سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) – ماجرای تاثیر معدل سال سوم متوسطه در کنکور از زمانی دوباره خبرساز شد که دیوان عدالت اداری بهمن ماه سال گذشته حکم به ابطال تاثیر معدل سال سوم متوسطه برای کنکور ۹۵ داد، این رای موجب واکنش داوطلبان کنکور شده است.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، اولین ماه سال ۹۵ هم رو به اتمام است و صدای پای کنکور آرام آرام به گوش می رسد موضوعی که به خودی خود استرس را در دل کنکوری ها بیشتر می کند. حالا موضوع تاثیر سهم سوابق تحصیلی برای کنکور ۹۵ بیشتر از ماه های گذشته برای کنکوری ها دغدغه شده چرا که خانواده‌هایی هستند که با ابراز نگرانی از حکم دیوان عدالت اداری معتقدند که فزرندشان به دلیل سهم ۲۵ درصدی نمرات درسی سال سوم دبیرستان، به کلاس‌های مختلفی رفته اند و تمام تلاششان را برای موفقیت در امتحانات نهایی انجام داده‌ و حال که موفق به کسب نمرات خوبی شده‌ است، ابطال سهم سوابق تحصیلی به نفعشان نیست.
روزهایی که سپری می شوند و خبری از تصمیم نهایی مجلس نیست
اواخر بهمن ماه سال ۹۴ بود که ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش در مراسم تقدیر از برگزیدگان نفرات برتر کنکور سراسری ۹۴ درباره ماجرای عجیب تاثیر معدل در کنکور سراسری گفت: “موضوع رأی کنکوری دیوان عدالت اداری به منظور ابطال تاثیر قطعی ۲۵ درصد سوابق تحصیلی در انتظار استفساریه مجلس است و اگر مجلس نظری نداشته باشد، رأی دیوان را اجرا می کنیم”. چیزی که به نظر می رسد با توجه به وضعیت مجلس این مسئله با حاشیه هایی در سال جدید همراه باشد.
سال ۹۵ هم رسید، و تعداد زیادی از داوطلبان کنکور منتظرند تا سهم ۲۵ درصدی سوابق تحصیلی در کنکور مشخص شود؛ موضوعی که برای تعیین تکلیف نهایی نمایندگان خانه ملت باید به آن ورود پیدا کنند.
عبدالوحید فیاضی عضو کمسیون آموزش مجلس شورای اسلامی در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان، در این باره گفت: در مصوبه ایی که شورای سنجش به تصویب رسانده بود فقط معدل سال متوسطه را برای تاثیر در کنکور سراسری لحاظ کرده است که این موضوع از لحاظ قانونی منطبق با مصوبه مجلس نیست و به خاطر همین موضوع دیوان عدالت اداری در سال گذشته حکم به ابطال تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور داده است.
وی در ادامه گفت: به نظر می‌رسد در این رابطه حق با دیوان عدالت اداری است و استفساریه به هیئت رئیسه مجلس ارائه شده است اما همزمان با بررسی بودجه در مجلس بود و فرصتی برای رسیدگی به دست نیامد. کمیسیون آموزش و تحقیقات پیگیر بررسی شدن این موضوع در صحن علنی مجلس است چرا که بسیاری از دانش‌آموزان نگران و بلاتکلیف هستند اما هنوز پیگیری‌هایمان نتیجه‌ای نداشته است.
به هر حال کنکور نزدیک است و کنکوری ها هم منتظر شنیدن خبرهایی هستند که از صحن خانه ملت خواهد آمد. اما سوال اینجا است با توجه به نزدیکی پایان عمر مجلس دهم نمایندگاه مجلس فرصت کافی برای حل این موضوع دارند یا کنکوری ها باید بدون تاثیر سهم سوابق تحصیلی شان به استقبال ماراتن کنکور بروند، سوالی که پاسخش همچنان روی میز بهارستانی ها است.
گزارش از محمد نجف شهرستانکی