دانشگاه عدالت سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) – دانشگاه عدالت خرداد ماه سال جاری همایش اقتصاد مقاومتی را با حضور اساتید حوزه و دانشگاه برگزار می کند.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرگزاری مهر، حجت الاسلام والمسلمین محمد حسین بیاتی گفت: مباحث اقتصاد مقاومتی دو بعد عملی و نظری دارند و باید از مرحله شعار عبور کرده به مرحله عمل برسند که البته این مهم به معنای غفلت از ابعاد نظری نیست، بلکه منظور این است که اقتصاد مقاومتی صرفا لقلقه زبان نشود.

وی افزود: در هر اقدام عملی بویژه زمانی که کلان باشد، قبل از هر چیز به بستر تئوریک  نیاز دارد، قطعا نمی توان اقدام کرد و به میدان عمل پا گذاشت بدون برنامه ریزی قبلی، در عین حال که با شعار زدگی مخالفیم ولی تئوری پردازی و ارائه نظریه ضرورت دارد.

رئیس دانشگاه عدالت خاطر نشان کرد: برهمین اساس همایش بررسی ابعاد اقتصاد مقاومتی در نیمه نخست خرداد ماه سال جاری با استفاده از ظرفیت های علمی دانشگاه عدالت و همچنین دعوت از سایر اساتید صاحب نظر در حوزه و دانشگاه برگزار خواهد شد.

حجت الاسلام والمسلمین بیاتی ادامه داد: دانشگاه عدالت به عنوان مجموعه ای که وظیفه اصلی آن نظریه پردازی در حیطه علوم انسانی است در این عرصه هم ورود داشته و کارهایی کرده است که برخی به همان اولین سالی که رهبر معظم انقلاب از اقتصاد مقاومتی سخن گفتند بر می گردد، گروه های اقتصاد و مدیریت دانشگاه، از آن زمان تاکنون روی این مبحث کار کرده و کتاب ها و تالیفاتی دارند که بخشی از آنها در همایش رونمایی خواهد شد.

وی با اشاره به عدم همکاری هایی که برای تحقق اقتصاد مقاومتی در رده های مختلف برخی مجموعه ها دیده می شود، گفت: مخالفت و کار شکنی هایی که با استقرار اقتصاد مقاومتی صورت می گیرد برخی مغرضانه است و برخی دیگر از روی نا آگاهی است، یعنی به اصل این مفهوم آشنایی ندارند و آنرا با مدل های اقتصاد ریاضتی یا کمونیستی یکسان تصور می کنند.

رئیس دانشگاه عدالت تشریح کرد: اقتصاد مقاومتی الگویی است که بسیاری از کشورهای صنعتی و پیشرفته کنونی از آن بهره گرفتند تا دوران گذار به کشور صنعتی و فرا صنعتی را طی کردند، برای مثال اقتصاد ژاپن، از همین الگوی اقتصاد مقاومتی به معنای اقتصاد خود بنیان تبعیت کرد و اکنون به وضعیت فعلی رسیده است که کسی نمی تواند این کشور را تهدید به تحریم اقتصادی کند، زیرا کارگر نخواهد بود.

حجت الاسلام والمسلمین بیاتی افزود: اقتصاد مقاومتی از نظر ما مدل مطلوبی است که در آن کشور در عین تعامل با دنیا به جای دیگری وابستگی ندارد و نکته بسیار مهمی است که آزادی سازنده و پویا داشته باشید و در عین حال عدم وابستگی خویش را نیز حفظ کنید.

این استاد حوزه و دانشگاه تصریح کرد: اقتصاد ما مشکلات ریشه داری دارد، همین بیماری اقتصاد کشور نیز سبب می شود فردی که توان و سرمایه تولید را دارد به جای سرمایه گذاری بر تولید داخلی و کار آفرینی برای نیروی کار داخلی سرمایه خود را صرف واردات بی رویه و قاچاق کالا می کند.

وی ادامه داد: رهبر معظم انقلاب نیز چند سال قبل که برای اولین بار از مفهوم اقتصادی مقاومتی سخن به میان آوردند، متذکر شدند که بیماری اقتصاد ما مزمن است و نمی توان یکی دو ساله |آنرا درمان کرد ولی باید برای حل این مشکل برنامه ریزی جامع داشته باشیم.

رئیس دانشگاه عدالت خاطر نشان کرد: باید تلاش فراوان کنیم تا به نقطه مطلوب برسیم زیرا فاصله ما با نقطه مطلوب بسیار است، لذا انتظار می رود که سرعت بیشتر شود.