1460198072566_Untitled.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  رییس جهاد دانشگاهی تربیت مدرس با بیان این‌که پژوهشکده فرآوری مواد معدنی با هدف تحقق بخشی به ماموریت‌های جهاد دانشگاهی راه‌اندازی شده است، گفت: بومی‌سازی دانش طراحی کارخانجات فرآوری از دغدغه‌های جدی است که متاسفانه علیرغم ساخته شدن کارخانجات متعدد فرآوری در کشور هنوز دانش طراحی این کارخانجات در کشور به طور کامل بومی نشده است.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از سرویس پژوهشی ایسنا، مهدی ذاکری با بیان اینکه کشور ما دارای ذخایر عظیم معدنی است که به دلیل نبود دانش فنی مناسب بخش زیادی از این ذخایر بدون فرآوری و به صورت خام فروخته می‌شود، اظهار کرد: در بسیاری از موارد می‌توان با افزایش عیار مواد معدنی به ارزش افزوده چند برابری دست یافت که این موضوع نیازمند بهره مندی از دانش روز است.

سرپرست پژوهشکده فرآوری مواد معدنی جهاد دانشگاهی تربیت مدرس با اشاره به ماموریت‌های ابلاغ شده از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی به جهاد دانشگاهی، ظرفیتهای پژوهشکده فرآوری مواد معدنی در راستای تحقق بخشی به این ماموریت‌ها را یادآور شد و تاکید کرد: یکی از ماموریت‌های واگذار شده به جهاد دانشگاهی مدیریت انتقال و توسعه فناوری است که این ماموریت به عنوان یکی از مهمترین اهداف پژوهشکده مورد توجه قرار گرفته است.

وی تصریح کرد: همچنین کسب دانش فنی به صورت صنعتی، بهینه‌سازی فرایندهای موجود در کاخانجات، کاهش مصرف انرژی و حرکت در مرزهای دانش از مهمترین اهداف راه‌اندازی پژوهشکده فرآوری مواد معدنی است.

این عضو هیات علمی جهاد دانشگاهی همچنین طراحی، بهینه‌سازی و افزایش ظرفیت کارخانجات فرآوری کشور را بدون وابستگی به کشورهای خارجی از دستاوردهای فعالیت پژوهشکده عنوان کرد و یادآور شد: بومی‌سازی دانش طراحی کارخانجات فرآوری از دغدغه‌های جدی است که متاسفانه علیرغم ساخته شدن کارخانجات متعدد فرآوری در کشور هنوز دانش طراحی این کارخانجات در کشور به طور کامل بومی نشده است.

سرپرست پژوهشکده فرآوری مواد معدنی افزود: در حال حاضر مذاکرات اثربخشی در زمینه انتقال تکنولوژی طراحی کارخانجات مس با دولت صورت گرفته که بزودی کار بازطراحی یکی از کارخانجات مس کشور که توسط شرکتهای خارجی طراحی و راه‌اندازی شده است به جهاد دانشگاهی و متعاقبا به پژوهشکده فرآوری محول خواهد شد.

ذاکری در ادامه افتتاح دو خط تولید فلزات با ارزش، شروع به کار باز طراحی و انجام تمام آزمایشات پایلوت و scale up کردن یکی از کارخانجات مس و بورس کردن دانشجویان دکتری همانند سال‌های قبل را از برنامه‌های سال جاری پژوهشکده فرآوری مواد معدنی عنوان کرد.

ذاکری ابراز امیدواری کرد که با کمک صاحبان صنایع معدنی و حمایتهای دولت و همیاری اساتید دانشگاه و تلاش و همت پژوهشگران پژوهشکده بتوان کشور را در تمام زمینه‌های علوم فرآوری بی نیاز کرد تا شاهد رشد اقتصاد و کارآفرینی در این بخش باشیم.

وی در پایان با بیان اینکه گروه فرآوری مواد معدنی جهاد دانشگاهی تربیت مدرس قریب به ۱۱ سال سابقه فعالیت مستمر دارد که در این مدت بالغ بر ۷۰ طرح را با موفقیت انجام داده است، خاطر نشان کرد: با توجه به راه‌اندازی گروه‌های کنترل و مدل‌سازی سیستم‌های فرآوری و تکنولوژی نانو ذرات و توسعه فعالیت این گروه‌ها زمینه لازم برای تشکیل پژوهشکده فرآوری فراهم و مجوز موافقت اصولی آن در تاریخ ۹۴/۶/۸ ابلاغ شد.

بر اساس این گزارش، در حال حاضر پژوهشکده فرآوری دارای ۱۵ عضو تمام وقت پژوهشی و ۱۱ عضو هیات علمی در سه گروه کانه آرایی و هیدرومتالورژی، کنترل و مدل‌سازی سیستم‌های فرآوری و تکنولوژی نانو ذرات است.