1459946850427_hamid amlashi -23.JPG

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  رییس کمیته ملی ربوکاپ جمهوری اسلامی ایران از راهیابی ۵ تیم به مرحله نیمه نهایی در لیگ ربات‌های امدادگر مسابقات ربوکاپ آزاد ایران ۲۰۱۶ خبر داد.

دکتر مرتضی موسی خانی در گفت‌وگو با خبرنگار علمی ایسنا، با اشاره به رقابت‌های یازدهمین دوره مسابقات ربوکاپ ایران ۲۰۱۶ افزود: در مرحله مقدماتی لیگ ربات امدادگر این دوره از رقابت‌ها تیم‌های MRL از دانشگاه آزاد قزوین ، تیم YRA از دانشگاه آزاد اسلامی یزد، تیم VRU از دانشگاه ولی عصر رفسنجان ، تیم PASARGAD (پاسارگاد) از دانشگاه امیر کبیر و تیم ROMANSA از کره جنوبی موفق به کسب امتیازشدند.

به گفته وی این تیم‌ها به مرحله نیمه نهایی راه یافتند.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، لیگ ساخت ربات‌های امدادگر تحقیقاتی در زمینه ساخت ربات‌های پایه متحرک برای تعامل با مدل محیط واقعی را پیگیری می‌کند. این ربات‌ها در هر محیطی که امکان اعزام نیروی انسانی به دلیل خطرات جانی وجود نداشته باشد، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

محیط‌های تخریب شده بر اثر زلزله از محیط‌هایی هستند که اعزام نیروی انسانی جهت شناسایی محیط خطرات جانی برای امدادگر را به دنبال دارد؛ چرا که در پس لرزه‌ها، احتمال سقوط آوار در این محیط‌ها بسیار زیاد است از این رو ایده استفاده از این ربات‌ها در این محیط‌ها مورد توجه محافل علمی جهان قرار گرقته است.

از این ربات‌ها انتظار می‌رود که از موانع صعب‌العبور ناشی از ریزش آوار عبور کنند و ضمن ارسال تصویر و صدا به مرکز کنترل، اطلاعاتی از وضعیت حیاتی مصدومان مانند دما، حرکت، صدا و گازهای تنفسی را گزارش کنند. همچنین تولید نقشه ای از محیط جستجو شده و محل قرار گرفتن مصدومان بر روی این نقشه مورد توجه است.

در مسابقات لیگ ربات امدادگر، ربات‌های امدادگر باید مصدومان قرار گرفته در زمین را از طریق motion detection شناسایی کنند. علاوه بر آن در نقاط مختلف زمین، درهایی قرار داده شده که ربات‌ها برای دسترسی به مناطق مختلف زمین و یا میانبرها باید درها را باز کنند.