49-104.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  پژوهش محققان دانشگاه هاوایی نشان می‌دهد این تنها زنان نیستند که در مورد ظاهر خود نگران هستند بلکه مردان نیز همین حس را در مقابل خودشان دارند.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از سرویس پژوهشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه اصفهان و به نقل از پایگاه خبری کتابخانه ملی پزشکی آمریکا، تحقیقات بر تصور بدنی مردان نشان می‌دهد که ۲۰ تا ۴۰ درصد از آنها درباره برخی جنبه‌های ظاهری خود از جمله ظاهر فیزیکی، وزن و اندازه عضلات و صدایشان ناراضی هستند که این احساسات بر سلامتی آنها نیز تأثیرگذار بوده است.

طی این پژوهش، بیش از ۱۱۶ هزار مرد ۳۵ تا ۵۰ ساله حضور داشتند. از این جمعیت برای کاهش وزن خود ورزش و ۲۹ درصد نیز رژیم گرفته بودند.

محققان می‌گویند همه ما می‌دانیم که زنان بسیاری در این موارد نگران هستند، اما نتایج تحقیقات نشان می‌دهد که تفاوت‌های جنسیتی در این حیطه رو به کاهش است.

موضوع وزن و تناسب اندام در بین مردان از حساسیت بیشتری برخوردار است تا جایی که حتی در برنامه‌های تلویزیونی و فیلم‌ها کمتر دیده می‌شود که مردهای چاق نقشی داشته باشند مگر تنها در صورتی که وی نقش آدم بد و یا لوده‌ای را ایفا کند!

آمارهای به دست آمده در این تحقیق نشان می‌دهد که ۶۱ درصد مردان احساس کرده‌اند که از لحاظ ظاهری مورد قضاوت قرار گرفته‌اند و ۲۹ درصد از مردان عنوان داشته‌اند که رسانه‌ها مردان را برای داشتن جذابیت تحت فشار قرار داده‌اند.

این پژوهش در مجله “Psychology of Men & Masculinity” منتشر شده است.