آیت الله سبحانی سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) – قم – یکی از مراجع تقلید شیعیان گفت: با این همه تعطیلات حوزه بعید است طلاب به رشد علمی همانند بزرگان برسند.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار مهر، آیت الله العظمی جعفر سبحانی صبح چهارشنبه در درس خارج خود که در مسجد اعظم قم برگزار شد، اظهار داشت: اگر کسانی مانند امام خمینی(ره) و مرحوم بروجردی به جایی رسیدند به خاطر تلاش زیادی بود که داشتند و حتی از تعطیلات هم برای مطالعه و درس گفتن استفاده می‌کردند.

وی ادامه داد: مرحوم امام در سال‌های ۱۳۳۰ یا ۱۳۳۱ به محلات رفته بودند و وقتی برگشتند من از ایشان پرسیدم آنجا چه می‌کردید که فرمود من یا مشغول تدریس و یا مطالعه بودم و وقت بیکاری نداشتم و همین فعالیت‌ها ایشان را به این درجات بالا رساند.

استاد سطوح عالی حوزه اضافه کرد: مشکل است طلاب با این همه تعطیلات به جایی برسند مگر اینکه خودشان از فرصت‌ها استفاده و عقب ماندگی‌ها را جبران کنند.

طلاب باید شأن شیوخ حوزه را حفظ کنند

وی افزود: اگر مرحوم بروجردی، آیت الله بروجردی شد فقط به خاطر استعداد نبود و شاید ۹۰ درصد به علت تلاش و کوشش خودش بود.

آیت الله سبحانی اضافه کرد: آیت الله بروجردی نقل می‌کرد که من برای حل یک مسئله گاهی از نماز مغرب و عشاء مشغول می‌شدم و تا نماز صبح رنج مطالعه را نمی‌فهمیدم.

وی تاکید کرد: طلاب هم باید شأن شیوخ حوزه را حفظ کنند و این گونه درس بخوانند و از تعطیلات هم غافل نشوند.

آیت الله سبحانی در پایان اظهار داشت: ما خودمان در گذشته در ایام تعطیلات کتاب‌هایی همچون کشف المراد و … را تدریس می‌کردیم و درس و بحث هیچ وقت تعطیل نمی‌شد.