ابراهیم رئیسیسایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) – مشهد- تولیت آستان قدس رضوی بیان کرد: امروز حوزه باید بتواند به تمام مسائل پیش رو مبتنی بر اجتهاد تمدن ساز پاسخگو باشد.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار مهر، حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی ظهر شنبه در مراسم معارفه اعضای شورای عالی مدیریت حوزه علمیه خراسان اظهار داشت: با وجود اینکه عده ای در صدد بودند تا نظام اسلامی را ناکارآمد جلوه دهند اما امروز فقه به نام اجتهاد تمدن ساز ضمن پاسخ به تمام نیازهای انسان، جوامع بشری را نیز به این راه دعوت کرد.

عضو شورای عالی حوزه علمیه خراسان با بیان اینکه از زمان آغاز دوران فقه اجتهادی تا به امروز، فروعات بسیاری توسط علما و بزرگان بر فقه مطرح شده است بیان کرد:  به قدری این موارد گسترده و متنوع هستند که انسان دچار شگفتی می شود و به حق باید از همه تلاشگران این عرصه در اعصار مختلف تشکر کرد.

وی مهم ترین تفاوت فقه امروز و گذشته را مسئله «حکومت داری» دانست و افزود: امروز فقه حکومت می کند و در برابر همه سخنان متفاوت مطرح در جهان، مدعی است که می تواند تمام شئون زندگی اجتماعی انسان معاصر را رقم بزند.

حجت الاسلام رئیسی با بیان اینکه فضلای حوزه علمیه خراسان در طول تاریخ، تلاش های ارزنده ای نسبت به این امر داشته اند و آثار ماندگاری را نیز به جای گذاشته اند. امید می رود در دوره پیش رو نیز با نظری که مقام معظم رهبری نسبت به حوزه علمیه خراسان داشته اند، گام های بلندی در تکمیل تلاش های گذشته برداشته شود.

وی از روحانیت به عنوان مطمئن‌ترین گروه مرجع در جامعه انقلابی ایران یاد کرد و اظهار داشت: امروز با وجود تمام مشکلاتی که معاندان از ابتدای انقلاب اسلامی به‌وجود آورده‌اند، در مسائل گوناگون سیاسی و اجتماعی، روحانیت قوی‌ترین، اثرگذارترین و مطمئن‌ترین گروه مرجع جامعه  است.

رئیسی با بیان اینکه در این شرایط به طور طبیعی عداوت دشمنان هم بیشتر می‌شود، خاطرنشان کرد: دشمنان ما با توان و ظرفیت روحانیت انقلابی و بصیرت آفرین آشنا هستند و بر این اساس هر روز توطئه و فتنه‌ای را برنامه‌ریزی و اجرا می‌کنند.