1459759534596_120082.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  مهندسان ژنتیک موسسه MIT موفق به ساخت زبان برنامه‌نویسی جدید برای کد‌گذاری مدارهای پیچیده DNA شدند.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) – منطقه خراسان به نقل از ساینس دیلی، با استفاده از زبان برنامه‌نویسی بیولوژیکی می‌توان قابلیت‌های جدیدی را در سلول‌های زنده ایجاد کرد.

محققان موسسه تکنولوژی ماساچوست معتقدند که با استفاده از زبان برنامه‌نویسی DNA آزادی عمل در تولید دستورها و کنترل واکنش‌های سلول‌ها در هر شرایطی و برای هر محققی امکان‌پذیر است.

پروفسور کریستوفر وویت، متخصص مهندسی بیولوژی از موسسه MIT در مورد مزیت‌های استفاده از زبان برنامه‌نویسی در کنترل سلول‌های زنده عنوان کرد: یکی از مهم‌ترین کاربرد‌های این زبان، کنترل باکتری‌ها در شرایط مورد نظر است. به کمک این زبان می‌توان کد‌های دستوری را مانند نمونه رایانه‌ای به توالی DNA تبدیل کرد و پس از آن دستورهای ژنتیکی را به درون سلول زنده تزریق کرد.

وی در ادامه افزود: خوشبختانه به کمک این دستاورد می‌توان در روند طبیعی فعالیت باکتری‌ها دخالت و از آنها در تشخیص و تولید دارو برای درمان تومورهای سرطانی استفاده کرد.

وویت معتقد است که تولید زبان‌برنامه نویسی سلولی نیازمند دانش و تخصص بالایی است که به همین منظور کدهای این زبان برنامه‌نویسی در اینترنت و در دسترس سایر محققان قرار داده شده است. اگرچه پیشرفت زبان برنامه‌نویسی سلول‌های زنده در مراحل اولیه است، اما برای تکامل این زبان باید از تخصص تعداد بیشتری از متخصصان مهندسی ژنتیک بهره گرفت.

نمونه فعلی زبان برنامه‌نویسی سلولی برای باکتری E. coli موجود در روده انسان بهینه‌سازی شده است.