عسکر دیرباز سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) – قم – رئیس دانشگاه قم و عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: حوزه و دانشگاه باید با وحدت و همکاری فرهنگ اقتصاد مقاومتی و راه‌های دستیابی به آن را در کشور نهادینه کنند.

حجت الاسلام عسگر دیرباز، در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به شعار سال جاری اظهار داشت: چند سالی است که رهبر معظم انقلاب شعار سالی را برای هر سال انتخاب فرموده‌اند و موجب می‌شود تا مردم و مسئولان تأکید بیشتری روی آن داشته باشند.

وی ادامه داد: خطاب ایشان به سه قوه و هم به مردم است و حوزه و دانشگاه نیز به عنوان دو نهاد مهم تعلیم و تربیتی عمده‌ترین سهم را در تبیین و ایجاد پشتوانه نرم افزاری دارند زیرا قوه مجریه درگیر اجرا و قوه مقننه مشغول قانون‌گذاری است و هر دو نیازمند حمایت‌های نظری و عملی از سوی حوزه و دانشگاه هستند.

عضو مجلس خبرگان رهبری اضافه کرد: حوزه و دانشگاه باید با قدرت فکری و ایده پردازی همراه ملت و در کنار آنان باشند و همه قوا نیز از فرامین رهبری در این مسئله اطاعت کنند.

وی اظهار داشت: رهبری انقلاب ولایت شرعی و الهی دارند و دیده‌بان مشکلات کشور با نگاه به واقعیات هستند و شعارهایی که انتخاب می‌شود جزو ضروری‌ترین نیازهای کشور است.

حجت الاسلام دیرباز اضافه کرد: هر کسی در هر مسئولیتی که قرار دارد باید کارهای جاری خود را در سال «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل» بهتر از گذشته انجام دهد و از طرف دیگر در کار خود ابتکار نیز به خرج بدهد و کار خود را با بخش‌های دیگر هماهنگ کند تا از موازی کاری پرهیز شود و فعالیت‌ها با انسجام و هماهنگی بیشتری صورت گیرد.

تأکید بر وحدت حوزه و دانشگاه

رئیس دانشگاه قم اضافه کرد: تشخیص، انسجام و ابتکار سه وظیفه بر دوش دانشگاهیان و حوزویان در تحقق شعار امسال است و وحدت این دو نهاد مهم نیز می‌تواند در این راستا تأثیر زیادی داشته باشد.

وی گفت: اگر مردم وظایف خود در زمینه اقتصاد مقاومتی را به خوبی بدانند و فرهنگ‌سازی لازم صورت بگیرد آرام آرام این مسئله در فرهنگ کشور جاری و ساری خواهد شد.

حجت الاسلام دیرباز افزود: یکی از کارهایی که در دانشگاه‌ها و حوزه در زمینه رساله‌های سطح ۴ و دکتری می‌توان انجام داد این است که موضوعاتی برای این رساله‌ها انتخاب شود که علاوه بر مسائل نظری صرف موضوعات کاربردی و خلاقانه و مبتکرانه که فقط برای گوشه کتابخانه‌ها مفید نباشد، برای این پایان‌نامه‌ها انتخاب و تعیین شود.

دانشجو  باید از نزدیک با نیازهای جامعه انس بگیرد

وی افزود: همچنین باید در رشته‌های کاربردی مانند رشته حقوق در علوم انسانی و رشته‌های دیگر بخشی از کلاس‌های درس در دادگاه و صنعت و مزرعه و … برگزار شود تا دانشجو از نزدیک با نیازهای جامعه انس بگیرد و در راستای رفع آن با مباحث نظری بپردازد.

عضو مجلس خبرگان رهبری تأکید کرد: الآن ما دانشجویان حقوق دانشگاه قم را در دعاوی جدی مشارکت می‌دهیم تا از نزدیک با شغل آینده خود مواجه شوند و درک بهتری از آن داشته باشند.

وی اضافه کرد: مسئله دیگر اینکه باید در استفاده از حامل‌های انرژی خلاقانه عمل کنیم و راه‌های استفاده بهینه از آن را بیاموزیم و یاد بگیریم که چگونه با بهینه‌ترین استفاده‌ها می‌توانیم بیشترین بهره را ببریم.