1430886763366_download.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  معاون فرهنگی دانشگاه شهید باهنر کرمان گفت: به دنبال ارتباطات فرهنگی با افغانستان هستیم

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه کویر، “محمدصادق بصیری” صبح امروز ۱۸ فروردین ماه در نشست معاون رییس اجرایی دولت افغانستان با رییس و اساتید دانشگاه شهید باهنر کرمان اظهار کرد: هدف از برگزاری این نشست ها پیدا کردن راه های ارتباط بیشتر فرهنگی است و با توجه به زبان مشترک دو کشور، بزرگ ترین وظیفه دو ملت تلاش در حفظ این زبان است.

وی افزود: آشنایی با ادبیات معاصر دو کشور برای ما حائز اهمیت است و امیدواریم یکی از نتایج این نشست ارتباطات فرهنگی باشد.

بصیری تصریح کرد: آمادگی پذیرش هیئت‌های فرهنگی افغانستان را داریم و اینکه هفته فرهنگی ایران در افغانستان داشته باشیم و در حفظ بنای محکم زبان فارسی و دین اسلام بکوشیم.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، در این نشست از سوی رییس دانشگاه شهید باهنر کرمان بسته فرهنگی به معاون رییس اجرایی دولت افغانستان اهداء شد.

بنابراین گزارش، دیدار با استاندار کرمان و نماینده ولی فقیه در استان و … از دیگر برنامه های معاون رییس اجرایی دولت افغانستان در کرمان است.

اشتغال به تحصیل ۵۰۰ دانشجوی افغان در استان کرمان

مدیر گروه همکاری های بین المللی دانشگاه شهید باهنر کرمان گفت: در حال حاضر ۴۰ دانشجو از افغانستان در دانشگاه شهید باهنر و ۵۰۰ دانشجو در کل استان و در کشور ۱۷ هزار نفر دانشجوی افغانستانی داریم.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، “صیدنژاد” نیز در این نشست در سخنانی اظهار داشت: دانشگاه شهید باهنر کرمان ۴۰ سال قبل با ۹۰ دانشجو کار خود را آغاز کرد و در حال حاضر جزو ۱۰ دانشگاه برتر کشور است.

وی افزود: در حال حاضر ۱۴ هزار دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند ضمن آنکه ۶۵۰ عضو هیئت علمی، ۶ پژوهشکده و ۱۱۶ آزمایشگاه تحقیقاتی و آموزشی در این دانشگاه در حال فعالیت می باشد.

صیدنژاد تصریح کرد: پژوهشکده های سنگ آهن و فولاد گل گهر، انرژی و محیط زیست، فرهنگ اسلام و ایران، باغبانی، صنایع معدنی و ریاضی از پژوهشکده های فعال دانشگاه هستند.

وی با بیان اینکه با اشاره به ۶۶ هزار دانش آموخته دانشگاه شهید باهنر کرمان اظهار کرد: ۱۳ نفر از اساتید این دانشگاه به عنوان استاد نمونه کشور انتخاب شده اند.

مدیر گروه همکاری های بین المللی دانشگاه شهید باهنر کرمان گفت: در حال حاضر ۴۰ دانشجو از افغانستان در دانشگاه شهید باهنر و ۵۰۰ دانشجو در کل استان و در کشور ۱۷ هزار نفر دانشجوی افغانستانی داریم.

وی افزود: در زمینه همکاری های بین المللی تاکید ویژه بر تبادل اعضای هیئت علمی داریم و کسانی که به کرمان بیایند، کلیه خدمات در اختیار آنها قرار داده شده و هزینه های آنها پوشش داده می شود.

دانشجویان، پیشتازان فرهنگ و تمدن

معاون فرهنگی دانشگاه شهید باهنر کرمان گفت: دانشجویان باید به عنوان پیشتازان فرهنگ و تمدن در حفظ تمدن معنوی کوشا باشند.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، “محمد بصیری ” نیز در این جلسه گفت: مشترکات فرهنگی دین و زبان پارسی در بین ایرانیان و افاغنه وجود دارد. که باید بر روی آنها بیش از گذشته کار شود.

وی ادامه داد: فرهنگ اسلامی بین ایران و افغانستان به همراه شاهکارهای ادبی همچون شاهنامه فردوسی، محمد بلخی، بیهقی و … رشد دیگر کشورها را فراهم می کند.

معاون فرهنگی دانشگاه شهید باهنر کرمان با بیان اینکه همایش سفره مشترک بین دانشجویان افغان و ایرانی به پاس ارزش های مشترک آنان خواهد بود، اظهار کرد: تصریح کرد: این فرهنگ را پاس می داریم و برای بقای آن با یکدیگر می کوشیم.

بصیری در پایان خاطر نشان کرد: دانشجویان باید به عنوان پیشتازان فرهنگ و تمدن در حفظ تمدن معنوی کوشا باشند.