صید ماهی با گرگور در قشم سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) – آبادان – فرماندار آبادان گفت: بر اساس پیشنهاد یکی از نمایندگان منتخب قرار است تا در سال جاری دانشکده شیلات در چوئبده و دانشکده سلامت در اروندکنار ایجاد شود.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار مهر، عزیزاله شهبازی پیش از ظهر امروز پنج شنبه در حاشیه نشست معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بخشداران، دهیاران و کشاورزان منطقه در گفتگو با خبرنگاران با اشاره به اینکه امسال از سوی مقام معظم رهبری سال «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» نامگذاری شده است، افزود: معنی فرمایشات رهبری آن است که ایران می تواند با استفاده و اتکا به دانش و تجیهزات کامل داخلی از اتفاقاتی که در دنیا رخ می دهد بی نیاز باشیم ضمن آنکه فکر و اندیشه ایرانی می تواند در این حرکت تاثیرگذار باشد.

وی با بیان اینکه برای رونق شهرستان آبادان برنامه های مختلفی را به عنوان برنامه راهبردی در دستور کار داریم، اظهار کرد: بنا به گفته معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه ریزی کشور، استان خوزستان به دلیل مدیریت سیاسی مناسب اش به عنوان استان پایلوت (نمونه) در بحث اقتصاد مقاومتی تعیین شد و بایستی اقتصاد مقاومتی از این استان آغاز شود.

شهبازی تصریح کرد: از جمله اقدامات دولت برای بازسازی و احیای نخلستانهای شهرستان آبادان می توان به تجهیز نخستین کارگاه برای اجرای طرح ۵۵۰ هزار هکتاری معروف به طرح  مقام معظم رهبری اشاره کرد که در زمان حاضر در حال انجام است.

وی یادآور شد: طبق رایزنی های انجام شده با یکی از بانکها قرار شد تا برای ایجاد علاقمندی میان کشاورزان به ویژه نخلداران، بهبود وضعیت پاجوش و هرس درختان خرما و باروی درختان و ثمردهی آنها میزان تسهیلات قابل ارائه به نخلداران افزایش یابد.

فرماندار آبادان با بیان اینکه بر این اساس وام با آسان ترین شیوه و کمترین بهره در اختیار کشاورزان قرار می گیرد، گفت: برای آغاز این طرح و ارائه تسهیلات به نخلداران دو روستا به عنوان الگو انتخاب شدند.

شهبازی همچنین با اشاره به موضوع بازارچه مرزی اروندکنار که تا این زمان به عنوان یک ظرفیت باقی مانده بر روی کاغذ بود، افزود: با همت استاندار خوزستان و استفاده از اعتبارات و امکانات محلی و استانی این بازارچه سال گذشته راه اندازی شد اما برای آغاز رسمی فعالیت آن نیاز به استقرار گمرک ایران بود که خوشبختانه پس از رفع مشکلات و قوانین دست و پاگیر گمرکی، رئیس کل گمرک ایران با استقرار نماینده این سازمان در بازارچه مرزی اروندکنار موافقت کرد.

وی ابراز امیدواری کرد تا با ابلاغ هر چه سریعتر این موافقت نامه، فعالیت های تجاری از مرز آبی اروندکنار به طور رسمی آغاز شود.

شهباری با اشاره به امضای فرمهای واگذاری برخی از واحدهای تجاری به چند بنگاه اقتصادی بزرگ از جمله اتاق های بازرگانی خرمشهر، اهواز و آبادان و اتحادیه صنوف اهواز و تعاونیها اظهار کرد: با توجه به بررسیهای انجام شده در زمینه شناسایی واحدهای تولیدی نیمه فعال، مجتمع پتروشیمی آبادان در زمره این واحدها قرار دارد که به رغم بودنش در بورس و نیمه دولتی بودن آن با مشکل کمبود سرمایه در گردش مواجه است هر چند که در دستور کار هیئت مدیره آن برنامه خروج از رکود قرار دارد.