1459838868488_2dd1ae75-1436-47f9-a09b-b9fba411d76d.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  مناسبات علمی ایران و ایتالیا با برگزاری اولین نشست کمیته مشترک همکاری‌های علمی و فناوری دو کشور دوباره کلید خورد.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از سرویس پژوهشی ایسنا، پیرو انعقاد تفاهم‌نامه‌های همکاری علمی و فناوری بین ایران و ایتالیا در سال گذشته که به امضای وزرای علوم دو کشور رسیده بود، اولین نشست کمیته مشترک همکاری‌های علمی دو کشور به ریاست دکتر وحید احمدی، معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم و با حضور مدیرکل ارتقا، برنامه‌ریزی و هماهنگی همکاری‌های پژوهشی وزارت آموزش و تحقیقات ایتالیا ، سفیر و رایزن علمی و فرهنگی ایتالیا در ایران، رؤسای تعدادی از دانشگا‌ه‌ها و مراکز آموزش عالی آن کشور و رؤسای دانشگاه‌های صنعتی شریف، صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی، یزد و نمایندگانی از دانشگاه تربیت مدرس، پژوهشگاه ملی ژنتیک و زیست فناوری در محل وزارت علوم برگزار شد و طرفین در خصوص راهکارهای عملیاتی همکاری‌های پژوهشی و فناوری بحث و تبادل نظر کردند.

دکتر احمدی در این نشست با اشاره به برنامه وزارت علوم برای تقویت همکاری‌های علمی دانشگاهی بین‌المللی در راستای دیپلماسی علمی کشور گفت: اراده دو کشور ایران و ایتالیا، افزایش همکاری‌های علمی است؛ لذا ضرورت دارد هرچه سریعتر الگو و مدل این همکاری را تعریف کنیم.

وی افزود: تبادل دانشجوی بورسیه دکترا، اعزام دانشجویان دکترا و اعضای هیات علمی برای فرصت‌های مطالعاتی و انجام پروژه‌های مشترک تحقیقاتی از الگوهای مرسوم همکاری‌های پژوهشی و فناوری ایران با کشورهای دیگر است، همچنین همکاری مشترک پارک‌های علم و فناوری و شرکت‌های دانش بنیان نیز می‌تواند در اولویت این همکاری‌ها قرار گیرد.

در ادامه، پروفسور فدریکو سینک پالمی مدیرکل ارتقاء، برنامه‌ریزی و هماهنگی همکاری‌های پژوهشی وزارت آموزش و تحقیقات ایتالیا ضمن تاکید بر آمادگی ایتالیا برای گسترش مناسبات علمی با ایران، برخورداری دو کشور ایران و ایتالیا از یک میراث غنی فرهنگی را یادآور شد و آن را یک بستر مهم برای تقویت این همکاری‌ها دانست.

وی تاکید کرد: ایران و ایتالیا تا سال ۲۰۰۷ با یکدیگر همکاری علمی و فناوری داشتند و اکنون مهم‌ترین نکته این نشست آغاز دوباره این مناسبات و اعتماد به یکدیگر است؛ زیرا در صورت اعتماد مشترک می‌توان سطح مناسبات را از کم شروع کرد و سپس افزایش داد.