1428406759031_IMG_3100.JPG

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  حمیدرضا چابک جوان ترین دانشمند ایرانی عضو ناسا با تاکید بر این که همبستگی و کار گروهی باعث رشد و ترقی در زمینه علمی کشورها می‌شود، گفت: در این دوره از مسابقات شاهد عرضه ربات‌ کروی بودم و این ربات‌ها با توجه به پیچیدگی زندگی امروز بسیار قابل استفاده است.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار علمی ایسنا دکتر حمیدرضا چابک جوان ترین دانشمند ایرانی عضو ناسا در حاشیه برگزاری یازدهمین دوره مسابقات بین‌المللی ربوکاپ آزاد ایران ۲۰۱۶، با اشاره به نقش ربات‌ها در زندگی بشر، افزود: با توجه به این که زندگی در جامعه امروزی از شکل سنتی به سوی مدرنیته در حرکت است، از این رو ربات‌ها نقش پررنگی در زندگی انسان‌ها بر عهده خواهند گرفت.

وی به بیان برخی از کاربردهای ربات‌ها در آینده پرداخت و یادآور شد: در محیط‌هایی که به لحاظ آلودگی صنعتی برای انسان خطرآفرین است، ربات‌های ساخت دست بشر می‌تواند کاهش آسیب‌های انسانی را به همراه داشته باشند.

چابک خاطر نشان کرد: از این ربات‌ها به ویژه در محیط‌هایی که آلوده به مواد رادیواکتیو و اسید است می‌توان بهره برد.

این دانشمند ایرانی عضو ناسا با تاکید بر این که برای نخستین بار است که در این رقابت‌ها حضور پیدا می‌کنم، اظهار کرد: سال گذشته یک دوره مسابقات در حوزه ربات‌ها به میزبانی ناسا برگزار شد که من به عنوان نماینده این سازمان گزارشی مبنی بر عملکرد و پیشرفت ربات‌ها تهیه کردم و از آنجا که کشورهای زیادی در این رقابت‌ها حضور داشتند، وارد حوزه رباتیک شدم.

وی با اشاره به برگزاری مسابقات آزاد ربوکاپ در ایران ادامه داد: مسابقات بین المللی ربوکاپ ایران که به میزبانی دانشگاه آزاد اسلامی قزوین برگزار می‌شود، از وسعت بیشتری برخوردار است و حتی می‌توان گفت نسبت به کشورهایی که مسابقات جهانی بزرگی برپا می‌کنند، مسابقات ایران اوپن دارای بار علمی بیشتری است.

چابک، حضور دانشجویان در این رقابت‌ها را نشان دهنده بار علمی و تسلط آنها بر مباحث تئوریک دانست و خاطر نشان کرد: ساخت ربات‌ها کار علمی ارزشمندی به شمار می‌رود و رشد و پیشرفت ایران حاکی از آن است که در ایران در زمینه رباتیک به موفقیت‌های چشمگیری دست یافته است.

وی به برخی از دستاوردهای عرضه شده در این مسابقه اشاره کرد و یادآور شد: در این مسابقات شاهد عرضه ربات کروی بودم. این ربات می‌تواند در منازل کاربردهای فراوانی داشته باشد و امروزه نیز با توجه به پیچیدگی‌های زندگی، با کمک این ربات‌ها و از طریق ردیاب‌ها و سیستم‌های شبکه‌ای می‌توان امور مربوط به خانه را نظارت کرد.

وی با مثبت ارزیابی کردن برگزاری رقابت‌های علمی در سطح بین المللی خاطر نشان کرد: همبستگی، تعامل و کار گروهی الگویی است که باعث رشد و ترقی در زمینه علمی کشورها می‌شود و خوشبختانه این ویژگی‌ها در تیم‌های شرکت کننده در این مسابقات بین المللی قابل مشاهده است.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، دکتر حمیدرضا چابک جوان ترین دانشمند ایرانی عضو ناسا به عنوان داور افتخاری در یازدهمین دوره مسابقات بین المللی ربوکاپ آزاد ایران ۲۰۱۶، حضور دارد.