سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  تعدادی از دانش‌آموختگان گروه بیوتکنولوژی دانشکده کشاورزی و گروه بیوانفورماتیک پژوهشکده فناوری‌های نوین زیستی و همچنین مرکز فناوری اطلاعات دانشگاه زنجان با همکاری محققانی از دانشگاه علوم پزشکی ایران و دانشگاه‌های آدلاید و استرالیای جنوبی موفق به طراحی و ارائه الگوریتمی در حوزه شناسایی و طراحی دارو شدند.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه زنجان، این الگوریتم قادر به شناسایی پروتئین‌های واکنش‌دهنده با داروها و ترکیبات دارویی است. یکی از زمینه‌های بسیار مهم در امر طراحی دارو، شناسایی پروتئین‌هایی است که به عنوان هدف دارو مدنظر قرار گرفته و امکان واکنش با داروها را دارد.

از آنجایی که شناسایی این پروتئین‌ها با استفاده از روش‌های آزمایشگاهی، زمان و هزینه بسیار زیادی می‌طلبد، لذا روش‌های محاسباتی با قدرت پیش‌بینی زیاد، از اقبال عمومی بالاتری نسبت به روش‌های آزمایشگاهی برخوردار است.

نتایج حاصل از این تحقیق در مجله علمی Drug Discovery Today با ضریب تأثیر ۶٫۶۹۱ منتشر شده که از مجلات معتبر در زمینه داروسازی بوده و در بین مجلات مرتبط با این حوزه، از رتبه بالایی برخوردار است.