است شیوه وقف در کشور تغییر یابد، یادآور شد: در این زمینه باید به دنبال مطرح کردن اسلام و ایران از طریق وقف علمی باشیم که یکی از راه‌های آن هم صندوق سرمایه گذاری و موقوفات جایزه مصطفی (ص) است.

مهبودی تصریح کرد: سرمایه‌گذاری این صندوق باید در راستای توسعه علم و فناوری باشد و این رویکرد موجب خواهد شد تا این صندوق به عنوان پشتوانه توسعه علمی قلمداد شود.

وی ادامه داد: زمانی که وقف در علم و فناوری به رشد درآمد ناخالص ملی کشور کمک کند، یک حمایت عام محسوب می‌شود و در این حالت اقدامات موبوط به وقف به پیشرفت کشور کمک خواهد کرد.

رییس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات بیوتکنولوژی پزشکی تاکید کرد: حرکت وقف علمی باید در راستای توسعه درآمد ناخالص ملی کشورها باشد، از این رو وقف علمی به جهت رشد و توسعه فناوری و تبدیل آن به محصول، به بالابردن درآمد ناخالص ملی کشور کمک خواهد کرد.

مهبودی با اشاره به برگزاری اولین دوره جایزه مصطفی (ص) گفت: ما نباید انتظار داشته باشیم که جایزه مصطفی (ص) در نخستین دوره اعطای خود با جوایز علمی مطرح دنیا رقابت و برابری داشته باشد؛ ولی هدف‌گذاری و جهت‌گیری این جایزه نشان می‌دهد این جایزه به دنبال رسیدن به این پیشرفت است.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، صندوق سرمایه‌گذاری و موقوفات جایزه مصطفی (ص) با چشم‌انداز توسعه علم و فناوری در جهان اسلام از سال ۱۳۹۳ راه‌اندازی شد و ماموریت و شعار این صندوق، «علم و فناوری در خدمت رفاه بشر» است.