الویری سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) – رئیس کارگروه تاریخ شورای تحول و ارتقای علوم انسانی از راه‌اندازی دانشکده‌های علوم تاریخی و آمایش رشته‌های علوم تاریخ بر اساس طرح آمایش آموزش عالی خبر داد .

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرگزاری مهر، حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر محسن الویری، رئیس کارگروه تاریخ شورای تحول و ارتقای علوم انسانی در خصوص فعالیت‌ها و مصوبات این کارگروه در سال گذشته، گفت: مهمترین فعالیت کارگروه تاریخ را می‌توان بازتعریف و تجمیع کلیه رشته‌های تاریخ در مقطع کارشناسی در چهار رشته تاریخ جهان، تاریخ تمدن، تاریخ اسلام و تاریخ ایران عنوان کرد.

وی با بیان این که برنامه و سرفصل دروس هر چهار رشته با مشارکت گسترده استادان رشته‌های گوناگون تاریخ در سراسر  کشور آماده شده است، اظهار کرد: ویژگی اصلی طراحی جدید توجه حداکثری به چهار مؤلفه اسلامی‌سازی، روزآمدی، بومی‌سازی و کارآمدسازی متناسب با ویژگی‌ها و اقتضائات رشته تاریخ است.

عینیت‌بخشی به مشارکت واقعی همه اعضای خانواده تاریخ

رئیس کارگروه تاریخ شورای تحول و ارتقای علوم انسانی در تشریح برنامه‌های سال جاری گفت: پیدا کردن راهی برای گسترده‌تر کردن ارتباط با اعضای هیات علمی گروه‌های علمی تاریخ و عینیت بخشیدن به مشارکت واقعی همه اعضای این خانواده در تصمیم گیری‌ها و برطرف کردن موانع آزاردهنده‌ای که در حال حاضر در این زمینه به ویژه در وزارت علوم وجود دارد، از اهداف ما در سالجاری است.

راه‌اندازی دانشکده‌های علوم تاریخی

الویری ادامه داد: دریافت و بررسی درخواست‌های دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی برای راه‌اندازی رشته‌های کارشناسی ارشد و دکتری، پیگیری راه‌اندازی دانشکده علوم تاریخی در دانشگاه‌هایی که از زمینه و امکانات لازم در این باره برخوردارند از دیگر برنامه های سال جاری است.

رئیس کارگروه تاریخ شورای تحول و ارتقای علوم انسانی افزود: امکان‌سنجی جدا شدن رشته­ تاریخ و تمدن ملل مسلمان از دانشکده‌های الهیات و پیوستن آن به دانشکده علوم تاریخی و قرار گرفتن این رشته ذیل رشته‌های علوم تاریخی برخی دیگر از برنامه‌ها و اهدافی است که در سال جاری پیگیری خواهد شد.

بررسی طرح تجمیع رشته‌های کارشناسی تاریخ در قالب یک رشته

وی همچنین با اشاره به مورد هدف بودن امکان‌سنجی تدوین برنامه و راه‌اندازی آزمایشی طرح تجمیع همه رشته‌های تاریخ در مقطع کارشناسی در یک رشته با گرایش‌های مختلف، گفت: این درخواست از سوی تعداد قابل توجهی از افراد شرکت‌کننده در جلسات نقد و بررسی رشته‌ها ارائه شده و کارگروه وظیفه خود می داند آن را در اولویت کاری خود قرار دهد.

آمایش رشته‌های علوم تاریخ بر اساس طرح وزارت علوم

الویری همچنین از برنامه کارگروه تاریخ برای تدوین طرح آمایش رشته ­های علوم تاریخی بر اساس طرح کلی آمایش آموزش عالی خبر داد و اظهار کرد: طرح آمایش که وزارت علوم دنبال می­ کند یک طرح بسیار مهم و اثرگذار است و باید خدا را شکر کرد که وزارت علوم به این مسئله مهم توجهی بایسته نشان داده است.

وی عنوان کرد: کارگروه تاریخ اقدامات اولیه­ ای را برای آمایش رشته تاریخ آغاز کرده بود که با دریافت خبر تدوین یک طرح جامع از سوی وزارت علوم کار خود را متوقف کرده و منتظر است با دریافت این طرح جامع، طرح آمایش رشته تاریخ را بر اساس آن تهیه کند.